Ana sayfa Haber 2019 model BMW X4 Temmuz”da çıkıyor

2019 model BMW X4 Temmuz”da çıkıyor

0

BMW’nin ‘sports activity coupe’ serisinin adlandırması hoşunuza gidiyor mu gitmiyor mu bilemiyoruz ama, bu tuhaf crossover modeller dünya çapında rağbet görüyorlar. X3’e dayalı X4 modelini bir kaç yıl önce daha büyük bir model olan X6’ya övgü babında çıkaran BMW, daha küçük bir model olan X2’yi ise bu yıl içerisinde trafiğe çıkaracak. Dolayısı ile X3’ün 2018 için yenilenmesinden sonra X4’ün de 2019 yılı için benzer yenilemelere tabi tutulacak olması da anlam kazanıyor. 

ön ve arka yüzünde toplu tasarım öğeleri barındıran X4, X3’ten çok da farklı olmayan tasarımıyla ‘crossover coupe’ biçimini koruyor. Tekerlek açıklığına eklenen 2.1 inç uzunluğa sahip olan yeni X4, bir önceki modelden 3 inç daha uzun. BMW, yeni X4’ün ön ve arka raylarının daha geniş olduğunu, aerodinamik sisteminin geliştirilerek 0.30 gibi oldukça kaygan bir çekme katsayısına ulaştığını söylüyor. X4’ün çok önemli bir etken olan 50:50’lik ağırlık dağılımı ise aynı kalıyor. 
Tüm X4’lerde standart spor koltuklar yer alırken, X4 M40i’de ise M-‘e özel geliştirilmiş koltuklar bulunuyor. Arka yolcular için X4’e oranla ekstra mesafe eklenirken, katlanabilir arka koltukların bulunduğu bu modelin taşıma alanı 1.5 metreküp civarında. 

BMW’nin en son çıkardığı iDrive sistemini barındıran 10.25 inç uzunluğundaki eğlence sistemi ekranına sahip olan modelin enstrüman paneli ve merkezi bölüm tasarımları itibariyle X3’tekiyle benzerlik taşıyor.  iDrve şimdi gelişmiş ses tanıma özellikleriyle geliyor. ‘Acıktım’ dediğinizde karşınıza yakında bulunan restoranların bir listesi çıkıyor. X4’le birlikte BMW’nin etkileyici jest kontrolü sistemi de uygulamaya giriyor. Bu sistemle ses ayarını ya da gelen telefon aramalarını bir el hareketiyle kabul ya da red edebileceksiniz.X4’ün üst bölümde yer alan görüntü ekranı ise bir önceki modele oranla yüzde 75 daha büyük olacak. Aynı zamanda tercihe bağlı olarak bütünüyle dijital gösterge paneline sahip olmak da mümkün.

X4 XDrive30i 2.0 litre turboşarj dört silindirli motor bulunuyor. Sekiz hızlı otomatik şanzıman sistemine sahip olan motor, 30i modelinin 6 saniyede 100 km hıza ulaşmasını sağlıyor. 

Eğer bu yeterli gelmezse, yine sekiz hızlı otomatik ve tümüyle tekerlekten çekişli, 355 beygir gücünde bir motora sahip olan X4 M40i modeli, sadece 4.6 saniyede saatte 100 kilometre hıza ulaşabiliyor. M40i modelinde standart M Sport frenleri, uyumlu suspansiyon, arkaya eğimli tork bölümü ve spor egsoz yer alıyor.
Yeni X4 modeli, xDrive30i versiyonu 50.450$ fiyatla bu yaz piyasaya çıkacak. M40i modeli ise 10.000 dolar daha pahalı olacak. X3 modelini benzer seçenek ve performans özellikleriyle (ve tabii daha kullanışlı bagaj alanıyla) 8.000 dolar daha ucuza alabileceğinizi unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here