Ana sayfa Haber 21. Yüzyılın Piyanosunu Tuluyhan Uğurlu Tanıtıyor

21. Yüzyılın Piyanosunu Tuluyhan Uğurlu Tanıtıyor

0

Roland,  yeni piyanolarının tanıtımı için Türkiye”den Tuluyhan Uğurlu”yu seçti.

Roland V Piano”nun beş yıl süren ar-ge çalışmaları sırasında çalış tekniği ile yenilik arayan uluslararası piyanistlerden görüşler alındı. Roland, Türkiye”den de Tuluyhan Uğurlu”nun görüşlerine başvurdu. Roland”ın 21. Yüzyılın piyanosu olarak tanıttığı V Piano, yeni arayışlar içindeki piyanistlerin beklentilerine yanıt verecek biçimde üretildi.

Tuluyhan Uğurlu, 25 Eylül 2010 Cumartesi akşamı Sirkeci Garı Orient Ekspres Salonunda vereceği ve V-Piano”yu kullanacağı konserinde bu piyanoyu tanıtırken, “Gelece Yolculuk” isimli yeni projesini de ilk kez seslendirecek. Uğurlu, “Geleceğe Yolculuk” da yaşadığımız gezegenin dünü, bugünü yarınını anlatıp, dinleyicisini geleceğin dünyasında müzikal bir yolculuğa çıkaracak.

Müziğinde matematiksel olarak Batı Müziği, tematik olarak Anadolu ve Ortadoğu müzik kültürlerinden yararlanan ve piyano çalış tekniği ve müzikal kimliği ile gelecek yüzyıllara göndermeler yapan Tuluyhan Uğurlu, Roland firmasının 21. Yüzyılın Piyanosu olarak tanıttığı piyanosu ile ilk konserini 25 Eylül Cumartesi akşamı Sirkeci Garı Orient Ekspres Bekleme Salonunda gerçekleştirecek.

 

 

Aynı gün saat 18.00 ve 21.00″da iki kez vereceği konserlerde sanatçıyı 1500 kişi izleyecek. Tuluyhan Uğurlu, elektronik piyano tanıtımını üstlenmesinin nedenini şöyle anlatıyor:

“Son otuz yıldır müzikte inanılmaz boyutta değişimler yaşanıyor. Artık Londra Senfoni Orkestrası”nın en iyi müzisyenleri bilgisayarınızın içinde… Eseri yazan, çalan ve yaratan yine insan… Ancak insan elinde tüy kalemi ile tek tek nota yazacağı yılları geride bıraktı. Bilgisayarı uçakta, tıpta, mühendislikte kısacası her alanda kullanarak yararlanırken, neden müzikte kullanıp, yaratım sürecimizi hızlandırmayalım?

” Müzikte gelenekler her zaman korunacak, orkestralar, iyi müzisyenler, iyi besteciler, el yapımı enstrümanlar her zaman olacak… Ancak dünya değişirken enstrümanlar da gelişecek ve daha kolay taşınır, her yerde çalınabilir, her yere ulaşabilir hale gelecek… Ben gelecekle barışık bir sanatçı olarak her zaman bu fikri savundum”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here