Ana sayfa Makale 2020’de Teknoloji Dünyasında Beklenen En Önemli Gelişmeler

2020’de Teknoloji Dünyasında Beklenen En Önemli Gelişmeler

2020'nin mobil trendleri herkesi daha fazla şaşırtırken dijital alışkanlıklar değişecek, ABD ile Çin arasındaki inovasyon savaşı daha da kızışacak…

0
A large grid of pins connected with string. Communication, technology, network concept

2020’ye adım atmaya sayılı günler kala teknoloji dünyasının geleceğini şekillendirecek gelişmelerin ne olacağı merak ediliyor. Uzmanlara ve araştırma firmalarının raporlarına göre teknoloji dünyası ürün odaklı gelişimlerin çok ötesinde yeniliklere sahne olacak.

Pazarlama stratejilerinin değişeceği, dijitalliğin daha da önem kazanacağı ve yeni rekabetlerin doğacağı 2020’li yıllarda ABD ile Çin arasındaki ticari kavga da teknoloji dünyasına yansıyacak.

Tüm bu maddelere göz atalım:

1- Dijital gelirler önem kazanacak

GSM operatörleri gelir kalemlerini genişleterek ilgilerini “dijital gelirlere” yönlendirecek. Dijital gelirler için ödemeli TV hizmetleri, Nesnelerin İnterneti (IoT), fintech ve yeni reklam modelleri öne çıkacak.

Yeni gelir modelleri oluşturmaya çalışmak GSM operatörleri için oldukça zorlu olacak. Zira, sadece aboneliklerden gelen ana gelirin dışına çıkarak dijital gelir kanalları oluşturmaya çalışacaklar. Belli riskleri beraberinde getirecek olan bu mühendislik, hangi operatörün 2020’li yıllarda ayakta kalacağını da belirleyecek.

2- Gelişmekte olan ülkeler akıllı telefon yağmuruna tutulacak

Samsung ve Apple gibi devlerin yüksek karlar elde ettiği, ardından Huawei ve Xiomi gibi yeni rakiplerin de kaymağını yediği akıllı telefon piyasası, son yıllarda bir nebze yavaşlamıştı. 2020’li yıllar ise akıllı telefon sanayisi için ikinci bir patlamaya sahne olacak.

Bu sefer, gelişmekte olan ülkelerde. Hindistan, Pakistan, Meksika ve ardından Afrika ülkelerinin başını çekeceği satışların, küresel akıllı telefon penetrasyonunu %80’e çıkarması bekleniyor. Dahası, halen birçok insanın akıllı telefon ile tanışmadığı Afrika, büyük ve küçük tüm markaların “tanınırlık ve prestij” için kapıştığı yeni sahne olacak.

3- Platform savaşları başlıyor

 

Akıllı hoparlörler ve sanal gerçeklik başlıkları gibi yeni cihazların hayatımıza girdiği bir dönemde, dijital dünya ile bağlantımızı kuran arayüzler de farklılaşacak. Akıllı telefon dünyasındaki ekonomi savaşları uygulamalar üzerinde yaşandı. Bu savaşı Apple ve Google kendilerine ait uygulama platformları ile açık ara kazandı.

Ekonomi savaşlarının yeni merkezi, yapay zeka gelişimi ve üç boyutlu gerçeklik (sanal gerçeklik ve hologram) olacak.

Ev, iş ve kamu hayatındaki yaşamı değiştirecek olan yeni ve fütüristik teknolojilerin altyapı ve uygulamalarını geliştirenler, kendilerini akıllı telefonların ekranlarla sınırlı dünyasından çok farklı bir yerde bulacak.

4- Ağ yenilikleri ile rekabet artacak

2020’lerde ağ operatörleri için karmaşa ve rekabet de tahmin edilemeyecek kadar artış gösterebilir. Ağ yeniliği ile gelecek değişimler ağ içindeki her şeye sahip olmaktan, ağların paylaşımına kadar ilerleyecek. Kısaca, ağ operatörü olmak için 2020 öncesinin geleneksel, yüksek bariyerleri ortadan kalkacak. Yeni tür ağların başını ise “özel oluşumlar” çekecek.

Belli sanayilerdeki firmaların ortak kullanacağı özel ağların yanı sıra, AWS (Amazon Web Services) ve Microsoft tabanlı bulut ağlara da rağbet artacak. Hatta, bir gün rakip firmaların dost gibi görünen düşmanlar gibi ağ ortaklıkları yapması bile norm haline gelebilir.

5- Jeopolitik gerilimler etkisini artıracak

ABD ile Çin arasında yaşanan politik gerilimler etkisini önümüzdeki yıllarda da gösterecek. Çin üretim ve giderek gelişen bilgisayar mühendisliği ile bir teknoloji merkezine gelirken, Apple gibi ABD’li teknoloji devleri için uçsuz bucaksız bir pazarı temsil ediyor.

2020’den itibaren iki ülke arasındaki rekabet yeni düzenlemeler, ortaklıklar ve savaşlar ile şekillenmeye devam edecek.

Avrupa’nın ise yenilikleri destekleyen ve ticari kaygıları azaltan düzenlemeler ile ibreyi kendi lehine çevirmesi bekleniyor.

6- 5G teknolojisinin doğuşu

5G teknolojisi geçerli olduğu tüm bölgelerde büyük değişimler sunacak. Avrupa Birliği 5G Aksiyon planı, 2025 itibariyle tüm demiryolları ve anayolların 5G teknolojisiini kapsamasını öngörüyor.

5G, kapsadığı alanlarda şebekeye bağlanabilen cihaz sayısını yüzlerce kat artıracağı gibi minimum gecikme süresi, veri aktarımında artan performans ve ağ dilimlemesi sağlayacak.

“Network slicing” olarak bilinen bu özellik, aynı fiziksel ağ üzerinde sanal ve bağımsız mantıksal ağların çok katmanlı kullanılabilmesini sağlıyor. Böylece yukarıda bahsettiğimiz yeni nesil ağların kapısı aralanacağı gibi yeni hizmetler ile müşteri deneyiminde yeni bir dönem başlayacak.

5G, sunacağı yenilikler ile operatörlerin rolünü değiştirecek. Operatörler sadece teknoloji dağıtıcısı olmakla kalmayıp aynı zamanda hizmet sağlayıcısı olacak.

Operatörler 5G teknolojisine adaptasyon sürecinde devletler ve kurumlar dahil tüm müşterileri ile etkileşim içinde olacak.

7- Yapay zeka, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Büyük Veri

Yapay zekanın (AI) kullanım derecesi 2020’li yıllarda daha da artacak. AI, operatörlerin ağlarını optimize etme ve önüne geçilmesi gereken hataların tespit edilmesinde kritik rol oynayacak örneğin.

Aynı zamanda usulsüz işlemlerin fark edilmesinde etkin rol oynaması beklenen AI, operatörlerin müşterileri hakkında her gün topladığı Büyük Veri’nin analizini de gerçekleştirecek.

AI, 5G ile gelen yeniliklerin analizi ve yeni hizmetlerin sunulmasında başı çekecek.

5G ile dönüşüm geçirecek yeni iletişim çağında internete bağlı cihazların sayısı da belirgin ölçüde artacak. IoT teknolojisi sayesinde operatörler baz istasyonlarını ve veri merkezlerini istedikleri bölgeye kurarak uzaktan kontrol ve denetleme yapabilecek. 5G ile IoT teknolojilerinin bir araya gelmesi halinde bulunduğunuz her noktadan sorunsuz erişim yapabileceksiniz. Öte yandan, IoT cihazları siber güvenlik alanında korunması gereken çok uzun bir cephe oluşturacak.

5G, IoT, AI teknolojileri ile güncellenen teknoloji dünyasında müşteri sayısı ile üretilen veri miktarı da olağanüstü artış gösterecek. Akıllı telefonlar, giyilebilir cihazlar, sanal gerçeklik başlıkları ve ses komutlu hoparlörler gibi birçok akıllı cihazdan toplanacak veriler, firmaların rekabet avantajı için ana kozu olacak. Ağında akan trafiğini en iyi şekilde optimize eden, denetleyebilen ve yeni hizmetler sunabilen şirketler ayakta kalmayı başaracak.

8- Robotların gelişimi

Robotlar, uzun yıllardır gelişim halinde. Boston Dynamics’in akrobatik robotlarının videoları ile sıklıkla haşır neşir olan dünya, 2020’de hiç olmadığı kadar fazla sayıda inovasyonla karşı karşıya kalacak. Yapay zeka, makine öğrenmesi gibi argümanlardaki gelişimin robotik endüstrisine etkileri artmaya, bu yöndeki sonuçlar ise hayatın her kademesini etkilemeye devam edecek.

9- Otonom dünya

Otomobiller, trenler, otobüsler… Kendi kendine hareket edebilen araçların sayısı artacak. Bu trend, kaçınılmaz bir şekilde gelişiyor ve her geçen gün kapsamını daha da genişletiyor. Daha fazla üretici firmanın adım attığı, inovasyon çalışmalarının hızlandığı bir dönem bekliyor bizleri. Elbette kamusal regülasyonlar ve devletlerin, teknolojiye yakın ilgisi de artacak.

10- Dijital savaş alanı genişleyecek

Sesli, görüntülü ve yazılı iletişim yaptığımız mobil cihazlardan e-posta ve sohbet uygulamalarına kadar mobil dünyası siber suçlular için en büyük hedeflerden biri olacak.

Yeni fiziksel ve bulut ağların kurulacağı 5G çağında, operatörler siber suçlular için yüksek miktarda veri saklayan sayısız hedef sunacak. Operatörler güçlü güvenliği bulunan ve siber saldırılara direnebilen altyapılar kurmadıkları sürece 5G çağında tepetaklak olma riskiyle karşılaşabilir.

Güvenliği etkin bir ağ oluşturmak, ağa bağlı tüm IoT cihazlarının güvenliğini temin edebilmek, saldırıları en kısa zamanda etkisiz hale getirebilmek ve müşteri verilerini koruyabilmek, mobil operatörlerin en büyük sorumlulukları arasında yer alacak.

11- Kripto paralar önem kazanacak

2020’li yıllarda teknoloji ile daha yoğun entegre olacak yeniliklerin arasında kripto paralar da yer alıyor. Dijitalleşme ilerledikçe tüketiciler bankalar ile aralarına koydukları mesafeyi artıracak ve her yerden erişilebilir kripto para kullanımı daha fazla tercih edilecek.

Birçok büyük e-ticaret platformu ve sosyal medya ağı 2020 sonu itibariyle kripto para ödemelerini kabul etmeye başlayacak.

2025’e gelindiğinde, küresel alanda mobil kullanıcıların yarısının dijital platformlar tarafından sunulan mobil erişimli kripto para hesapları kullanması bekleniyor.

12- İş hayatı mobil teknoloji ile şekillenecek

Mobil teknolojilerin sağladığı kolaylık ve yenilikler arttıkça, iş hayatı da daha konforlu bir hale gelecek. Özellikle çalışma hayatında kullanılan uygulamaların mobilde daha kullanılabilir hale gelmesi, insanların istediği yerde çalışma imkanını artıracak. Bugün bulut teknolojinin sunduğu hizmetler sayesinde milyonlarca insan ofise gitmeden çalışma imkanına erişiyor. 5G çağında ise mobil teknolojiler iş ve şahsi ihtiyaçları çok daha iyi karşılıyor olacak. Milyonlarca insan, mobil cihazları ve PC ile istedikleri yerden tüm iş operasyonlarını gerçekleştirme imkânı bulacak.

13- Uzay rekabeti

Mars kesin bir gerçekle karşı karşıya, bir rekabet alanına dönüşmüş durumda. Bu noktada Elon Musk gibi vizyonerlerin çabası muazzam. Ama rekabetin sesini her ne kadar kısık şekilde hissettirse de birçok farklı boyutu da söz konusu. Çin de konuyla ilgili. Nasa’da. Amazon’un kurucusu multi-milyarder iş adamı Jeff Bezos’un Blue Origin’i de. Genel itibarıyla uzay rekabeti kendini daha fazla hissettirecek 2020’de.

14- Siber güvenliğin önemi daha da artacak

Siber güvenlik hiç olmadığı kadar değerli. Neden mi? Çünkü verinin boyutu hiç olmadığı kadar artıyor. Veri demek, artık ‘elmas’ demek ve hırsızların da gözü tam olarak ona odaklı. Siber saldırganlar sadece bankaları ve kripto para borsalarını değil, her yeri hedef alarak gözlerini büyük vurgunlara dikiyorlar, 2020’de bu konuda çok daha fazlasıyla, büyük siber saldırılarla karşılaşmamız olası. Pek tabii dijitalin altın yılı 2020’de siber güvenliğin önemi hiç olmadığı kadar yüksek hale gelecek.

15- Sosyal medya dönüşümü

Sosyal medyada değişim söz konusu. Facebook artık eskisi kadar sevilmiyor. Her ne kadar gelirleri ve borsa değerinde ciddi düşüşler söz konusu olmasa da konunun TikTok gibi daha ilginç alanlara kaymakta olduğunu görmemek mümkün değil. Bununla birlikte sosyal medya dönüşümden geçiyor.

Twitter’ın ABD Başkanlık Seçimleri’nde kendisine verilecek ‘politik reklamları’ kabul etmeyeceğini açıkladığı, Instagram’ın aslında her şeyi olan ‘beğeni sayılarını’ artık göstermek istemediği günümüzde sosyal medya rekabeti akıl almaz seviyelere taşınacak. Ayrıca 2020’de yeni mecraların gündeme gelmesi de bekleniyor.
Kim bilir belki de Instagram’ı bile unutacağız…


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here