Ana sayfa Makale 2018‘de neler olacak?

2018‘de neler olacak?

0

Dell EMC”nin 2018 öngörüleri
İnsan-makine ortaklığında yeni bir çağ başlıyor
Dell Technologies, hayatımıza her geçen gün daha da fazla girmeye başlayan yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, nesnelerin interneti ve bulut bilişimin 2018 yılında yaşamlarımızı nasıl değiştireceği konusundaki öngörülerini açıkladı. Dell EMC Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’dan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Mohammed Amin, bu çağda sistemlerin daha fazla entegre olup insan hayatını kolaylaştıran etkin çözümler üreteceğini öngörüyor.

 

Mohammed Amin”in 2018 öngörüleri şu şekilde sıralanıyor:
1. Yapay zeka: önümüzdeki birkaç yıl içinde yapay zeka, sadece veri düzenlemede değil veriye göre harekete geçmede de harcadığımız zamanı kısaltacak. 
2. Nesnelerin IQ”su: 2018 yılından başlayarak nesnelerin internetinin can verdiği şehirleri, işletmeleri, evleri ve taşıtları daha fazla görmeye başlayacağız. Yyakın zamanda 100 milyara ve sonra da bir trilyona yakın bağlı cihaza sahip olacağız. 
3. Artırılmış gerçeklik: 2018″den itibaren artırılmış gerçeklik gözlüklerini daha fazla kullanmaya başlayacağız. 
4. Müşteriler daha iyi anlaşılacak: Şirketler müşterilerin davranışlarını makine öğrenimi ve yapay zeka sayesinde daha doğru bir şekilde belirleyip bu doğrultuda hizmet sunmaya başlayacak.
5. Sanal gerçeklik: önümüzdeki on yıl içerisinde sanal gerçeklik ve yapay zeka gibi teknolojiler insanların duygularından ve önyargılarından bağımsız hareket etmesine yardımcı olacak. 
6. eSpor: 2018 yılında sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanımının artmasıyla dünyada ilginin her geçen gün arttığı e-spor, ana akım haline gelecek.
7. Mega-bulut: Bulut teknolojisinden bir sonraki adım olan, birden çok bulutun uyumlu ve bütüncül bir şekilde çalışacağı mega bulut teknolojisine geçiş başlayacak. 
8. Siber güvenlik: önümüzdeki yıl uluslararası şirketler siber güvenlik araçlarına ve teknolojilerine öncelik verecek.

 

Deloitte”in 2018 için teknoloji tahminleri
Finansman ve teknoloji danışmanı Deloitte, artan gerçekliğin büyümesinden İnternet üzerindeki canlı programın zaferi alanlarına kadar 2018’de teknoloji için öngörülerini açıkladı.

İşte onların dokuz önemli öngörüsü:
1.    Artırılmış gerçeklik: Deloitte, bir milyardan fazla akıllı telefon kullanıcısının 2018 boyunca en azından bir kez artırılmış gerçeklik içeriği yaratacağını öngörüyor.
2.    Reklam engelleme: Reklam engelleme ivme kazanacaktır. Kuzey Amerika’daki yetişkinlerin dörtte üçü zaten bir çeşit reklam engelleme ile uğraşırken, yüzde 10’u dört veya daha fazla reklam engelleme türüyle ilgileniyor. 
3.    Canlı yayınlar: Hâlâ krallar. ABD’li televizyon izleyicileri günlük 1.1 milyar saatlik canlı TV izlemekte ve canlı yayın ve etkinlikler 2018’de 545 milyar doların üzerinde doğrudan gelir elde edecekler. 
4.    eSpor: Elde edilen gelir 2018’de ilk kez 1 milyar doları geçecek. 2015 yılında esport’un geliri 325 milyon dolardı. 
5.    Dijital ortam: İnsanlar dijital işlemler için cüzdan açacaklar. 2018 sonunda, gelişmiş ülkelerdeki yetişkinlerin yüzde 50’si en az iki online medya aboneliğine sahip olacak.
6.    Cep telefonu: Pazar doymuş durumda, gelişmiş ülkelerde yetişkinlerin yüzde 90’dan fazlası bir telefona sahip. Küresel erişkin akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 45’inin, belirli etkinlikler için fazla telefon kullandıklarından endişe edeceği ve 2018’de kullanımlarını sınırlamaya çalışacağı öngörülüyor.
7.    Satılan telefonlar: 2023 yılına kadar dünya genelinde her sene 1.85 milyar veya günde 5 milyon telefon satılacak. 
8.    TV izleme: Düşmeye devam edecek. ABD, Kanada ve Birleşik Krallık’ta 2018 ve 2019’da bu sayı yılda yüzde 4 – 11 arasında düşecek. 
9.    Makine öğrenimi: Kurumsal makine öğrenimi denemeleri ve kullanımı, yeni çipler ve daha iyi yazılım araçları ile desteklenerek 2018 yılında iki katına çıkacak.

 

Teknolojide umut vaat eden veya gözden düşecek konular
Donanım yatırımcıları doğal olarak, “kazananlar” yığınında daha fazla girişimci görmek istiyorlar. Bu nedenle, bir donanım ürünü üzerinde çalışan herkes için, 2018 yılında hangi tür projelere girişmeleri veya kaçınmaları gerektiği belirlendi.

Umut vaat eden konular
RAAS (Bir servis olarak Robot): Bu girişimlerden bazıları bayilik olarak büyüyebilir ve bu da Uber gibi çok sayıda şehre genişlemelerine yardımcı olur.
Hiç görmediğimiz ya da korkmadığımız robotlar – diğer bir deyişle kirli, ağır veya tehlikeli işleri yapan robotlar. Servis sektörü, envanter için veya temizlik için üretilen robotlara bir bakın. 

Geleneksel endüstriler için algılama cihazları. Nesnelerin internetine bağlı akıllı sensörler (IoT), dünyamızın verimsizliklerini gidermeye ve yeni iş modelleri yaratmaya yardımcı olabilirler. Perakendecilikten tarıma ve madenciliğe kadar geleneksel endüstriler yeni çözümlerden yararlanacaklardır.
Vücut algılama verileri sayesinde hayat kurtaran tüketici cihazları.

Kurumsal veya endüstriyel IoT. Tüketici ürünleri, “olması gereken”den ziyade “hoş” olma eğilimindedirler; bu nedenle kurumsal IoT ürünlerine yönelik pazarın daha hızlı büyüyeceği düşünülmekte.

Gözden düşecek konular
Tüketici cihazları. Amazon, Google ve Facebook liderliğindeki taklitçilerin dönemi, tüketici odaklı yeni donanım şirketlerini kısır alanlara yönlendiriyor.  
Abartılmış tüketici IoT”si. Gülünç derecede yüksek hedefler belirleyen şirketler ve sonra – sürpriz, sürpriz! – Piyasayı aşağı çekmeye devam edeceklerdir. 

 

Görülmesi umulan şeyler
üretim araçları olarak ikiye katlanabilen prototipleme araçları. Doğru ekonomi ile bu alandaki niş ürünler bile harika bir haber olurdu.Temel sektörlerde daha kolay düzenlemeler. Bürokrasinin azaltılması, özellikle nakliye ve sağlık gibi yenilik için büyük potansiyele sahip sektörlerde, her türlü yeni işletmeye giden yolu temizlemek gerekir. 

Sağlık değer zincirine hazırlık. Hastaneler, sigortacılar ve ilaç firmaları tüketici sağlık donanımındaki değeri anlamalı ve kullanmaya başlamalı.
Uzun ömürlü piller. Pil ömrü pek çok cihaz için en büyük engellerden biridir.

Görülmek istenmeyen şeyler
ürünü bulunmayan yeni firmaların mega turları. Bir ürün veya bir müşteri olmadan 100 milyon dolarlık hamle yapmayın lütfen!
Agresif çinli yenilikçiliği. çinli donanımın etiketlenmesi, taklitçi veya kopyacı olarak yapılacak bir hatadır. Donanım cephesinde çin’de çok fazla yenilik yaşanıyor ve bunların arasında batıda henüz görmediğimiz bir takım fikirler var. yeni girişimciler çok yakında bir isim yapacaklardır.
İnsansı robotlar. ATM’ler ve çamaşır makineleri, bir yüz veya bir çift kola ihtiyaç duymadan otomatik olarak yararlı işler yapıyorlar. Bilim kurgu mirası, geleceği androidlerle ilişkilendirerek bize kötülük yapıyor. Bir insansı modelin hem uygun hem de uygun maliyetli olduğu çok nadir durumlar vardır.

 

Gelecek yılın emojileri
Mükemmel metinleri hazırlamak için Emoji”ler gerekli hale geldi, bu nedenle kütüphanenin büyümesini sürdürmesi şaşırtıcı değil. Bu çizgide Unicode, 2018 için yaklaşık 130 taslak adayı içeren Unicode 11.0 beta listesini resmen ilan etti.

En yeni liste, bir kapkek, dilimlenmiş simit, kanguru ve oyuncak ayı gibi popüler ilavelerden oluşan bir dizi özellik içeriyor. Gülen suratlar altında, konfeti ile çevrelenen parti şapkalı biri ve üç kalp ile kızaran biri var. Bazı erken adaylar, gözlerin yerinde OK olan sırıtan yüz ve göz olarak soru işaretlerinin olduğu çarpıcı bir yüz de dahil olmak üzere pek kesmedi.

çatık kaşlı bir varyasyondaki sevilen gülümseyen emoji de listeden çıkarıldı. “Kaka” emojisi işletim sistemlerine bağlı olarak farklı görünse de, mevcut olanları her zaman sırıtıyor. Yeni eklemenin kullanıcılara başka bir ifade duygusunu vermesi bekleniyordu. Yeni emojiler 2018″in ikinci yarısında sunulacaklar.

 

Parmak izi sensörleri ekranın altına gizlenecek
Milyonlarca dizüstü bilgisayarın trackpad”leri ve akıllı telefon ekranlarındaki dokunmatik girdileri yönetmekten sorumlu Synaptics, bu hafta ilk optik ekran içi parmak izi sensörünün seri üretime girdiğini duyurdu. Clear ID sensörünün, Samsung Galaxy S8’den önce Samsung Galaxy S”de ve en yeni iPhone X”in öncesinde Apple’ın iPhone’larında tanımış olduğunuz ana düğme parmak izi sensörleri gibi çalışması bekleniyor. Yalnızca daha gizemli olacak, çünkü dokunmatik ekranın gerçek ekran bölümüne basarak kimlik doğrulaması yapabileceksiniz.

Tam bir yıl önce Synaptics, FS9100 optik parmak izi sensörü ailesini ilk kez duyurmuştu. O zamanlar yalnızca teknolojik bir gelişmeydi; Samsung’un amiral gemisi Galaxy akıllı telefonunda son dakika değişiklikleri yapmasına neden olduğu bildirilen bu teknolojinin uygulanması ile ilgili sorunlar vardı. Samsung cep telefonlarında öne bakan biyometrik kimlik fonksiyonunu kaybetmeden çerçevesiz bir ekrana sahip olmak istedi, ancak optik parmak izi okuyucunun entegrasyonu plana uymadı ve Samsung 2017 amiral gemisi modellerinin arkasına düzgün yerleştirilmiş bir parmak izi sensörü taktı.

 

Yapay zeka 2018″de yoluna nasıl devam edecek?
Yapay zekanın 2017 yılında bir partiye dönüşmesi vardı. AI’nın bazı yoğun sansasyonelleşmesi yıl boyunca devam ederken, insanların kişisel dijital hayatlarının çeşitli yönlerine rehberlik eden AI güdümlü teknolojilerin ve uygulamaların gerçeklerini anlamalarına yardımcı olma konusunda ilerleme kaydedildi. Ancak, AI teknolojilerinin iç işleyişleri ve karar verme biçimleri, birçokları için kara bir kutu olarak kaldı. İşte AI’yi – ve ana akım yolculuğunu – 2018’de nasıl ilerleyeceğini böyle görebiliriz.

Robot Sophia”dan özür dileriz, ancak AI endüstrisi insan benzeri yapılarda bulunan teknolojileri geliştirmekten uzaklaşacak. İnsanların kişisel finansmanlarını yönetmek, kamuya açık kayıtları bulundurmak, müşteri deneyimlerini değerlendirmek ve yeni bir şeyler öğrenmek için kullandığı platform ve teknolojilerde AI entegrasyonu arttıkça, bu endüstriyel değişim daha hakim hale gelecektir. AI mühendisleri ve geliştiricileri, bir insan gibi yanıt veren, kararlar alan ve başka insanlarla etkileşime giren algoritma destekli AI’yi geliştirmeye yönelecekler. Bu, AI’nın 2018’de yaşayacağı en umut vaat eden değişimlerinden biri, çünkü AI’yi daha insani yapmak, onun insan gibi davranır hale getirmede gerçek ilerlemeden uzaklaşılacaktır.

AI endüstrisi, AI destekli ürün ve servisleri satın alan ve abone olan insanlara güven vermeye çalışacaktır. Endüstri oyuncuları, İngiltere, ABD, AB ve dünyanın herhangi bir yerindeki devletlerin, teknolojinin temel değerlerini, risklerini ve pratik geleceğini öğrenme girişiminde bulundukça, AI teknolojilerinin kurumsal uygulamalarını kendi kendilerine nasıl düzenledikleri konusuna ışık tutmaya başlayacaklardır. 

Daha birkaç yıl önce, AI teknolojileri oluşturmak, algoritmalar ile çalışmak ve yazılım geliştirmek için veri bilimi ve mühendisliğinde ileri dereceler yapmış insanlar gerekli idi. Günümüzde, geliştirici araçları, eğitim programları ve erişilebilir var olan kariyer fırsatları, teknik olmayan kişileri AI katına çıkarıyor.

 

Samsung, Notebook 9 ailesini yenileyecek
Samsung, Notebook 9 ailesinin son yenilemesini 2018 yılında Kuzey Amerika’da gerçekleştirmeyi planladığını açıkladı. Samsung Notebook 9 Pen olarak etiketlenen yeni bir 2-in-1 ile birlikte yenilemede üç model yer alacak. Yenilenen Notebook 9 modelleri arasında, 13.3 inçlik bir model ve iki adet 15 inçlik modeller yer alacakken,b ir model Samsung’un S Pen”ini içerecek.

Samsung’a göre, dört birim de Intel’in sekizinci nesil entegre grafikli Core i7 işlemcilerine dayanıyor. Ancak 15 inçlik modellerden bir tanesi, dizüstü bilgisayarlar için üretilmiş ayrı bir GeForce MX150 grafik yongası ile birlikte gelecek ve entegre grafiklerden dört kat daha iyi bir performans vaat ediyor. Bu yonga, orta derecede detaylı ayarlarda ve 720p çözünürlükte PC oyunları çalıştırmak için ideal.

 

Samsung akıllı hoparlör de çıkaracak
Apple’ın Siri destekli HomePod”inin gerisinde kalmamak için Samsung’un, kendi yapay zekaya sahip akıllı hoparlörünü geliştirdiği bildirildi. Kore merkezli elektronik devinin çıkacak olan ve duyurulmamış cihazı, soruları ve komutları sesle yanıtlamak için Samsung’un tamamen dijital asistanı Bixby’yi kullanacak.
Samsung”un akıllı hoparlörü muhtemelen yılın ilk yarısında sunulacak. İlk söylentiler, ürün lansmanının 2018″in sonunda yapılacağı yönündeydi, ancak Bixby”nin İngilizce sürümünde çıkan sorunlar, projeyi erteletti.

 

Intel düşük güçlü PC”leri yükseltecek
Intel, Ekim ayında “Yedinci nesil Pentium işlemcilerini” “Pentium Gold” olarak değiştirdikten sonra artık yeni Atom Pentium Silver ve Celeron “Gemini Lake” çiplerini PC pazarına sunuyor. Mümkün olan en düşük enerji miktarını, yani Ultra Düşük Gücü kullanarak pil ömrünü uzatarak maksimum güç performansı için tasarlanmış olan Intel’in Goldmont Plus işlemci çekirdeği mimarisini temel alıyorlar. Bu çipler, tabletlerde, ultra ince notebooklarda, hepsi de bir aradalarda, 2-in-1 cihazlarda ve giriş seviyesi PC’lerde 2018 yılının başlarında kullanılacak.

Pentium marka etiketine renk ekleyerek Intel’in yaptığı şey hakkında bir fikir edinebilirsiniz: altınlı performans mimarisine dayanan çipleri boyayın ve “uygun maliyetli” düşük güçlü modeller için gümüş kullanın. Her iki durumda da, Pentium”lar (ve Celeron”lar) Core markasının performans sayılarına ulaşamayacak, ancak en azından Pentium işlemcilerin masaya getirdiği şeyleri hissedin.

 

Huawei”nin yeni telefonlarında üç kamera lensi olabilir
Huawei’nin bir sonraki amiral gemisi telefonu için yapılacak resmi duyuru, muhtemelen aylarca uzakta olsa da, ayrıntılar ortaya çıkmaya başlıyor. Huawei P11 ve P11 Plus, muhtemelen güçlü bir yeni arka kamera dizilimi, yükseltilmiş ekran ve bazı diğer sürprizlerle gelecek. 

İkiden daha iyi ne var? üç. Bu, en azından yanlışlıkla sızdırılmış bazı pazarlama malzemelerine dayanıyor gibi görünüyor. Huawei birkaç yıldır akıllı telefonlarında iki kamera lensi kullandı; ancak yakın gelecekte bu seriye üçüncü bir lens ekleyebilir. “Pro üçlü lens Leica arka kamera” olarak adlandırılan bir özellik, reklam senaryosunda dile getirilerek, “tüm senaryolarda süper net resimler ve mükemmel ışık. Zahmetsizce” diye söz edilebilir.

 

Apple”ın yeni modeli iPhone 11 olabilir
Bir sonraki iPhone’un adının ne olacağını tam olarak bilemesek de, bunun iPhone 9 olarak adlandırılmayacağını varsayıyoruz. Halihazırda buna iPhone 11 diyoruz.

Sonraki iPhone’lardan en az ikisinin büyük olasılıkla OLED ekranları olacağı söyleniyor. Bu yılın başlarında Apple, 5.2, 5.8 ve 6.5-inç ekranlar için Samsung”a bir sipariş verdi. Bununla birlikte, Eylül ayındaki bir raporda, Apple’ın 5.2 inç ekran siparişini muhtemelen pazarlanabilirlik sorunu nedeniyle iptal ettiği belirtildi.

OLED siparişine ek olarak Apple’ın 6 inçlik bir model için Japan Display”den bir panel siparişinde bulunduğu bildirildi. Japan Display, OLED ekranlarından daha ucuz olan ve aynı özelliklerin çoğunu sunan Tam Akrtif LCD ekranlar üretmekte. Tam Aktif LCD ekrana sahip olan iPhone’lar, geleneksel bir LCD ekrana kıyasla daha koyu siyahlara sahip olacak ve ıslak ellerle kullanılabilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here