Ana sayfa Donanım 2014 yılında düşen Malezya uçağını arama çalışmalarında ümit verici gelişme

2014 yılında düşen Malezya uçağını arama çalışmalarında ümit verici gelişme

0

MH370 sayılı uçağın kayboluşundan haftalar sonra çekilen uydu görüntüleri üzerinde yapılan yeni bir inceleme, uçak ve yolcularıyla birlikte mürettebatın nerede bulunuyor olabileceklerine dair önemli ip uçları sunabilir.

 

Geoscience Australia enstitüsü araştırmacılarınca yürütülen çalışmalarda insan yapımı olması ihtimali bulunan nesnelerin okyanus üzerinde yüzdüklerini gösteren resimlerin inceleme aşaması tamamlandı. Bu resimler, Malezya Hava Yolları uçağının 2014 yılında düşüşünden yaklaşık 2 hafta kadar sonra Fransa Hava Kuvvetleri”nden bir pilot tarafından çekilmişti.

 

Fakat çekilen resimler, yetkililerin yürüttükleri arama bölgesinin dışında bir bölgeden çekilmişlerdi. Bu nedenle de bugüne kadar göz ardı edilmişlerdi.

Yapılan çalışmalar sonuç vermeyince pilotun çektiği bu görüntüler, enstitü tarafından analiz edilmek üzere incelemeye alındılar.

 

Elde edilen yeni verilerin uçağın 239 yolcusu ve mürettebatı ile bulunduğu düşünülen yaklaşık 9.700 millik bir alan için referans noktası sağlamada kritik rol oynayabileceği düşünülüyor.

 

Malezya, çin ve Avustralya işbirliğiyle 120.000 km²”lik alanda gerçekleştirilen derin sonar arama çalışmaları bir sonuç vermeyince Ocak ayında bu çalışmaların dondurulmasına karar verilmişti.

Bununla birlikte bilim insanlarının yaptıkları açıklama, yeni verilerin ümit verici olduğunu ama kesin bir nokta belirtmekten çok uzak olduğunu  gösteriyor. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here