Ana sayfa Donanım 2012 Yaz fotoğrafları trend’leri

2012 Yaz fotoğrafları trend’leri

0

En yeni kompakt makineler, en seçkin ipuçları
 

Yaz demek, coşku demektir. Cıvıl cıvıl bir dönem demektir. Yaz aylarının tadını çıkarırken yanımızdan eksik etmediğimiz objelerin başında ise fotoğraf makineleri geliyor. Bunun başlıca sebebi, hiç şüphesiz ki, bu coşku dolu anlarımızı fotoğraflayarak, bir anlamda ölümsüzleştirmek. Fotoğraf makineleri ise her geçen sene yapılarını sıfırdan yenileyerek, daha işlevsel ve güçlü bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. 2012 yaz aylarının en popüler fotoğraf ve kamera trend”lerini, çeşitli ipuçlarıyla birlikte sizler için derledik!
 

 
Yeni trend: Wi-Fi

Fotoğraf makineleri dünyasında trend”ler hızla değişiyor. Artık kaliteli ve profesyonel fotoğraflar çekmek için DSLR makine kullanma ihtiyacı yavaş yavaş ortadan kaybolurken, bu sene yeni bir trend ortaya çıktı: Wi-Fi bağlantı. Wi-Fi bağlantı desteği bulunan kameralar, bu bağlantı sayesinde kablosuz olarak hafızasındaki fotoğrafları internet ortamına yükleyebiliyor. Bunun için tek gerekli olan, Wi-Fi destekli kameranızı bir Wi-Fi ağına bağlamak. Makine, bünyesindeki internet yükleyici platforma göre (yerleşik Facebook, YouTube, Picasa vb. uygulamalar) fotoğraflarınızı internet ortamına yüklüyor.

Wi-Fi destekli kameralar

Samsung WB850F    Sony Bloggie Live     HSPolaroid SC1630

 

Samsung WB850F

Dünyanın neresinde olursanız olun, bir Wi-Fi ağına bağlı olmak koşuluyla çektiğiniz fotoğrafları Wi-Fi üzerinden internete yükleyebildiğiniz bu kamera, ayrıca 21x gelişmiş optik zoom”u ve Schneider-KREUZNACH optik mekanizması ile maksimum yakınlaştırmalarda bile kaliteli görüntüler elde etmemize olanak sağlıyor. İnternet destekli bu kamera, Samsung Cloud desteğiyle fotoğrafları buluta yüklemeye de olanak sağlıyor. Ayrıca yine bir Samsung hizmeti olan otomatik yedekleme, kameradaki yerini almış durumda. 30 fps”de 720p video kaydı yapabilen 14.2 MP”lik bu kamera, özellikle yaz aylarında tatilinizi geçirdiğiniz yazlık beldelerde çektiğiniz fotoğrafları anında internete yüklemenize olanak sağlayarak büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Kamerada Facebook, Picasa, YouTube gibi yerleşik uygulamalar da mevcut.
 


 
Canon IXUS 510 HS

Samsung Wi-Fi destekli bir makine yapar da canon durur mu? Firmanın bu yeni Wi-Fi destekli kamerası, ince ve şık metal gövdesiyle dikkatimizi çeken kamera, beyaz renk seçeneğiyle de büyülemeyi ihmal etmiyor. Tatilinizi geçirmek için ideal bir tercih olan IXUS 510 HS, 10.1 megapiksel fotoğraf çekebiliyor. 3.2 inç”lik ekrana sahip ürün, 720p video kaydedebiliyor. Ayrıca HDMI arabirimi üzerinden kaydettiğiniz videoları HDTV”lerde görüntüleyebiliyorsunuz. IXUS 510 HS”nin ince ve şık metal gövdesi, kamerayı tatilde veya gezilerinizde her daim yanınızda taşımanızı sağlayacak türden bir cezbediciliğe sahip. öte yandan bir IXUS klasiği olarak IS görüntü stabilizasyon mekanizması, yüksek zoom”larda veya düşük ışık koşullarında bile keskin ve kaliteli sonuçlar almanızı mümkün kılacaktır.

 

Küçük ama işlevsel!

Artık iyi fotoğraflar çekmek için binlerce dolarlık makinelere ihtiyacımız yok. Kaliteli fotoğrafın yolu doğru ışık koşulları altında doğru değerlerle fotoğraf çekmekten geçiyor. Bunun için de çoğu zaman, elinizin altında işlevsel bir makine olması yeterli gelmektedir. Artık minicik kompakt makineler bile devasa zoom imkanlarına sahip olabilmekte ve bu yüksek zoom değerlerine rağmen kaliteli fotoğraflar elde edilebilmektedir. Bu da, amacı sadece anı fotoğrafı çekmek olan kullanıcıların dahi anı fotoğrafı haricinde kaliteli ve şık fotoğraflar çekmesine olanak sağlıyor. Ayrıca fotoğraf çekim modları artık süs için konulmuyor, gerçek anlamda fotoğrafa görsellik katıyor. Tüm bu kompaktlık ve bütünlük, bizleri birbirinden kaliteli fotoğraflarla baş başa bırakıyor.
 


 
Peki işlevsellik her şey mi? Tabii ki hayır. özellikle 2012 yaz aylarının can alıcı ve şık tatillerinde insanlar, hafiflik ve kompaktlığa da önem vermektedir. Bu, özellikle işlevsel kameraların boyutlarının küçülmesiyle birlikte iyiden iyiye birincil derecede bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun farkında olan fotoğraf makinesi geliştiricileri, kompakt makinelerinin performans serilerini stil serileriyle birleştirerek, hem işlevsel ve performanslı hem de şık görünen, deyim yerindeyse şeker gibi kameralar geliştirmeye başlamıştır. Bu sayede yaz tatillerinde şıklığınıza şıklık katacak kompakt makinelerle kaliteli fotoğraflar çekmek mümkün.

 

Nikon Coolpix P310

Nikon, kompakt fotoğraf makinelerini Coolpix adı altında yayınlıyor. Coolpix”lerin her amaca farklı serileri mevcut. örneğin S serisi stil sahibi makineleri temsil ederken, L serisi lifestyle makineleri kapsıyor. Dosya konumuza konuk ettiğimiz P serisi P310 ise, performans serisini betimliyor. Haliyle bu makineden beklentimiz, performansının iyi olması olmalıdır. Kameranın performansıyla ilgili konuşmaya başlamadan önce, ek puanlar kazanmasını sağlayan şık görünümü üzerinde durmak iyi olacaktır. 3 inç ekranlı fotoğraf makinesi, pamuk beyazı renk seçenekleri ve keskin hatlarıyla son derece şık bir görünüm sunuyor.

1080p video kayıt yapabilen kamera, bu videoları hızlı bir şekilde işleyip oynatabiliyor. Kamera ile 16 MP fotoğraf çekmek mümkün. Bu fotoğrafların kalitesi ise Nikon deneyimi güvencesiyle kendisine hayran bırakmaya yetiyor. Hafif ve kompakt yapıya sahip olan kamera, cebe bile rahatlıkla girebiliyor. Böylece tatilde her yerde yanınızda işlevsel bir kamera taşımış oluyorsunuz.
 


 
Yaz fotoğrafları
Yaz aylarında fotoğraf çekmek keyiflidir. özellikle tatilciler, yaz aylarında ister kompakt ister DSLR makineleriyle tatilin her anını fotoğraflamak isterler. Yaz fotoğrafı çekerken dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Biraz bu noktalar üzerinde duralım.

 

Parlaklık

Yaz demek güneş demektir. Güneş de ışık demektir. Dolayısıyla özellikle gün içerisinde bol güneşli ortamlarda olacağınız için, çekeceğiniz fotoğrafların overexpose olmaması (aşırı parlak görünmemesi) için makinenizin ISO değerini kısmanız gerekecektir. Gün içinde 100 ISO gibi bir değer, pekala kaliteli fotoğraflar elde etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca düşük ISO sayesinde fotoğraftaki gürültü oranı da minimum olacaktır.

Renklilik

Yaz ayları cıvıl cıvıl geçer. Bu cıvıl cıvıl görünüm, geceleri dahi rengarenk bir yapıya büründürmektedir. Bunu unutmamakta fayda var. Dolayısıyla renk doygunluğu ve kontrastı açısından sizleri memnun edecek kameralara yönelin ki, fotoğraflarda renklerin hakkını verin. Ayrıca makine ayarlarınızdan renk kontrastı veya doygunluğu ayarına uzmanca müdahale edebilir ve fotoğraflarınızda renklerin ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 


 
Hikayenin önemi

Her bir fotoğrafın bir anlamı, bir anısı vardır. Fotoğraflardaki bu hikayeyi ön planda tutmanız, ileriki tarihlerde fotoğraflara baktığınızda o fotoğrafların anlamlarının olduğunu hatırlamanızda faydalı olacaktır. üstelik fotoğrafı çekerken o fotoğrafı hikayesiyle ön planda tutarsanız, başkalarına da güzel görünecektir.

Fujifilm X-Pro1

2012 yaz ayları, Fujifilm”in 2011 kamera atağından da nasibini alıyor. X-Pro1 ile kamera dünyasına bomba gibi bir giriş yapan Fujifilm, ILC kategorisindeki bu kamerasıyla değiştirilebilir lens dünyasına yenilikçi bir bakış atıyor. Böylece muadillerinden daha büyük bir sensör boyutuna sahip olarak da daha kaliteli fotoğraflara yelken açıyor. İşin aslı, X-Pro1 fotoğrafa yeni başlayanlar veya sadece anı fotoğrafı çekmek isteyenlerden öte, işin mutfağında pişmiş, fotoğraf makinelerine biraz daha aşine kişilere hitap ediyor. Eğer böyle biriyseniz, 2012 yaz aylarında 16 MP”lik Fujifilm X-Pro1″i yanınızda barındırmak isteyebilirsiniz. Zira sunduğu özellikleriyle X-Pro1, sadece tatil anılarınızı fotoğraflamakla kalmıyor, aynı zamanda bu fotoğraflara sanatsal bir anlam yüklüyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here