Ana sayfa Foto Galeri 2015″te öğrenilmesi gereken 5 programlama dili

2015″te öğrenilmesi gereken 5 programlama dili

0

Programlamaya başlayacak insanların en çok sorduğu soru “Hangi programlama dilinden başlayayım?” sorusu, gelişen ve değişen teknolojiyle birlikte her sene yenilenmektedir ve değişmektedir. Bu yüzden size şu an ve 2015‘in gelecek aylarında popüler olmaya devam edecek programlama dillerini sıraladık. Amacınıza göre yapılan listede hangi alanda hangi dillerin popüler olduğunu görebilirsiniz.

 

1 – Uygulama geliştirmek isteyenler için: Java ve Swift

Android cihazların çoğalmasıyla birlikte herkesin elinde olan Android telefonlarda yüklü olan uygulamalar Java ile yazılmıştır ve Java‘nın sektörün birçok alanında kullanıldığı da düşünüldüğünde Java‘nın piyasayı uzun yıllar terketmeye niyeti yok. İşte tam bu yüzden Java‘yı en çok öğrenilmesi gereken programlama dillerinden biri olarak saymak yanlış olmaz.

Swift programlama dilini de benzer amaçlardan dolayı sayabiliriz. çünkü iOS cihazlarda uygulamalar eskiden Objective-C programlama dili ile yazılırken, Apple 2015 yılı ile birlikte yeni tanıttığı Swift diline geçiş yapıyor. Görünen o ki iOS cihazların gelişimi devam ettiği sürece Apple kendi programlama dilini kullandırmaya devam edecektir.

 

2 – çabuk sonuç isteyenler için: Python

İnternet üzerinde yüzlerce Framework’e sahip Python, öğrenilmesi gayet kolay bir dildir. Birçok veriyi hızlıca taşıma yeteneğine sahip bu dil, Sims 4 gibi büyük işlemler gerektiren oyunların motorunun mantığını oluşturuyor. çabuk sonuçlara az kodla ulaşmak istiyorsanız denemenizi tavsite ederiz.

 

3 – En verimli kodu yazmak isteyenler için: C++

1983 yılında ortaya çıkan C++, diğer programlama dillerine kıyasla hızlıdır. çeşitli modüller halinde yazacağınız programlar ile çok verimli kodlar yazabilirsiniz. C++ diğer programlama dillerine göre daha fazla sabır göstermenizi gerektirecektir fakat sonuçları güzel olacaktır. Birçok oyunun DirectX yani tabanında C++ ile yazıldığı ve az sistem kullanımı düşünüldüğünde C++ tercih edilesi bir dil.

 

4 – Firma programcıları için: R

Veri madenciliğine merağınız varsa ve böyle bir firmada çalışmak istiyorsanız, öğrenmeniz gereken dil kesinlikle R programlama dili. İstatistiksel verilerden mantıksal sonuçlar çıkarmayı amaçlayan veri madenciliği için tasarlanmış bu dil, iş sektöründe büyük firmalar tarafından kullanılmaktadır.

 

5 – Yeni ile eskiyi birleştiren: Ziron

Makine diline merağınız varsa Ziron’u seveksiniz. Syntax olarak C‘yi andıran Ziron, uygulama yapmak için güçlü bir platformdur. C programcısıysanız ve Makine dili olan Assembly‘nin karmaşıklığına girmek istemiyorsanız, Ziron sizi bu karmaşıklıktan kurtaracaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here