Ana sayfa Haber 2013 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri açıklandı 

2013 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri açıklandı 

0

Oslo katliamından kurtulan gençleri fotoğraflayan Andrea Gjestvang Yılın Profesyonel Fotoğrafçısı seçildi

Dünya Fotoğraf Organizasyonu tarafından düzenlenen ve 2007 yılından bu yana Sony sponsorluğunda sürdürülen, yılın en önemli fotoğraf etkinliği Dünya Fotoğraf ödülleri”nin 2013 yarışmasında, 32 yaşındaki Norveçli fotoğrafçı Andrea Gjestvang”ın 25 Nisan akşamı gerçekleştirilen törende, L”Iris d”Or/Sony Dünya Fotoğraf ödülleri Yılın Fotoğrafçısı unvanını kazandığı açıklandı. 170 ülkeden 122 bin yarışmacı arasından sıyrılan fotoğrafçı, ödülün yanı sıra Sony dijital görüntüleme ekipmanları ve 25.000 ABD doları tutarındaki para ödülünü de Londra”da gerçekleştirilen gala töreninde aldı.
 

“Tarihte bir gün” fotoğrafıyla L”Iris D”Or ödülü”nü aldı
Jüri üyeleri, Gjestvang”ın Temmuz 2011″de Oslo”nun dışındaki Utoeya adasında meydana gelen katliamdan sağ kurtulan çocuk ve gençlerin fotoğraflarından oluşan güçlü portreler dizisini oybirliği ile seçti. “One day in history” (Tarihte bir gün) başlığını taşıyan seri, sağ kurtulan gençleri muazzam bir hassasiyet ve dürüstlük ile yakalarken gençlerin bu korkunç trajedi karşısında sergilediği azmi de ölümsüzleştiren bir belge niteliğini taşıyor.

Profesyonel kategori kazananları ve finalistler
ödül töreninde, profesyonel yarışma birincileri ile ikinci ve üçüncü sıraları alan fotoğrafçıların isimleri de belli oldu. Avustralya”dan Peru”ya kadar 15 Profesyonel kategori birincisinin tümü, ödülünü ve bir Sony α99 fotoğraf makinesini almak üzere Londra”ya getirtildi.

Kazanan çalışma dizileri, Matterhorn Dağı”nın nefes kesen siyah-beyaz portrelerinden Arjantin”de bir limuzinin arkasında akıl dolu bir sahneye ve Kuzey Kore halkının gizli yaşamına buruk bir bakışa kadar uluslararası çağdaş fotoğrafçılığın doruk noktasını temsil ediyor. Kazanan isimler şunlar oldu:

Mimari – Fabrice Fouillet, Fransa
Kültür & Sanat – Myriam Meloni, İtalya
Kampanya – Christian Åslund, İsveç
Kavramsal – Roman Pyatkovka, Ukrayna
çağdaş Meseleler – Valerio Bispuri, İtalya
Güncel Gelişmeler – Ilya Pitalev, Rusya
Moda – Klaus Thymann, Danimarka
Manzara – Nenad Saljic, Hırvatistan
Yaşam Tarzı – Alice Caputo, İtalya
Doğa & Vahşi Yaşam – Satoru Kondo, Japonya
İnsanlar – Andrea Gjestvang, Norveç
Portre – Jens Juul, Danimarka
Spor – Adam Pretty, Avustralya
Natürmort – Vanessa Colareta, Peru
Seyahat – Gali Tibbon, İsrail
 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here