Ana sayfa Haber 2018 iPhone modellerinde daha büyük ve yeni batarya tasarımları kullanılacak

2018 iPhone modellerinde daha büyük ve yeni batarya tasarımları kullanılacak

0

KGI Securities”in analisti ve Apple izleyicisi Ming-Chi Kuo, yakın bir zamanda yatırımcılra gönedrdiği notta, gelecek yılın OLED iPhone”larında yeniden optimize edilmiş, L biçiminde bataryaların kullanılacağını düşündüğünü belirtti.

Bataryalar, kimyasal yapıları nedeniyle üretilmeleri en zor olan parçalar arasında yer alırlar. Bu nedenle de bir çok firma, geleneksel kare biçimli yapıya sadık kalırlar.

Fakat cihazlar inceldikçe ve donanımları giderek artan biçimde geliştikçe, firmalar da bataryaların şeklinde değişiklik yapmak suretiyle yerden kazanmanın yollarını arıyorlar.

Apple halen L biçimini tecrübe etmiş durumda (iPhone X”un içinde mevcut söz konusu yapı). Bu tip bir üretim işleminde L biçimini temsil eden bir yapıyı oluşturmak için iki ayrı lityum hücre kullanılıyor.

Kuo aynı zamanda Apple”ın gelecek yıl üç yeni iPhone modeli çıkarmayı planladığını da belirtmişti. Yine 5.8 inç olacak olan iPhone X”un bir sonraki versiyonu ve 6.5 inç büyüklüğünde bir Plus versiyon. Her ikisi de organik ışık yayan diyot ekranla ve L biçimli batarya teknolojisinin optimize edilmiş versiyonlarıyla çıkacak.

Aynı zamanda ekonomik üçüncü bir seçenek daha olacak: iPhone X”daki gibi bütünsel ekrana sahip olacak olan bu model, aynı zamanda TrueDepth kamera çentiğine sahip olacak fakat, masrafları kısmak için sıvı kristal ekran ve kare biçimli batarya kullanılacak.

Kuo yazdığı notta, Apple”ın birlikte çalıştığı Unitech, Compeq ve Unimicron ile yaptığı üretim çalışmaları sonrasında yeni bataryaların nasıl olacaklarına dair tahminlerini belirtiyor.

5.8 inç versiyonun 2.716 mAh”den, 2.900-3.000 mAh”ye çıkacağı tahmininde bulunan Kuo, daha geniş olan modelinde ise 3.300-3.400 mAh aralığında bir batarya olacağını düşünüyor.

6.1 inç”lik LCD seçeneğinde ise 2.850-2.950 mAh aralığında bir batarya beklentisi var. Böylece büyüklük itibariyle ikinci nesil 5.8 inç iPhone X ebatlarında olabilecek fakat, genel izdüşüm itibariyle daha büyük bir görüntüye sahip olacak.

Diğer yandan benzer büyüklükteki 6.5 inç iPhone X ise LCD iPhone”dan 350-450 mAh daha fazla olacak. Batarya ömrünün daha uzun olacak olması da, daha ucuz seçeneğe karşı belirgin bir avantaj olma özelliği teşkil edebilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here