Ana sayfa Haber 2017″de Veri Merkezleri nelere gebe?

2017″de Veri Merkezleri nelere gebe?

0

2017’ye giriş yapar yapmaz, ‘veri paradan daha kıymetli’ yorumları artarak devam ediyor. Hitachi, verinin önemini 4 yıl üzerine basa basa belirtirken, her yıl, veriler başka trendlere, başka prensiplere gebe oluyor. Hitachi’nin beklentilerinde pek fazla değişiklik veya yenilik yok gibi.

Gartner Araştırma Başkan Yardımcısı Ed Anderson”a göre teknolojinin hızla değiştiği dünyada, bulutu ön plana alan stratejiler gelişmelere yakın kalmak isteyen şirketler için temel oluşturuyor. BT yöneticileri, bulut izleme, bulut iş yükü performansı, güvenlik yönetimi ve bulut kapasitesi yönetiminde yeni beceriler geliştirecekler.

Artık soru “olup olmadığı” değil “ne zaman” olduğu. Sanallaştırma, kümelenme, nesne depolama ve bulut yönetim portalları buluta geçişi kolaylaştıracak.

 

2. BT”nin çevik Dönüşümü

BT”nin felsefesi, azla çok şey yapmaktan, daha hızlı yapmaya dönüşecek. İşletmeler dönüşüm konusunda büyük bir baskı altında. Bu yüzden de işlerinin her yönüne yenilikçi uygulamalar ve platformları adapte ediyorlar. Daha fazla BT yöneticisi çevik metodolojileri benimseyerek işletmenin tüm işlerinde departmanlarla birlikte çalışıyor ve düzenli bir şekilde geri beslemeleri alıyorlar.

Bu yüzden de artık işletmeler BT süreçlerini baştan değerlendirerek çalışanlarına yeni beceriler kazandıracak şekilde yapılandırmalı ve CIO”lar da harcama merkezli bir yöneticiden “gerçek bir işletme” CIO”suna dönüşmeli.

Geçtiğimiz 10 yılda her ne kadar yeni teknolojilerde bir patlama yaşanmış olsa da üretkenlik bunun tam zıttı bir şekilde düştü. Bu durum teknolojiyi en iyi kullandığını düşündüğümüz ülkelerde bile aynı. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği örgütü – OECD raporları da bunu kanıtlıyor.

BT, altyapı yönetiminde her gün daha da karlı hale geliyor ancak buradan elde edilen kar işletme malları ve hizmetlerinin artırılmasına aktarılmıyor. BT artık, tek bir tam zamanlı çalışanın ne kadar terabyte”ı yönettiği ile değil işletme verimiyle ölçülmeye başlayacak. Dijital dönüşümden beklenen bu trendi üretkenliğe dönüştürmek olacak.

İşletmeler altyapı ve hizmetlerindeki BT satın alımları için satın alma modellerini tekrar gözden geçiriyorlar. Bulut ve host edilmiş hizmetler; düşük maliyet, artan çeviklik ve gelişmiş zamanı değere çevirme avantajından etkilenecekler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here