Ana sayfa Haber 3. Seviye sürücüsüz otomobil testlerinde öncü Audi oldu

3. Seviye sürücüsüz otomobil testlerinde öncü Audi oldu

0

Audi, bu testler ile hem 3. seviye sürücüsüz otomobilleri test eden, hem de New York”ta test yapan ilk şirket olacak.

Uzun yıllardır bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz sürücüsüz otomobiller hayata geçiyor. Sürücüsüz otomobil teknolojisinde öncü konumda olan Audi, 3. seviye sürücüsüz otomobil testlerine bu ay New York”ta başlıyor.

3. seviye sürücüsüz otomobil teknoloji, tamamen otomatik (otonom) teknolojiden bir önceki seviye. 4. seviyede yüzde yüz otonom sürüşün elde edilmesi bekleniyor. Otonom otomobil teknolojileri 5 seviyeye ayrılıyor. 4. seviye otomobillerin gerçek anlamda kendi kendilerine sürüşü devam ettirdiği, direksiyon ile kontrol edilmesine rağmen sürücünün müdahale ve dikkatine ihtiyaç duyulmayan bir otomobil teknolojisi. 5. seviye sürücüsüz otomobillerin ise kendi kendine hareket edip, rota belirleyip, direksiyon aksanı olmayan otomobillerle insanlığı tanıştıracak.

 3. seviye test sürüşlerine başlanırken bir sonraki adım olan 4. seviye testlerine ne zaman geçiş yapılacağı hakkında henüz kesin bir tarih belirtilmiş değiş. Ancak 2020 yılına kadar 4. seviye testlerine başlanılacağı öngörülüyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here