Ana sayfa Makale 2018’in Mobil Uygulama Trendleri

2018’in Mobil Uygulama Trendleri

“Önce-mobil” anlayışındaki bir dünyada yaşıyoruz. Gelin derinlemesine bu dünyada bu yıl öne çıkan unsurlara bir bakalım.

0

2018, “önce-mobil” iş düşüncesi için önemli bir yıl oldu – ancak bunu gerçekleştirmeniz için sürdürmeniz gerekir. Burada mobil uygulama geliştirme eğilimi içeren bir listeyle, nelere dikkat edilmesi gerektiğini, uygulamalarda ne yapılması gerektiği ve bu yılın en sıcak konularının neler olduğunu ortaya koyacağız.

“Önce-mobil” anlayışındaki bir dünyada yaşıyoruz. Gelin derinlemesine bu dünyaya bir bakalım.

IoT sürekli büyüyor

Yapay zekanın (AI) ortaya çıkmasıyla birlikte, 2018’in bunu anlama yılı olduğu düşünülmekteydi. IBM’in Watson IoT Tüketici İşinin Başkan Yardımcısı olan Bret Greenstein, AI’ın her gün kullandığımız daha fazla araç arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olacağından emin konuşuyor.

Derin öğrenme, doğal dil işleme, görüntü tanıma ve doğal ağ desteğiyle karar verme ile birlikte IoT teknolojileri, “otomobil üreticilerinin, otellerin ve diğer şirketlerin daha entegre deneyimler yaratmalarına ve insanları daha iyi anlamalarına ve onlarla etkileşim kurmalarına” yardımcı olacak.

Yine de, IoT ortamını kontrol edebilmek zorundayız. Uygulamaların geldiği yer burası. Çoğu zaman, kontrolümüzdeki araçları idare ve entegre etmek için akıllı telefonlarımızı, akıllı saatlerimizi ve tabletleri kullanırız.

IoT pazarının kendisi, çeşitli çalışmalara göre, şu değişiklikleri yaşayacaktır:

  • Pazarın büyüklüğünün 2017 yılındaki $170 milyar seviyesinden 2020 yılında $561.04 milyara çıkması ve yüzde 26,9’luk yıllık büyüme oranına sahip olması bekleniyor.
  • IDC’ye göre 2020’de $1.7 trilyonluk bir hacme ulaşılacak. Bain ise, B2B IoT segmentlerinin 2020 yılına kadar yıllık $300 milyar dolardan fazla gelir üreteceğini tahmin ediyor.
  • Boston Consulting Group’a göre ise IoT pazarında 2020 yılına kadar $267 milyarlık bir hacme ulaşılacak.

Sayılar değişiyor, ancak trend aynı: IoT büyüdü ve büyümeye devam edecek.

Bu nedenle, piyasa özel IoT uygulamaları geliştiren şirketlere ihtiyaç duyuyor. Sensörler ve cihazlar, web uygulamaları ve B2B ve B2C mobil son kullanıcı uygulamaları için yüksek seviyeli programlamaya talep var.

Bulut temelli uygulamalar

Bulut bilişim, geçtiğimiz birkaç yıl içinde bir başka gündemi oluşturdu. Forbes’e göre, toplam küresel kamuya açık bulut pazarı 2018 yılında $178 milyara yükselecek (2017’de $146 milyardı). Dahası, yüzde 22’lik bir yıllık büyüme oranı ile büyümeye devam edecek.

Forrester, küresel işletmelerin yüzde 50’sinden fazlasının, dijital dönüşümü teşvik etmek için en az bir herkese açık bulut platformuna güveneceğini tahmin ediyor.

Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure ve Google’ın, 2018’de tüm bulut platformu gelirlerinin yüzde 76’sını ve 2020’ye kadar yüzde 80’ini toplaması bekleniyor.

Gerçek hayatta bu, çoğunlukla cihazlarınızın dahili belleğini etkilememekle ilgilidir. Bu nedenle Dropbox, Google Drive, Box ve diğer bu tür uygulamalar çok popüler hale geliyorlar. Ayrıca, pek çok bulut için, geleneksel çözümlere kıyasla çok daha fazla bilgi işlem gücünün yanı sıra para tasarrufu ve güvenlik sağladığına da dikkat çekmek gerekir.

Bulut bilişim ve bulut tabanlı uygulamalar da 2018 için bir başka eğilim olan Kendi Cihazını Getir (BYOD) metodolojisiyle yakından bağlantılıdır.

Günümüzde BYOD çok daha kolay

Bulut bilişimin yükselmesiyle, BYOD trendinin güvenlik boyutu, eskiden olduğu kadar güçlük çıkarmıyor. Önceden, çalışanların cihazlarındaki hassas kurumsal verileri korumak için büyük bir güvenlik kaygısı vardı. Şimdi, güvenlik (kısmen) bulut teknoloji sağlayıcısının veya farklı bir güvenilir üçüncü tarafın sorumluluğunda.

Mobil ödemeler

Las Vegas’taki CES 2018’de Google, Pay servisiyle basitleştirilmiş mobil ödemeyi tanıtmıştı.

Pay bir uygulamadır – Android Pay ve Google Wallet’i tek bir şemsiye altında buluşturan bir uygulama. Resmi Google blogunda şunları okuyabiliyoruz: “Google Pay ile, Google Hesabınıza kaydedilen ödeme bilgilerini kullanmanız daha kolay olacaktır. Önümüzdeki haftalarda, Google Pay’i online, mağaza içi ve Google ürünlerinde ve aynı zamanda arkadaşlarınıza ödeme yaptığınızda göreceksiniz.”

Bu konuda daha fazla örnek var. Birkaç yıl önce, Polonya mobil pazarı, müşterilerin online para transferlerini yapmaları için çok uygun bir yol olan BLIK ödeme sisteminin tanıtımını gördü. Hızlı, kolay ve kullanıcı dostu bir uygulamaydı.

Ayrıca, yerel bir mağazadaki marketlere ödeme yapmak için mükemmel bir yol olan Yakın Alan İletişimi (NFC) var. Bir akıllı telefonun içine yerleştirilmiş NFC yongasıyla, bir mağazadaki terminal, alışılagelmiş kart kullanımında olduğu gibi akıllı telefona yerleştirilmiş karttan satın alınan miktarı çekecektir.

IT Pro Portal’a göre, akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 90’ının 2020’ye kadar en az bir mobil ödeme yapmış olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, mobil ödemeler ve bankacılık uygulamaları da sıklıkla destekleniyor…

AI ve makine öğrenimi

Bir an için finans sektöründe kalalım ve AI’ın rutin işlemleri nasıl kolayca yürütebileceğinden bahsedelim.

Son birkaç yıldaki hızlı gelişmelerle AI, mobil bankacılık uygulamalarında kullanılabilen sohbet robotları – sanal asistanlar – geliştirmek için kullanılabilir.

Örneğin, her ay aynı hesaba aynı miktarda para aktarırsanız, uygulamanızın yapay zekası, kabul etmeniz (veya reddetmeniz) için bir transfer siparişi oluşturmanızı önerebilir.

AI ayrıca, sözlü talimatları izleyerek, ekran klavyenizi çok az veya hiç kullanmadan parayı transfer etmenize izin verebilir. Finansal sektörle ilgili olmayan AI destekli uygulamalar arasında, kullanıcılara yönelik daha kişisel deneyimlere dayanan bir yazılım olduğundan kesinlikle bahsedebiliriz.

Uzun zaman önce Starbucks, My Starbucks Barista adlı bir uygulama yayınladı. Uygulamaya sadece ne tür bir kahve istediğinizi söylüyorsunuz ve sipariş sizin yerinize veriliyor.

Örnekler arasında, kişiselleştirilmiş içerik sağlamak için kullanıcı davranışına adapte olan algoritmalar kullanan Netflix de var. Ayrıca, bir kullanıcının bir eş bulma şansını artırmak için makine öğrenimini kullanan Tinder var. Google Haritalar, bir park yerinin seçim sürecini kolaylaştırıyor.

Giyilebilir uygulamalar pazarı büyüyecek

2017-2023 arasında yılda yüzde 49,7’luk bir oran ile, giyilebilir uygulamalar pazarının önemli ölçüde artması bekleniyor.

Aralık 2017’de Research and Markets, küresel bir endüstri analizi, eğilimleri, pazar büyüklüğü ve tahminlerini bir arada yayınladı.

Giyilebilir cihazların ölmediğini biliyoruz. Öte yandan, Dünya Çapındaki Üç Aylık Giyilebilir Cihaz Takip Sistemi’nde IDC, giyilebilir cihazlar için uygulama satışlarının o kadar da büyük olmadığını gösterdi. Bunun sebebi de ilginç olmanın daha ötesinde.

Sonuçta, giyilebilir cihaz müşterilerinin büyük çoğunluğu cihazlarının yalnızca fitness izleme özelliklerine önem veriyor.

The Register’da bu konuda şunlar yazılıyor: “Özel giyilebilir fitness izleme cihazları üreticileri, bu nedenle özellikler ekliyor ve kitlerini akıllı saatlere rakip olacakları bir seviyeye çıkarıyorlar. Apple’ın WatchOS’u ve Android Wear bile sonuç olarak daha fazla fitness odaklı hale geldi.”

Ancak Fitbit, Garmin veya Jabra – tipik “fitness teknolojisi şirketler” ile bile – uygulamalar bir zorunluluktur. Hala hem cihaz hem de akıllı telefon için yazılım geliştirmeniz gerekiyor.

Aynı zamanda dikkati çeken şey, IDC’nin pazar farklılaştıkça daha iyi günlerin geleceğini ve giyilebilir cihazların cep şebekeleri ile donatılacağını düşünmesi.

Anlık Android uygulamaları

Anlık Android Uygulamalar, Android kullanıcılarının uygulamaları anında çalıştırmasına olanak tanıyor. Kullanıcıların herhangi bir yazılım yüklemelerine gerek kalmıyor.

Anlık Uygulamalar tüm geliştiricilere açık ve Android 5.0’dan Android 8.0’a kadar en son Android cihazlarını desteklemekte.

2016 ilkbaharında, Anlık Uygulamalar’ı ilk kez duymuştuk. Google Play Store’da bir uygulama bulup “Uygulama Aç” ı tıklamanız yeterli. Ayrıca, yüklemediğiniz bir uygulamadaki belirli bir etkinliğe de geçebiliyorsunuz.

Google, 2017 yılında bazı Anlık Android Uygulamaları için Google Play Store’a “Hemen Deneyin” düğmesini ekledi. Mobil cihazlarda depolama alanı yetersizliği ile birlikte, Anlık Uygulamalar giderek daha popüler hale gelebilir.

Tembel Yükleme

Çeşitli uzmanlara göre, tembel yükleme teknolojisi (dinamik fonksiyon yüklemesi olarak da bilinir) 2018’de yönetilebilir hale geldi.

Kısacası, bir program başlatıldığında, bir geliştiricinin, yazılımın hangi bileşenlerinin fiziksel depolamaya yüklenmesi gerektiğini belirlemesi sağlanıyor. Tüm metodoloji, gereksiz yere tüm nesneleri yüklemekten ziyade isteğe bağlı nesne yüklemesine dayanıyor.

Kullanıcılar için başlıca avantajları, minimize edilmiş uygulama başlatma süresi ve daha az bellek tüketimi. Tembel yüklemenin ana dezavantajı ise, kodun daha karmaşık hale gelmesidir ve kullanıcılar performansta biraz düşüş görebilirler.

Pil verimliliği ve hafif uygulamalar

 

Android 6’dan ve özellikle Android 8.1’den başlayarak, uygulamaların arka planda görevlerini tamamlamak için daha az zamanı var.

Bir kullanıcı ekranı engelledikten sonra, DOZE moda izin verilir. Cihaz uzun süre kullanılmadığında arka plan CPU ve ağ etkinliğini erteleyerek pil tüketimini azaltır.

Diğer yandan Uygulama Bekleme modu, kullanıcının son zamanlarda etkileşime girmediği uygulamalar için arka plan etkinliğini ortadan kaldırır.

Bu, milyarlarca trend için yapının bir parçası. Sadece böyle bir uygulama Google Play mağazasında daha görünür olmayacak, aynı zamanda daha fazla kullanıcıya ulaşacak.

Google’ın belirttiği gibi, gelişmekte olan pazarlar, geliştiricilerin dikkate alması gereken zorlayıcı özelliklere sahipler:

  • Yavaş, aralıklı veya pahalı bağlantı.
  • Diğer pazarlardaki cihazlardan daha az yetenekli olabilecek ekran, bellek ve işlemcili cihazlar.
  • Gün boyunca pilleri şarj etmek için sınırlı fırsatlar.

Orijinal Facebook uygulaması kurulumdan önce 70 MB’den fazla ve kurulumdan sonra yaklaşık 200 MB’tır. Güncellemeler ve kullanım ile, boyutu zamanla artar.

Facebook Lite ise önce 1MB’ın altında, kurulumun ardından da 3 MB’den azdır.

Blockchain, Bitcoin’den çok daha fazlasıdır

İşiniz için blockchain’in gerçek faydaları nelerdir? İşte kısa bir liste:

  • Birden çok işletme ile bilgi paylaşmak ve kaydetmek için daha güvenli bir iş ağı kurulması.
  • Düzenleyici amaçlar için online olarak bağlandığınız kişilerin kimliklerini bilmek.
  • Akıllı sözleşmeler yoluyla müşteriler veya işletmelerle bilgi alışverişinde bulunma şeklinizi değiştirmek.
  • Zaman ve para tasarrufu için daha hızlı işlem çözünürlüğü oluşturma.

Mobil uygulamalarda Artırılmış Gerçeklik

Son aylarda büyük ölçüde başarılı olan bazı AR uygulama örneklerine göz atalım.

Bunlardan ilki, Pokemon Go olacak – milyonlarca yükleme, yüksek kullanıcı etkinliği ve her yaştan insan için zevkli bir deneyim.

Fakat AR sadece eğlence için değildir. Daha pratik görevler için de kullanılabilir. Bunun bir örneği Google Çeviri olacaktır. Bir AR özelliği ile Çeviri, yazılım içinde bir kamera modu başlatmanızı ve anlamadığınız bir metnin fotoğrafını çekmenizi sağlar. Ardından, basılı satırları denemek ve çevirmek için teknolojiyi kullanır.

Diğer seçenekler Amikasa ya da IKEA Kataloğu, evinizi AR’ye teslim etmenizi sağlıyor. Bu şekilde, – daha az veya daha kesin bir şekilde – seçtiğiniz sandalyelerin ve dolapların aslında onları satın aldıktan sonra nasıl görüneceğini görebilirsiniz.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here