Ana sayfa Haber 2017″de öne çıkacak olan teknolojiler: 2017″nin Yol Haritası

2017″de öne çıkacak olan teknolojiler: 2017″nin Yol Haritası

0

 

Mağaza duvarına ilk yazının yazıldığı kömür, insanoğlunun ilk yardımcılarından biri. Onun sayesinde zihindeki fikir ve görüşler, çok geniş bir yüzeye aktarılmaya başlandı, devamında sanat ve görsel adına sayısız başka şey ortaya çıktı. Devam eden yüzlerce yıl içinde hep hayatın daha da kolaylaştırılması yönünde çalıştı parlak zihinler. Buluşların arkasında yatan neden hep ihtiyaçlar oldu, bu sayede farklı bir boyut, daha konforlu bir yaşam formuna ulaştı durdu insan. Günümüzde de bu “gelenek” hız kesmeyi bir yana bırakın, ışık hızında devam ediyor. Amaç daha konforlu, pratik hayatlar, artan mutluluk ve daha birçok başka faktör şeklinde.

 

Günümüz insanı için teknolojinin önemi yadsınamaz. Hemen herkesin cebinde ya da çantasında kendisine yer bulan telefonlar, sosyal ağlar, fotoğraf ve video paylaşımı derken konunun gittikçe “hareketlenen” yönleri var. Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, robotik teknolojiler, yapay zeka gibi başlıklar bu noktada öne çıkanlardan bazıları. Ayrıca sayısız girişimcinin birbirinden parlak fikirleri ile şekillenmeyi bekleyen çok sayıda yeni cihaz ve hizmet söz konusu. Herkesin akıllı telefon ya da bilgisayarı üzerinden yemek siparişi verebildiği günümüz, gelecek için çok daha fazlasına gebe. Peki 2017″de neler bekliyoruz? Hangi sürprizler söz konusu? Sizi heyecanlandıracak cihazlar hangileri? İşte yanıtlar…

 

Yapay zeka

 

Yapay zeka boyut değiştirmeye başladı. Artık öğrenen, tahmin edebilen, adapte olan ve anlamanın da ötesinde kararlar alabilen makinelerin yılları geldi çattı. Kapsamlı paralel işlem gücü ve algoritmalarını kullanan akıllı sistemler adeta bütünleşik olacak.

 

Güvenlikten bankacılığa birçok sektörde yapay zekanın kullanım sahası çeşitlenecek, teknolojinin sonraki “heyecan verici” boyutları ile tanışılmaya başlanacak.

 

Akıllı uygulamalar

 

Sanal asistanlar bu noktada akla ilk gelenler. Siri ve Google Assistant”ın bu noktada öne çıkacağı aşikar. Amaçları benzer, örneğin yarın hava nasıl diye soruyorsunuz ve yanıtlar geliyor. Bazen ABD Başkanı kim sorusuna birinin Bing arama sonuçlarını getirebildiği görülse de en nihayetinde bu alandaki önemli çalışmalar arasında olduklarına şüphe yok. Ayrıca bir tür “adım” maiyetindeler, sonrasına geldi sıra…

 

Akıllı uygulamaların kapsamı iyiden iyiye artıyor. Güvenlikten kurumsal kaynak planlamasına ERP”den pazarlamaya kadar birçok alt başlıkta akıllı uygulamalarla çevrelenmiş bir 2017 beklentisi söz konusu. Tanınmış araştırma kuruluşu Gartner”a göre 2018″de dünyanın en büyük 200 şirketi, daha iyi müşteri deneyimi için akıllı uygulamalar kullanacak. Trendin boyutları açık, 2017″de bu alanda çok daha fazla yazılımla karşı karşıya kalınacağına şüphe yok.

 

IoT

 

Her şey akıllanıyor! Aslında daha önce sıklıkla duyduğunuz bu çıkarıma dair çeşitli örneklerle de iç içesiniz. Robotlar, drone ya da kendi kendine hareket edebilen araçlar artık birçok yerde karşınıza çıkabiliyor. Şu bir gerçek ki konunun boyutlarının sınırı da yok, bu nedenle örnekleri akıllı prizden akıllı otomobile kadar sonsuza kadar sıralayabilmek mümkün.

 

2017 ise bu alandaki teknolojilerde ciddi mesafelerin öngörüldüğü bir yıl olacak. Şeylerin İnterneti olarak Türkçe”ye çevrilen “Internet of Things” (IoT), 2017″de yeni boyutlar kazanacak. Robotların çok daha yoğun kullanımı, geliştirilen sayısız araç, çok daha akıllı yaşam alanları öngörülüyor. İnsansız hava araçlarının kullanımı daha da artacak. 2017″de Google, Apple gibi teknoloji üreticilerinin de aralarında bulunduğu birçok şirketin kendi kendine gidebilen (otonom) araçlarıyla da gündeme gelmeleri bekleniyor.

 

2020 için küresel çaptaki 50 milyarı aşkın IoT kapsamındaki cihaz sayısının önemli bir kısmının bu sene kullanıma sunulması yönünde güçlü beklentiler hakim.

 

Yeni işletim sistemleri

 

öncelikle iOS ve Android”in yeni sürümleri üzerinde çalışmalara başlandı bile. önümüzdeki aylarda başlanacak “beta” aşamaları ve ardından da sonbahar gibi gelecek final versiyonlarla milyonlarca kullanıcının akıllı cihazları, yeni Android O ve iOS 11 ile tanışacak. Heyecan verici…

 

Apple”ın sonraki Mac işletim sistemi de merakla beklenen bir diğer yazılım. Windows cephesinde ise bolca güncelleme söz konusu olacak. Temel sürüm ise henüz söz gündemde değil.

 

AR ve VR

 

Hayatın içine (bir bakıma kafaya) 2016 yılında dahil olmaya başlayan sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) cihazlarının katettiği aşama olağanüstü. 2016″da Sony PlayStation VR gibi büyük ekipman ürünleri ile Samsung Gear VR gibi mobil cihaz entegrasyonu için yapılandırılmış ürünlerin tanınırlığı adına ciddi yol alındı. Hatta Pokemon GO sayesinde artırılmış gerçekliğin ne olduğu hakkında derinlemesine –üstelik uygulamalı- fikirler de edinildi. 2017 ise sınıf atlanılan bir sene olacak.

 

Beklentiler bu sene sonuna kadar 5 milyon ünite PC ve konsol uyumlu VR/AR cihazının satılacağı yönünde. Bu rakam, 2016″da 2 milyondu. İlk bakışta düşük rakam intibasına açık olsa da bunun bir tür “aşama” olacağını belirtmek gerek; çünkü seneye satış adedinin 10 milyonu bulması bekleniyor. Bu da toplamda 20 milyona yakın aygıt anlamı taşıyor. Mobil cihaz konusundaki rakamların çok daha fazla olacağını da belirtmek gerekli.

 

Konunun donanım tarafında atılan adımlar şaşırtıcı olacak. Bununla birlikte yazılım konusu da çarpıcı gelişmelere sahne olacak. Bu alanda birçok stüdyoda geliştirme aşamaları devam eden yazılımlar var. 2017″de oyun dünyası ve uygulama ekosistemi açısından VR/AR konusunda sansasyonel gelişmelerin suyüzüne çıkması bekleniyor.

 

Sosyal medya

 

Facebook”un 2 milyarınca, Instagram”ın 1 milyarıncı kullanıcısını kutlayacağı 2017, sosyal medyada daha fazla vakit geçirilen, etkileşimin daha artarak devam ettiği bir yıl olacak. Snapchat, Twitter, YouTube ve yeni gelişen birçok ağla birlikte dijital hayatın büyük kısmının etkileneceği alan, artarak sosyal medya olacak.

 

Dijital evlilik

 

Sanal flörtler, botlarla sohbet derken, çöpçatanlık uygulamaları derken dijital evliliklerin de gündeme geleceği bir döneme giriliyor. Japonya kaynaklı bazı teknolojik cihazlar, özellikle yalnız insanlara yöneliyor ve onları dijital evlilik gibi son derece bilim kurgusal bir sanal ilişki yapısına davet ediyor. Yazılım ve donanım anlamında ilginç aygıtlar da var; örneğin size mesaj gönderen, eve yaklaştığınızı bildirdiğinizde “yaşasın bekliyorum seni” gibi cevaplar verebilen aygıtlar söz konusu. çılgın bir geleceğin emareleri adeta.

 

FinTech

 

Finans teknolojilerinin ilk hecelerinin birleşimi ile oluşan FinTech, son yılların dikkat çekici gelişmeleri arasında. Bizlerin de zaman zaman çeşitli şekillerde konu ettiğimiz Blockchain, Bitcoin gibi kavramların 2017″de daha büyük trendlerin habercisi olduğu kaydediliyor.

 

örneğin dijital muhasebe defteri olarak tek cümlede tanımlanabilen Blockchain”in bankacılık sektöründe yaygınlaşacağı bir yıl olacak 2017. Güvenilir ve manipülasyona izin vermeyen bir teknoloji olduğu için her geçen gün daha sık duyuracak adını. öte yandan Blockchain başta olmak üzere kripto para birimlerinin daha yoğun kullanım alanlarına tanıklık edilecek.

 

2017″de beklenen bazı teknolojik ürünler

 

Apple iPhone 7s

 

Apple, tüm zamanların en başarılı teknoloji şirketleri arasında. Sayısız ürün ve hizmete sahip olan, bu sayede her yıl milyarlarca dolar gelir elde eden şirketin son yıllardaki en önemli gelir kalemi ise akıllı telefon serisi. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile kapatılan 2016″nın devamında Apple”ın sonraki modellerinin yılın heyecan verici teknolojik ürünleri arasında olacağını belirtmek mümkün.

 

Bazı kaynaklar Apple”ın iPhone 7s yerine doğrudan iPhone 8 ismiyle ürün çıkacağını iddia etse de genel kanı “7s”ten yana. Akıllı telefon modelinin en önemli özelliğinin ve yeniliğinin ise ekranı olacağı belirtiliyor. çok sayıda kaynaktan ve özellikle Apple”ın ekran konusundaki tedarikçilerinden elde edilen bilgilere göre sonraki iPhone, OLED ekran teknolojisi ile gelecek.

 

OLED, çok daha derin ve canlı renkler anlamına geliyor. Bu noktada üretim gerçekleştiren çok az marka bulunuyor. TV pazarında dahi bazı büyük oyuncuların halen OLED modellerinin olmadığı biliniyor. Bu detaylardan hareketle iPhone 7s”in fark yaratan bir ekrana sahip olması bekleniyor.

 

Yeni Apple iMac

 

Apple”ın meşhur all-in-one bilgisayarları son olarak 2015″in sonunda güncellendi, ancak bu güncelleme ufak bir işlemci geliştirmesiyle kısıtlıydı. Dolayısıyla bu cihazların yenilenmesini bekleyen büyük bir kesim var. Ekim etkinliğinden önce yeni iMac”lerin MacBook Pro”larla gelebileceğine dair haberler çıksa da belli ki Apple cihazları aceleye getirmek istemiyor.

 

Yeni çıkacak olan iMac”lerde (2017″de muhtemelen) ise radikal bir tasarım değişikliğinden çok ciddi donanım iyileştirmeleri bekleniyor. özellikle işlemci kısmında Intel”in Kaby Lake ailesi kullanılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Sanal gerçeklik destekleyen ekran kartı ve depolama seçeneklerindeki geliştirmeler de beklenenler arasında. Apple yeni iMac”leri ne zaman tanıtacak tahmin etmek güç, ancak en olası tarih Mart ayı gibi görünüyor. iMac”lerle birlikte üzerinde touchbar bulunan klavyelerin de tanıtılması olası.

 

Yeni iPad”ler

 

iPad, günümüz tablet ekosisteminin öncü serisi. Mevcut Apple tablet modellerine bakıldığında iPad mini, iPad Air ve Pro modelleri görülüyor. 2017 yılının mart ayında gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında (şubat ayı da olabilir), Apple, bazı iPad modellerinin güncelleyecek.

 

Modellerde öne çıkacak yönün bazı tasarımsal hamlelerle kendini belli edeceği kaydediliyor. İncelik ve boyutlarda değişiklikler olabilir. Ayrıca akıllı kalemler konusunda da iyileştirmeler bekleniyor.

 

Katlanabilir Samsung”lar

 

Samsung, ekran teknolojileri konusunda öncü şirketler arasında. özellikle mobil cihazlarındaki “kavisli” ve “çift kenar” ekranları ile adından söz ettirmeyi biliyor. Bununla birlikte curved TV modelleriyle de tanınıyor. Şirketin ekranları “düz” bir formda görmenin ötesini düşündüğü yıllardır biliniyor. Ayrıca bu alanda alınmış çok sayıda patent de var.

 

2017 yılının bazı katlanabilir/bükülebilir ekranların yılı olacağı konuşuluyor. Akıllı telefonlarda ya da tabletlerde bu formda modeller gündeme gelebilir. En nihayetinde ise özellikle CES ve IFA fuarlarının, bazı yeni konseptlere sahne olacağı tahmin ediliyor. Nihai kullanım için geliştirilecek bir mobil cihaz modeli de 2017 içinde tanıtılabilir.

 

Samsung Galaxy S8 ve Note 8

 

Samsung adına Galaxy S serisinin önemi yadsınamaz seviyede. Kore merkezli şirket, uzun yıllara dayalı serisi sayesinde ciddi bir satış adedi de yakalamayı başarıyor. Tasarım ve donanım anlamında güç, sağlam inovasyon hamlelerine sahip serinin 2017 ayağı da merakla bekleniyor.

 

Galaxy S8 ve S8 edge modellerinin önümüzdeki birkaç ay içinde lanse edileceğini belirtelim. Merakla beklenen akıllı telefon modellerinde tasarımda ince dokunuşlar, daha zarif ekran, yüksek segmentli bir dizi teknoloji özelliği söz konusu olacak. Daha iyi kamera, güvenlik özellikleri de cabası. En nihayetinde ise incelemekten ve kullanmaktan keyif alacağımız bir model geliyor. Newtech olarak heyecanla bekliyoruz.

 

İlerleyen aylarda ise bir diğer Samsung amiral gemisi tanıtılacak. 2017″deki Note serisi modelinin hangi özelliklerle geleceğine dair emareler pek fazla olmamasına karşın yeni nesil işlemciler, daha iyi ekran ve kamera gibi özelliklerle gelmesi sürpriz olmayacak. Android işletim sistemli gelecek dönem cihazla alakalı olarak 4K ekran, 6 GB RAM, 5.5 inç ekran gibi form faktörlerin şimdiden konuşulduğunun altını çizelim.

 

LG TV”ler

LG”nin yüksek kaliteli TV modelleri, 2017″de merakla beklenen teknolojilerin sahnesi olacak. Şirketin yeni OLED modelleri, daha ince ve sofistike LED TV”leri ile teknoloji raflarına renk katmaya devam edeceğine şüphe yok.

 

HTC 11

HTC 11, 2017 ilk yarısının heyecanla beklenen modellerinden. Tayvan merkezli teknoloji şirketinin bu sene tanıtacağı modelde tasarım ve donanım anlamında büyük yenilikler sunması bekleniyor. HTC 10 ile sunulan ekran ve kamera özelliklerinin ileri safhaları, 2017″de kullanıcılarla buluşacak.

Sony

 Japon teknoloji şirketinin sayısız ürün gamıyla yer aldığı tüketici elektroniği pazarına yine fark yaratacak modeller sunacağına şüphe yok. Akıllı telefondan fotoğraf makinesine, sanal gerçeklik gözlüğünden akıllı müzik gadget”larına birçok kategoride Sony”den iddialı modeller gelmeye devam edecek…

Huawei

Huawei”nin inanılmaz bir “fiyat/performans cihazı” trendi oluşturduğuna şüphe yok. Nispeten ekonomik fiyatlarla sunulan çok iddialı akıllı telefonlar, tablet ve akıllı saatlere sahipler. 2017 için de bu matematiğin değişmesi beklenmemekte. Mate ve P serisi başta olmak üzere şirketin yine ciddi satış adetlerine ulaşması beklenen güçlü modellerle geleceği bir yıl olacak.

Google Andromeda

Google”ın Andromeda adlı bir işletim sistemi ile gelecek Pixel 3 adlı bir 2″si 1 arada notebook tanıtacağı konuşuluyor. Bu sürpriz aygıtın tablet/notebook formunda kullanımı mümkün olacak. Nihai bilginin yaz aylarında açıklanması bekleniyor.

Microsoft Surface Pro ve HoloLens

Microsoft”un 2017 sonunda yeni Surface Pro”yu tanıtması bekleniyor. 2016″nın çarpıcı bilgisayar modelinin 2 yıl aradan sonra çok daha etkileyici özelliklerle geleceği kaydediliyor. öte yandan AR cihaz HoloLens”in son kullanıcı veya kurumsal taraftaki satışlarına başlanabileceği belirtiliyor. Bu alanda birçok yazılımın geliştirilmekte olduğu platform, 2017″nin heyecan verici konuları arasında.

 MWC 2017 27 Şubat-2 Mart

Mobile World Congress, Dünyanın en önemli mobil teknoloji fuarları. Birçok teknoloji markasının ürün lansmanlarına sahne olmasıyla tanınır. Her sene ükemizden de birçok katılımcı firmanın yer aldığı dev etkinlik, bir buluşma noktası. Bu senenin sürprizi ise Apple”ın uzun bir aradan sonra etkinlikte yer alması olacak. Samsung Galaxy S serisinin en yeni üyelerinin de aralarında bulunduğu birçok model de ilk kez fuarda görücüye çıkacak. Merakla beklenen fuarın tüm detaylarını önümüzdeki aylarda Newtech farkıyla görebilirsiniz.

 

E3 2017 13-15 Haziran

Her sene FIFA, NBA2K gibi Türkiye”de büyük ilgi gören yapımların duyurularının gerçekleştirildiği fuar, oyun dünyasının buluşma noktası. ABD/Los Angeles”ta düzenlenecek olan E3 (Electronic Entertainment Expo), binlerce oyunun videoları, ekran görüntüleri, geliştiricilerinin açıklamaları ile renkli bir şölen yaşatır.

 

IFA 2017 1-6 Eylül

Almanya”nın Berlin şehrinde, geçtiğimiz sene 2-7 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenen IFA tüketici elektroniği fuarı, her yıl olduğu gibi bu yıl da fuarda ilk kez sergilenen mobil, dijital görüntüleme, oyun ve ağ hizmetleri alanlarındaki en yeni teknoloji ve ürünlerin renkli şovuna sahne olacak.

Türkiye”de;

Mart ayında düzenlenecek WIN Electrotek fuarı, Nisan”da Photoshow 2017, Eylül”de 6.Uluslararası Isaf IT Security Fuarı ve

Kasım ayında Gameshow fuarları öne çıkacak. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here