Ana sayfa Makale 2018’in oyun trendleri

2018’in oyun trendleri

Oyun camiası için en büyük etkinliklerden biri olan GDC’de oyun geliştiricileri, önümüzdeki dönemin oyun trendlerini saptadılar. İşte sonuçları.

0

E3 gibi tüketici odaklı bir etkinliğin çok fazla gündeme getirilmesi için kaynak eksik olabilir, ancak oyun işi söz konusu olduğunda, Oyun Geliştiricileri Konferansı (GDC) yılın en önemli şovu sayılıyor.

Şimdi 29. yılında olan GDC, belki de en önemli oyunculara hitap ederek video oyunlarının merkezine daldı: onları geliştirenlerin arasına. 19 – 23 Mart tarihlerinde San Francisco’nun Moscone Merkezi’nde gerçekleştirilen GDC 2018, yarı fuar, kısmen zirve ve yarı iş fuarı görünümünde idi. Oyun endüstrisinin geleceği tartışıldı ve asıl olarak geleceği oluşturuldu.

İşte GDC 2018’den çıkan, oyun sektörünün en büyük trendlerinden dördü.

AR, yeni VR’dir

Yatırımcı ilgisine ve eleştirmenlerin abartılı söylemlerine rağmen sanal gerçeklik, temelde zorlu bir dönem geçirdi. Şu anki başlık setleri, pahalı ve ağır olmaya devam ediyor. Teknoloji uzmanları, önümüzdeki birkaç yıl içinde bunların önemli bir teknolojik güç haline gelmek için hem boyut hem de fiyat açısından yeterince küçüleceklerine inanmasına rağmen, bunun için beklenenden daha uzun bir süre gerekiyor.

Oyun endüstrisinin yöneticileri, “VR hala önemli, yine de şu bir gerçek ki, VR donanımı bazılarının umduğu kadar popüler olamadılar, genellikle tüm teknolojilerin daha yaşamlarının başında olduğu gibi. Ancak şimdi biraz tasarruf zamanı olduğunu görüyoruz” diyorlar.

Bu arada, artırılmış gerçeklik sadece “Pokemon Go” da büyük bir çıkış yakalamadı, aynı zamanda daha düşük giriş maliyeti sayesinde geliştiriciler için de daha cazip olmaya devam ediyor.

“İnsanların özellikle AR’ı beklediklerini düşünüyoruz, uzun vadede hep telefonları kullanamayacağımız göz önüne alındığında – aslında telefon gibi bilgi içeren gözlükler kullanıyor olabiliriz – bunun da AR’ın heyecan verici bir alternatif olmasına izin verdiğini düşünüyoruz. Bu AR çalışmasını yapmak için, oyunların öncülük ettiği birçok teknolojiye ihtiyaç olacak. Alan heyecan verici ve orada güzel şeyler oluyor.”

Kayda değer teknoloji şirketleri buna katılıyorlar. Şovun hemen öncesinde Google, Google Maps API’ını Unity oyun motoru aracılığıyla sunarak, geliştiricilerin gerçek dünya lokasyonlarını kullanarak oyun geliştirmelerini çok daha kolay hale getirdi. Harry Potter, Jurassic Park, Ghostbusters ve The Walking Dead’e dayanan AR oyunları üzerinde şimdiden çalışılıyor. Oyun sektöründen bazı yöneticiler, 10 yıl içinde AR gözlüklerin akıllı telefonların yerini alabileceğine inanıyorlar.

Servis olarak oyun

2017’nin sonunda, “ganimet sandıkları” ve “tek oyunculu oyunların ölümü” kelimeleriyle karşılaşmadan bir oyun forumunda iki satır ilerleyemezdiniz.

Nihayetinde, her iki mesele de, “servis olarak oyunların” başarısına indirgenmekte. Bu oyunlar, abonelikler veya güncellemelerin yayınlanması sonrası oyuncuların geri gelmesi (ve para harcaması) yoluyla sürekli bir gelir modeli üzerinde çalışıyorlar. Sektörün en büyük oyunlarından bazıları, Blizzard’ın (ATVI) hit nişancı oyunu “Overwatch”dan Supercell’in mobil geçim kaynağı “Clash Royale”e kadar, hepsi bu şekilde çalışıyorlar.

Sektörün yöneticileri, “Üç ya da dört yıl önce çıkan, servis olarak çalıştıkları için kendilerini önemli ölçüde geliştiren çok fazla oyun var. Uzun süredir piyasada olan bu oyunlardan bazılarıyla yeni tanışıyorsanız onlarla nasıl rekabet edebilirsiniz?” diyorlar.

Bu iyi bir soru, ve sayısız oyun şirketinin yıl boyunca cevap vermeye çalışacağı bir soru. Doğrusunu yapmak kolay bir iş değil, yani uzun vadeli bir gelir jeneratörü olarak çalışacak, oyuncular tarafından benimsenen bir oyun geliştirmek zor bir iş.

Keşif yolculuğu

Çok zor? Sadece en başta fark edilen bu.

Konsollar, PC ve mobil cihazlar için her hafta pek çok yeni video oyunu yayınlanmakta. Gittikçe daha fazla oyuncu, perakende satış mağazalarına gitmektense bu oyunları dijital olarak satın almayı tercih ettiği sürece, bir oyunun keşfediliş yöntemleri de değişiyor.

Yöneticiler, “’Grand Theft Autos’ veya ‘Assassin Creeds’in ötesinde, herkes şu anda aynı oyun alanında rekabet ediyor. 50 veya 100 kişiyle çalışan bir şirket olsanız bile, oyunlarını geliştirmek için iyi bir iş çıkarmış olan üç kişilik geliştirme ekibiyle rekabet etmek zorunda kalabilirsiniz. Yayınlanan daha daha fazla şaşırtıcı görünümlü oyun var, ama onları keşfetmek gerçekten zor” diyorlar.

Yani bu, bir oyunun farkına varmanın yeni yollarını bulmak anlamına geliyor. Bir yazılım denizinde ses oluşturmak, bir iki ticari çalışmanın ötesinde planlamayı gerektiriyor. Sosyal yardımlar, basın açıklaması, gelir modelini değiştirme; tek bir doğru cevap yok.

Örneğin, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında piyasaya sürülen “Fornite”, Eylül 2017’de geliştiriciler yeni bir ücretsiz oynanan “Battle Royale” modu ekleyene kadar, orta seviyede incelemeler ve yavaş satışlarla karşılandı. Birkaç ay içinde, “Fortnite” dünyanın en büyük oyunu oldu (45 milyondan fazla oyuncu, Ocak ayında 3,4 milyon eşzamanlı oyuncu). ‘Rapper Drake’ ve ‘streamer Ninja’nın, geçtiğimiz günlerde Amazon’un sahibi olduğu Twitch’te oynadıkları oyunun canlı yayını izleyici rekorları kırdı.

Halkla ilişkiler ve pazarlama ile ilgili çok sayıda GDC panelinde, şirketlerin bu tür bir başarıya ulaşırken ipucu vermesi umulur, ancak şirketlerin 2018’in büyük bölümünde ilgi çekmek için yeni yollar araması bekleniyor.

Zehirlenmeyle mücadele

Çoğu zaman, oyuncular bir online oyun oynarlar, oturup oyunu izlerler ve sanal bir dünyada kendilerini bazılarının yüzünü kızartacak derecedeki  bir müstehcenliğin hedefinde bulurlar. Online oyun dramaları, hızla daha da kötüye gidebilirler; örneğin kötü bir şakanın 2017’nin sonunda bir Kansaslının ölümüne neden olması gibi.

Biçimi ne olursa olsun, kötü davranışlar iş açısından da kötüdür. Buna karşılık oyun şirketleri, topluluklarını temizlemek için 2018’de çok zaman harcayacaklar.

GDC, Fair Play Alliance adında yeni bir organizasyon düzenleyerek bu hareketin başlamasına yardım ediyor. Hedefi de, daha sağlıklı oyuncu ilişkilerini teşvik etmek için en iyi uygulamaları paylaşarak trollerle mücadele etmek. Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden 30’u, Blizzard, Epic, Riot, Rovio, Supercell ve Twitch dahil olmak üzere, bu organizasyonda yer alıyorlar.

GDC 2018’de yer alan diğer önemli trendler arasında, esport’ların devam eden yükselişi, temsil ve çeşitlilik, oyun motoru savaşları ve oyunda kripto para biriminin potansiyel kullanımı gibi konular da yer alıyor.


Bu yazı, Newtech dergisinin Haziran sayısında yayınlanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here