Ana sayfa Yazılım 3 Boyutlu bir oda yapalım

3 Boyutlu bir oda yapalım

0

Online oyunların çok popüler olduğu günümüzde bu oyunlarda kullanılan basit bir sahneyi Illustrator kullanarak rahatlıkla yapabilmemiz mümkün.

Oyunlarda 3 boyutlu görünen sahneler yer alır. Bu sahneler kişinin görünümü gerçekmiş gibi algılamasını sağlar. Peki bu sahneleri kolaylıkla Illustrator”de en hızlı şekilde nasıl yapabiliriz, birlikte ona bakalım.

Bu sahneleri oluşturmak için Illustrator”un Extrude ve Bevel isimli 3 boyutlu efektlerini kullanacağız. Artık sizler de birkaç basit adım ve tıklama ile kolay bir şekilde 3 boyutlu bir sahne oluşturabileceksiniz. Hemen başlayalım.
– Yeni bir RGB sayfa açalım.

– Layer bölümündeki layer”ı “Zemin” olarak isimlendirin. Arkasından Araç kutusundan Rectangle aracını seçip sahnenin herhangi bir yerine tıklayın. Gelen iletişim penceresindeki width değerine 350, height değerine ise 600 girin. OK deyin ve renk olarak R: 255, G: 250, B: 182 yapın. Stroke (kenar çizgisi) vermeyin.

– Bu dikdörtgeni seçin ve üst menüden Effect > 3D > Extrude & Bevel kısmına gidin. Bu kısımda iki değişiklik yapacaksınız: Biri Position kısmından Isometric Top seçecek ve Exrude Deep kısmını ise 25 yapacaksınız.

 

 

 

Şimdi de yeni bir layer daha oluşturun, “Sağ Duvar” olarak isim verin. Tekrar Rectangular aracını seçin ve sahneye tıklayın. Değer olarak weight ve height değerlerini 300 girin. OK tıklayın. Bu şekil için renk ayarını ise, R: 0, G: 164, B: 255 yapın. Yine stroke (kenar çizgisi) vermeyin.  
  Bu dikdörtgeni seçin ve üst menüden yine Effect > 3D > Extrude & Bevel tıklayın. üst kısımdan bu kez Isometric Left”i, Extrude Depth ayarını ise 25 yapın. OK tıklayın.

 

 

  Şimdi oluşan bu şekli üste doğru sürükleyip sağ duvar olarak yerleştirin.
Bu kez efekt vermeden önce bu şeklin üzerine pencereler yapacağız. Dört tane küçük dikdörtgen çizin ve aşağıdaki gibi yerleştirin. Dilerseniz bir tane oluşturup ALT tuşuna basıp çekerek de yapabilirsiniz.  

 

 

  Şimdi bu pencere şekillerini ve en son çizdiğimiz “Sol Duvar” isimli şekli seçin. Window > Pathfinder menüsünü tıklayarak Pathfinder panelini açın. Şekiller seçili iken Pathfinder panelinden üst sıradaki soldan ikinci butona tıklayın. Bu işlem pencere şekillerini alttaki şekilden kesecektir.
 
Böylece şeklimiz pencereleriyle beraber tek bir şekil haline dönüşmüş oldu. Şimdi artık efekt verebiliriz. üst menüden Effect > 3D > Extrude & Bevel kısmını tıklayın. Bu kez Isometric Right seçiyor ve Extrude Depth değerini de yine 25 yapıyorsunuz.

 

 

Şimdi bu şekli tutup aşağıdaki gibi zemine duvar olacak şekilde hizalayın.  
  Şimdi de bu duvarın önüne koymak üzere bir kitap rafı yapmaya ne dersiniz?

İlk önce yeni bir layer açıp dikdörtgen bir şekil oluşturun. Bu raf olacak. Dolgu rengi olarak şu şekilde kullanabilirsiniz: R: 239, G: 219, 34. Sonra bu dikdörtgen şeklin içine altı adet küçük şekiller çizin. Bu şekiller rafın gözleri olacak. Bu şekilleri aşağıdaki gibi düzenleyin.

 

 

 

Şimdi bu rafları az önce pencerede uyguladığımız usuldeki gibi Pathfinder kullanarak alttaki şekilden keselim.

Sonra şimdi de çekmece ekleyelim bu kitap rafına. üç tane daha dikdörtgen çizin veya kopyalayarak alta çekin. Dolgu rengi olarak, R: 191, G: 172, B: 38 olarak belirleyin. Bunlara tutacak yapmak için Rounded Rectangle aracını kullanın.

Şimdi bu raf ile ilgili yaptığımız şekilleri seçin ve guruplandırın. Kısaca Ctrl+G tuşunu kullanabilirsiniz. Bu gurup seçili iken Effect > Bevel & Emboss menüsünü tıklayın, üstten Isometric Right seçin, Extrude Depth değerini de 50 olarak girin. Sonra OK deyin.  

 

 

  Sonra bu rafı sahneye yerleştirelim uygun şekilde. Eğer gerekiyorsa büyütüp küçültebilirsiniz.
Şimdi bu odaya bir iki insan figürü ekleyelim. Bunun için Windows > Symbol Libraries > Logo Elements tıklayın. Açılan pencereden bir insan figürü alarak odaya uygun şekilde yerleştirin.  

 

 

Sonra yine Effect > Bevel & Emboss menüsünü tıklayın, üstten Isometric Right seçin, Extrude Depth değerini de 10 olarak girin. Sonra OK deyin.  
Dilerseniz kütüphaneden başka şekiller de ekleyebilirsiniz. Duruma göre isometric ayarını left, right, top gibi ayarlamanız mümkün. Mesela, ben sahneye bir şekil daha ekledim ve buna Isometric Left ayarı uyguladım.
Bu sadece size fikir vermek içindi. Bunlar Illustrator içindeki hoş ve kolay kullanımı olan özellikler. Bunları kullanarak çok daha farklı çalışmalar ortaya çıkarmanız mümkün.
Kolay gelsin.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here