Ana sayfa Haber 2015 yılında giyilebilir teknolojiler

2015 yılında giyilebilir teknolojiler

0

Giyilebilir Teknolojiler

Sol bileğimize akıllı saatimizi, sağa ise akıllı bilekliğimizi takıyoruz. Evden çıkarkan üzerimize akıllı ceketimizi alıyor ve hava güneşli olsun ya da olmasın akıllı gözlüğümüzü hiç çıkarmıyoruz. Bu arada akıllı yüzüğümüz de hep parmağımızda tabii ki.

çok mu uzak bir gelecek? Hayır; pek sanmıyoruz. 2015 yılının ilk günlerini yaşarken yeni yılda hangi teknolojik yenilikler  bizi bekliyor merak edenler için  araştırdIk 

Giyilebilir teknoloji nedir?

Teknoloji dünyasında son dönemde yaşanan en önemli gelişmelerden birisi hiç kuşku yok ki “giyilebilir teknolojiler” olarak isimlendirilen ürünler. Saatlerden giysilere, gözlüklerden bilekliklere kadar oldukça geniş bir alana yayılan bu akıllı tekno-giysiler kategorisi içerisinde yüzük, ceket gibi ileriye yönelik “alternatif” tasarımlar da yer alıyor üstelik.

Biz de özellikle son aylarda birbiri ardına çok sayıda giyilebilir teknolojinin tanıtılması sebebiyle bu konuya eğilmenin tam zamanı olduğunu düşündük. Yazımız dahilinde hem giyilebilir teknolojilere genel olarak değinecek, geçmişinden ve bugününden bahsedecek hem de son dönemde tanıtılan ürünlere göz gezdireceğiz.

Giyilebilir “akıllı” teknolojiler pazarının lider ismi açık ara farkla Samsung. Pazar araştırma ve analiz şirketlerinden Canalys”in raporuna göre, 2013 yılı sonu itibarı ile %54″lük pazar payı ile toplam pastanın yarısından fazlasını tek başına sahiplenen Samsung”u sırasıyla  %19 ve %16 ile Sony ve Pebble izliyor. Diğer üreticiler ise toplamda %11″lik paya sahip.

Samsung”un pazardaki bu etkinliğinin en önemli sebebi ise hiç kuşkusuz Galaxy Note 3 ile birlikte satışa sunduğu Galaxy Gear isimli akıllı saati. Aynı ülkemizde olduğu gibi satışa sunulduğu pek çok bölgede, Note 3 ile birlikte kampanyalı olarak satılan Galaxy Gear, bu sayede akıllı saat kavramının geniş kitleler tarafından tanınmasında çok önemli bir rol oynadı.

WIMM Labs“ın 2011 yılında satışa sunduğu WIMM One isimli bu “giyilebilir bilgisayar”, tak-çıkar formundaki kayışı ile, akıllı saat konseptinin ilk temsilcilerinden birisi oldu.

Android işletim sistemiyle gelen ve 1-inç”lik (160×160) ekrana sahip olan saat, 667MHz saat hızında çalışan bir işlemci ve 256MB RAM tarafından güçlendiriliyordu. Wi-Fi ve Bluetooth gibi bağlantı özelliklerinin yanısıra 32GB’a kadar microSD desteği de sunan WIMM One, akıllı telefonla köprü görevi üstleniyordu. 

1 yıllık satış süresinin ertesinde piyasadan çekilen saatin macerasının bu kadar kısa sürmesinin sebebi ise WIMM Labs”ın Google tarafından satın alınması idi.

Galaxy Note 3″ü ön siparişle satın alanlara Galaxy Gear”ın hediye edilmesi, akıllı saatlerin tanınmasında önemli rol oynadı.

Evet; başlayalım bakalım…

1980″li yıllar… Casio Databank

Gerçi bu tür yeni teknolojiler için kesin bir gelişim çizgisi belirlemek veya kronolojik bir sıralama yapmak oldukça güçtür ama genel kabul gören kanıya göre giyilebilir teknolojilerin geçmişini 1970″li yılların ortasına kadar götürebiliriz. 1975 yılında Pulsar”ın imzasıyla satışa sunulan hesap makineli dijital saat bu bağlamda ilk giyilebilir teknolojil ürün olarak kabul edilebilir. Tabii her ne kadar ilk olarak Pulsar tarafından çıkmış ve ardından HP, Hamilton gibi markalarla genişlemiş olsa da asıl yaygınlığını hiç kuşkusuz Casio”nun 1980″li yılların ortalarında satışa sunduğu “Databank” ile kazandı bu akım. Databank serisi, öncüllerinden farklı olarak sadece hesaplama yapmıyor bunun yanısıra randevularımızı düzenlememizi, isim, adres ve telefon numaralarımızı kaydetmemizi sağlıyordu. Dahası 1885 yılında çıkan DBC 600 ile birlikte bilimsel hesaplamalar yapabilme özelliğine de sahip oldu bu saatler.

Neden bu kadar geç kalındı?

O günden bugüne değin de açıkçası sektörde devrim niteliğinde bir giyilebilir tasarıma imza atıldığını söylemek pek mümkün değil. Her ne kadar Sony-Ericsson”un Bluetooth prototipleri, Spy TIE”ın cep kameraları yahut Amerika Ordusu tarafından üzerinde çalışılan prototip akıllı gözlükler gibi ürünler geliştirilmiş olsa da hiç birisi de gerçek anlamda bir yaygınlığa erişemedi.

Giyilebilir teknolojilerin bu görece yavaş gelişiminin altındaki temel sebep ise bağımsız bir şekilde ele alındıkları vakit işlevlerinin ya hiç olmaması ya da oldukça sınırlı kalması. Bu bağlamda giyilebilir teknolojileri münferit bir akıllı cihazdan ziyade bir “tamamlayıcı” olarak tanımlarsak sanırız haksızlık etmiş olmayız. Ki zaten bugüne geldiğimizde de son aylarda tanıtılan neredeyse tüm giyilebilir cihazların akıllı telefonlarımızla yahut cep bilgisayarlarımızla gerçek anlamda işlevsellik kazandığını görüyoruz. Yani kısaca ifade edecek olursak telefon, bilgisayar gibi ana teknolojilerin gelişmesi neticesinde giyilebilir teknolojilere yönelik oldukça geniş bir yol açıldı diyebiliriz.

Peki ya Gelecek?

Sadece 2014 yılının başından bugüne kadar geçen kısacık sürede bile birbiri ardına onlarca giyilebilir teknolojik  ürün tanıtıldı. CES 2014 ile birlikte “gerçek anlamda” başlayan ve MWC 2014″te de ileriye doğru büyük bir adım daha atan sektöre yönelik yapılan tüm araştırmalar, yakın geleceğin en fazla büyüme vaat eden teknoloji kollarından birisinin bu olacağı konusunda hemfikir.

Gerçi bildiğimiz gibi söz konusu teknoloji olduğu vakit kesin bir gelecekten bahsetmek –her ne olursa olsun- imkansızdır. Ne de olsa “5 dakikada değişir bütün işler” diyebileceğimiz kadar sürprizlere açık bir dünya teknoloji dünyası. Ama yine de mevcut gelişimlere bakar ve yakın dönemde de devrimsel bir ürün icat edilmeyeceğini varsayarsak 2020″li yıllara geldiğimizde giyilebilir teknolojilerin hayatımızın her alanına gireceğini söyleyebiliriz.

Akıllı telefon ve benzeri taşınabilir cihazların daha da gelişmesi, akıllı evlerin –muhtemelen- yaygınlaşacak olması ve en önemlisi de bağlantı teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte giyilebilir teknolojiler de giderek yaygınlaşacak.

Bu girizgahın ertesinde artık ana konumuza geçebiliriz. Bakalım son dönemin en popüler giyilebilir teknolojileri hangileri imiş…

 

Sony SmartBand

Sony”nin CES 2014″te duyurup MWC 2014″te de tüm detaylarını açıkladığı akıllı bilekliği SmartBand. Mart ayında 99 avroluk fiyat etiketi ile Avrupa”da satışa sunulan ve bu ay içerisinde de ülkemize gelmesi beklenen bileklik sadece 22.6 gram ağırlığında ve su geçirmez formda.

üzerinde ekranı olmadığı için titreşim yoluyla haberdar eden bilekliği Bluetooth veya NFC ile akıllı telefonumuza bağlıyoruz. O da bizi gelen çağrılardan, mesajlardan yahut sosyal ağ bildirimlerinden –dediğimiz gibi titremek suretiyle- haberdar ediyor.

Bunun haricinde model, uyku döngümüzü ölçme, fiziksel aktivitelerimizin takibi, fitness uygulamaları gibi alanlarda bize yardımcı oluyor. Keza Sony”nin modele yönelik hazırladığı LifeLog uygulaması üzerinden son gittiğimiz yerleri, dinlediğimiz şarkıları, oynadığımız oyunları yahut okuduğumuz kitapları da takip edebiliyoruz.

 

Samsung Gear Fit

Samsung, MWC 2014 Fuarında tanıttığı yeni nesil akıllı bilekliği Gear Fit”in 1.84-inç (432×128) büyüklüğündeki Super AMOLED ekranı aynı zamanda suya ve toza karşı da dayanıklı.

Sadece 27g ağırlığa sahip olan Gear Fit”in 210mAh gücündeki bataryası normal kullanımda 3-4 gün kadar dayanıyor. Samsung”un Galaxy Note 3 ile birlikte tanıttığı Galaxy Gear”dan farklı olarak tek başına da kullanılabilen model akselerometre, gyro,  kalp ritm ölçer, adımsayar ve uyku monitörü gibi çeşitli algılayıcılara sahip olmasının yanısıra SMS, çağrı alma/reddetme, e-posta ve 3. parti uygulamalar için de bildirim desteği sunuyor.

Siyah, turuncu ve gri renk seçeneklerine sahip değiştirilebilir kayışlarla gelecek olan Samsung Gear Fit bu ay içerisinde satışa sunulacak.

 

LG Lifeband Touch

LG”nin ilk olarak CES 2014″te görücüye çıkardığı LG Lifeband, sağlığımızı korumamız ve formumuzu zinde tutmamız için tasarlanmış bir akıllı bileklik. Android ve iOS işletim sistemli tüm akıllı telefonlarla uyumlu olan cihaz, GPS verisi sağlamasının yanısıra adımölçer, uzaklık hesabı, kalori ölçümü ve gerçek zamanlı kalp atış gösterimi desteğine de sahip.

LG Fitness uygulaması ve MyFitnessPal, Runkeeper veya MapMyFitness gibi alternatif uygulamalara veri transferi yapabilen LG Lifeband üzerinden keza akıllı telefonumuzdaki müzikçaları da kontrol edebiliyoruz.

3 farklı ebat seçeneğiyle tasarlanan ve bu ay içerisinde küresel satışına başlanması planlanan LG Lifeband”ın fiyat etiketi 179 dolar olarak belirlenmiş durumda.

Huawei TalkBand B1

Giyilebilir teknolojiler pazarına giriş yapan bir diğer isim olan Huawei, MWC Fuarı ile birlikte TalkBand B1 ismini verdiği akıllı bilekliğini tanıttı. Adımsayar, uyku ölçer, kalori hesabı ve fitness aktivitelerinin takibinin yanısıra dahili Bluetooth kulaklığı ile konuşma desteği de sunan bileklik Bluetooth 4.1 ve NFC bağlantılarını destekliyor.

Su ve toza karşı dayanıklılık arz etmesinin yanısıra 7 saate kadar konuşma ve 2 haftaya kadar da bekleme süresi sunan modelin OLED ekranı ise 1.4-inç büyüklüğünde.

Huawei”nin fuarla eşzamamanlı olarak satışa sunduğu TalkBand B1“in fiyato ise 99 avro olarak belirlenmiş durumda.

 

ZTE BlueWatch

Giyilebilir Teknolojiler pazarının en yeni üyelerinden birisi olan ZTE, CES 2014 Fuarı”nda ilk akıllı saatini tanıttı. BlueWatch ismini taşıyan saat, Android tabanlı akıllı telefonlarla Bluetooth üzerinden iletişim sağlıyor ve geliştirilen uygulama aracılığıyla da çağrı ve bildirimlerin alımı, telefonun yerini bulma, adımsayar, kalori ölçümü, fitness uygulamaları ve hava durumu gibi aktiviteleri yerine getiriyor.

10 metreye kadar su geçirmeyen modelin dikkat çeken bir başka özelliği ise müzikçalar ve kamera gibi uygulamaları da desteklemesi. ZTE”nin ifadesi ile henüz “beta” aşamasında olduğu söylenen BlueWatch”un bu yıl içerisinde satışa sunulması bekleniyor.

 

Giyilebilir teknolojiler içerisinde en çok satılan ürün açık ara bir farkla akıllı saatler.  Bununla birlikte ABI Research”ün araştırmasına göre 2013 yılında küresel çapta satılan akıllı saat sayısı  -sadece- bir milyon adet dolayında gerçekleşmiş.  ABI”nin tüm giyilebilir teknolojiler ürünlerini kapsayan 2018 yılı tahmini ise yıllık satış adetinin 500 milyona erişeceği yönünde. Yani diğer bir deyişle yakın geleceğin en çok umut vaat eden büyümesi bu alanda yaşanacak.  

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here