Ana sayfa Foto Galeri 2018’i göremeden ölen teknolojiler

2018’i göremeden ölen teknolojiler

0

2017″yi bitirip 2018″e ayak bastık. Teknoloji sektöründeki firmaların bir kısmı için muazzam bir yıl olan 2017, bazıları için o kadar da güzel geçmedi. Sadece firmalar değil, bazı teknolojik ürünler ve ünlü bir ideal de 2018″i maalesef göremedi. İşte 2018″i göremeyenler:

 

Jawbone
Firmaya akıtılan muazzam miktardaki paraları da dikkate aldığımızda 2017″nin en büyük batışı Jawbone firmasına ait. 2014 yılında 3,2 milyar dolarlık değere sahip olan Jawbone, 2016 yılında aktivite takipçisi ürününün üretimini durdurdu. 2017″ye kadar zar zor yaşamaya devam eden Jawbone, varlıklarını satmak zorunda kaldı. Firmanın aktivite takipçileri, tasarım anlayışı olarak tam anlamıyla minimalist bir çizgiyi takip ediyordu ve farklı renkler aracılığıyla modaya uyum sağlama amacı içerisindeydi. Giyilebilir teknolojilerin gittikçe aktivite takibini bırakıp bir statü sembolü olarak kullanılır hale gelmesiyle birlikte, akıllı saatler dışındaki sade tasarımlı takipçiler neredeyse tamamen işlevsiz hale getirildi.

Firmanın kurucusu ve CEO”su Hosain Rahman, Jawbone Health Hub adlı yeni bir girişim başlattı ve bu firma muhtemelen yazılım alanına odaklanacak. Bu girişim isim olarak her ne kadar benzese de bildiğimiz Jawbone, Silikon Vadisi cennetini boylamış durumda.

 

AOL Instant Messenger (AIM)
AOL Messenger, şu an WhatsApp iletişim için ne kadar kritikse bir zamanlar için o da o kadar kritik bir uygulamaydı. 1990″ların sonlarında popülaritesinin zirvesini gören AIM, 15 Aralık”ta resmi olarak hizmetlerine son verdi. AIM”in geri dönmesi, şuan herkesin mucizevi şekilde WhatsApp ya da benzeri uygulamaları kullanmayı bırakıp MSN Messenger”a geri dönmesi kadar imkansız görünüyor ancak, kim bilir?

 

Nintendo NES Classic Edition
Nintendo Entertainment System (NES), hayatlarımıza önce geldi, sonra gitti, sonra yeniden geldi, sonra yine gitti. Kalplerimizde gidişiyle 8-bitlik bir yara bırakan HDMI destekli NES Classic Edition, 2016″nın sonlarındaki en popüler elektronik ürünlerden bir tanesiydi. İlk zamanlarda bulunması oldukça güç olan konsolun üretimi, Nintendo”nun kararıyla, başlamasından sadece 6 ay sonra tamamen durduruldu. Onun yerine SNES Classic”i üretmeye başlayan Nintendo, iyi mi yaptı kötü mü bilemiyoruz ancak NES Classic”in şüphesiz biraz daha ömrü vardı. SNES Classic versiyonu, NES modelinin önüne bir “Super” getiriyor olsa da aslında oyun sayısı bakımından geriye düşüyor. 2018 yılı içerisinde belki SNES”in de yerinde başka bir cihaz görebiliriz.

 


Lily kameralı dron
2016″da CES”de (Tüketici Elektronikleri Fuarı) Inovasyon ödülü kazanan proje, sadece ön-sipariş verenlerden 34 milyon dolar kazanmış, 15 milyon dolarlık da yatırım almıştı. Maalesef Lily 2018″i göremeden Mart ayında iflasını açıkladı. Bu ellerimize ulaşamayan akıllı aksiyon kamerası, havaya bıraktığınızda uçmaya başlayarak normalde çekmenizin mümkün olmadığı kareler yakalamanıza imkan sağlayacaktı. Batışın ardından Mota Grup adlı bir başka firma, Lily markasını satın alarak daha az özelliklere sahip hatta orijinal Lily ile alakası olmayan bir dron çıkardı.

 


Vertu
Eğer insanlar bir saate 20 bin dolar harcıyorsa neden akıllı telefona da harcamasınlar ki? Bu düşünceye dayanarak kurulan İngiliz firması Vertu, lüks telefon tanımını tamamen farklı bir seviyeye çıkarmayı başarıp sevilmeme onuruna da erişti. Firmanın çıkardığı aşırı pahalı ve süslü telefonlarının çoğu maalesef akıllı telefon bile değildi. İnsanların bu cihazlara parası yetip alsa bile hiçbir işlevsellik vadetmiyor oluşları, firmayı tamamen yerin dibine soktu ve Vertu tam 178 milyon dolarlık borcun içine girdi. Temmuz ayında çöken firma 200 çalışanının maaşlarını ödeyemedi ve onları işsiz bıraktı. Firmanın sahibi ise yabancı değil, Hakan Uzan”dı.

 

İnternetin tarafsızlığı ilkesi
Net neutrality, yani internetin tarafsızlığı ilkesi, servis sağlayıcıların internetinizle ne yaptığınızı irdelemeden her içerik için size eşit miktarda bant genişliği sunmasını sağlamakla yükümlüydü. İnternetin kimliğiyle birleşen bu ilke, bedava kedi fotoğrafları kadar onunla bağlaşık bir terimdi. Taki Aralık 2017″ye kadar… ABD”de Federal İletişim Komisyonu (FCC), resmen 2015″den beri var olan internet tarafsızlığı düzenlemelerini kaldırdırarak yerine internet özgürlüğü kararını getirdi. Bu kural interneti özgür kılsa da ne yazık ki tarafsız kılmıyor. Şuan için ABD”de tarafsızlık ilkesini kaldıran FCC”nin başındaki Ajit Pai”ye gösterilen inanılmaz nefret dışında henüz herhangi bir etkisini görmediğimiz bu karar servis sağlayıcıları tarafından benimsenirse, ABD”deki kullanıcıların çok daha hızlı yüklenen belirli içerikler ve olması gerekenden daha yavaş yüklenen sayfalarla karşılaşacak olması oldukça korkutucu. 

 


Yik Yak
üniversite öğrencileri için karşılıklı anonim mesajlar gönderme özelliği üzerine kurulan Yik Yak, biraz dedikodu biraz sohbet-muhabbet karışımı bir uygulama olarak varlığını sürdürüyordu. İnsanların karşılıklı birbirlerini trollemesini de sıkça gördüğümüz bu platform da maalesef 2018″e çıkamayanlardan oldu. Zamanında firma değeri 400 milyon dolara ulaşan Yik Yak, 2017 yılı Nisan ayında kapanışını açıkladı ve servis sadece 1 milyon dolara satıldı. 

 


Windows 10 Mobile
Microsoft, Ekim ayında Windows işletim sisteminin mobil versiyonunun yeni donanımlara adaptasyonu için çalışmaları durdurduğunu ve Windows 10 Mobil”in kullanıcı kitlesinin küçüklüğü sebebiyle geliştirmeye değmediğini açıkladı. Bu açıklama, işletim sisteminin pazar payına bakıldığında da ne kadar yerinde olduğunu bizlere kanıtlıyor. Google”ın Android”i ve Apple”ın iOS”i karşısında Microsoft Windows 10 Mobil o kadar az kullanılıyor ki donanım üreticilerini bir kenara bırakın artık Microsoft bile sistem üzerine yatırım yapmayı mantıklı bulmuyor. Yeni Windows 10 telefon göremeyecek olsak da şuan var olan telefonlara güvenlik desteği ve hata düzeltme güncellemeleri sağlanmaya devam edilecek. 

 


3D televizyonlar
Yeni bir teknoloji olup çokça sebepten ötürü 2018″i göremeyen teknolojilerden bir tanesi de 3D yani 3 boyutlu televizyonlar, küçük bir kullanıcı kitlesinden fazlasına hitap edemeyip firmaların teknolojiden tamamen uzaklaşmasına ve başka yollara dönmesine sebep oldular. 3D televizyonların başarısız birer ürün olmalarına yol açan en önemli sorunlardan bir tanesi de şüphesiz rahat kullanım için rahatsız gözlüklere ihtiyaç duyulmasıydı. Yeni nesil yüksek kaliteli görüntüleri ele aldığımızda hiçbir ekipmana gerek duymadan içeriğin keyfini çıkarmak varken kim plastik bir gözlük takmak ister ki? (Gözlük kullananlar, ben dahil, sözlerim bizi kapsamıyor.)

 


Google Talk
Gmail”in orijinal mesajlaşma platformu olan Google Talk, GTalk ya da GChat, nasıl adlandırmak isterseniz isteyin tam 12 yıldır hizmet vermekteydi. Google uzun bir zamandır GTalk kullanıcılarını daha modern olan Hangouts”a yönlendirmeye çalışıyordu fakat istenildiğinde kullanılabilecek klasik tasarımlı bir mesajlaşma uygulamasına sahip olmak herkes için rahatlatıcı bir durumdu. GTalk”ın Haziran ayında fişinin çekilmesiyle birlikte Google”ın karmaşık mesajlaşma uygulamaları diziliminden bir uygulama eksilmiş oldu ancak hala aktif olan Hangouts, Android Mesajları ve Allo, birbirleriyle mücadele eden uygulamalar olarak firmanın kataloğunda yer alıyor.

 


iPod Nano ve Shuffle
Müzik çalarların altın çağı… Böyle bir zaman şüphesiz vardı ve bildiğiniz üzere Sony”nin klasik eseri Walkman ile başlamıştı. Bu çağ akıllı telefonlar ile birlikte haklı olarak tamamen sona ermiş oldu. En eski akıllı telefonların, hatta sıradan telefonların bile müzik oynatabildiğini ve bunu hiç de fena olmayan bir kalitede yapabildiklerini hesaba katınca, iPod”ların ölümü, daha doğrusu üretimden kaldırılışı hiç de sürpriz gelmiyor. iPod serisinde şuan için hala satışı devam eden tek ürün olan iPod Touch, SIM kartsız bir iPhone gibi görünse de en yeni modeli 2015 yılında satışa çıkarılmıştı. O yıldan beri yeni bir modele sahip olamayan iPod Touch modelleri, muhtemelen sahiplerinin evinde sessizce California”dan gelecek ölüm haberini bekliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here