Ana sayfa İnternet 2012″nin Tarot Falı

2012″nin Tarot Falı

0

Teknoloji dünyasında 2012 tahminleri
 

2012 birçok açıdan yeni rekabetlere ve yeni teknolojilere sahip olacak. Teknoloji dünyasında yaşanan rekabetin artık her sene katlanarak daha amansız hale gelmesine ise yıllar önce alıştık. 2012’yi farklı kılan ise teknolojik yenilikleriyle birlikte, inovatif düşüncelerin de vücut bulacak olması. İşte karşınızda teknoloji analistlerinin 2012 yorumları eşliğinde hazırladığımız 2012’nin tahminleri ve öngörüleri…
 

 
2012’den beklenenler

İnternet tarayıcısı tarihinin ilk örneklerinden Mosaic’in geliştiricisi ve bir diğer efsanevi tarayıcı Netscape’in kurucularından Marc Andreessen, yıllarını verdiği teknoloji ve internet sektöründe sayılı futuristlerden biri olarak gösteriliyor. Marc Andreessen’in başarılı öngörüleri ve bir sonraki adımın nereye atılacağı konusundaki başarılı tahminleri, 2012’de de devam edecek gözüyle bakılıyor.

 

Cep telefonları
Andreessen, 2012 yılında dünya çapındaki tüm tüketicilerin akıllı telefona geçeceğini düşünüyor. 2012 itibariyle piyasadaki tüm telefonlar akıllı telefon olacak ve alışılagelmiş cep telefonu kullanan neredeyse hiç kalmayacak. Kalsa bile market araştırmalarına dahil edilmeyecek. öte yandan firmalar da bu konvansiyonel cep telefonlarına yaptıkları yatırımı kesecek. Akıllı telefonlar bu sayede daha fazla kişiye hitap edecek. Bu da mobil pazarın 2011’e kıyasla daha çetin bir rekabete sahne olacağına işaret ediyor. Andreessen’e göre mobil pazardaki rekabet sadece telefon üreticileri ve mobil OS’ler arasında değil, aynı zamanda mobil uygulama geliştiricileri tarafından da yaşanacak. Pazar payı çok daha büyük olacak. Bu da tabii ki yine biz son tüketicilerin işine yarayacak. Daha uygun fiyatlı ve kaliteli uygulamalar, daha bol seçenekler bizleri bekliyor olacak.
 

 
Bilgisayarlar
Akıllı telefonların aksine bilgisayarlar, 2012 için zor geçecek gibi görünüyor. Andreessen de benzer bir görüş savunuyor ve 2012’de bilgisayar kullanımının ivmesinin giderek azalacağını düşünüyor. Zira konuyla ilgili CNET’e yaptığı açıklamada Andreessen, “Dünya üzerindeki birçok insanın halen daha bir bilgisayarı yok. Buna rağmen 3-5 sene içerisinde neredeyse herkesin, evet herkesin bir akıllı telefonu olacak. PC sahibi olmayan insanlar, akıllı telefon sahibi olduktan sonra bilgisayarlardan daha da uzaklaşacak. Akıllı telefonların bu konudaki en büyük destekçisi ise tablet bilgisayarlar olacak. İnsanlar tablet bilgisayar ve akıllı telefon ile istedikleri her işi bilgisayar olmadan halledebilecek” demeyi ihmal etmiyor.

 

Dijital içerik
Şüphesiz ki son yılların en büyük dijital trendlerinin başında dijital içerik sağlayıcılar geliyor (Yine bu sayıda, Türkiye içerisinde hizmet veren iki dijital içerik sağlayıcısı Microsoft Filmclub ile Tivibu karşılaştırmasını konuyla ilgili destekleyici olması açısından kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz). Teknoloji analisti Mark Anderson (Marc Andreessen ile isim benzerliği olduğu gözlerden kaçmadı), konuyla ilgili olarak Microsoft’un, global düzeyde 2012’nin en sıkı oyuncularından biri olacağını savunuyor. Kinect eklentisi ile birlikte Microsoft’un, TV dünyasına başarılı bir şekilde adapte olduğunu düşünen Anderson, akıllı telefon ve tablet bilgisayarların da TV’ler ile olan adaptasyonunun beklenilenden hızlı gerçekleştiğini söylüyor. Bu da, 2012’de özellikle global pazarda dijital TV içeriklerinin neredeyse uydu yayınları kadar yaygın olacağı, karasal yayınlar kadar da pratik olacağına işaret ediyor.
 

 
Bulut bilişim
2011’e damgasını vuran teknolojiler arasında bulut bilişim (cloud-computing) yer alıyordu. Esasında 2010 ve öncesine dayanan bulut bilişim, 2012’de deyim yerindeyse altın çağını yaşayacak. Mark Anderson konuyla ilgili olarak, bulut bilişimin fazlasıyla teknik bir konu gibi durduğunu, henüz sadece B2B uygulamalarında yaygınlaşmasının şaşırtıcı olmadığını söylüyor ve ekliyor: “Bulut bilişim 2012’de son tüketiciye de pratik ve hızlı hizmet vermeye başlayacak. iCloud, Dropbox, Box.net gibi uygulamalar, son tüketicinin buluta olan ilgisini çekmeyi başardı”.

 


 
2012’de olacak bazı önemli olaylar

Şubat: Windows 8 Beta sürümü yayınlanacak.
6 Şubat: Birleşik Krallık kraliçesi Kraliçe II. Elizabeth, gümüş ve altından sonra tahttaki 60. yıldönümü dolayısıyla elmas jübile madalyasını almaya hak kazanacak.
22 Şubat: Playstation Vita adlı el konsolu, ülkemiz dahil Avrupa, Avustralya ve Kuzey Amerika’da satışa sunulacak.
Haziran: %98’i tamamlanmış durumda olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS), Nauka ve European Robotic Army modüllerinin de eklenmesiyle %100’ü tamamlanmış olacak ve 2028’e kadar görevinin başında (Dünya’nın yörüngesinde) duracak.
5 Haziran: Nintendo Wii U oyun konsolu piyasaya sürülecek.
8 Haziran: Polonya ve Ukrayna’nın ortaklaşa düzenleyeceği Euro 2012 finalleri başlayacak.
27 Temmuz: Geleneksel Olimpiyat Oyunları İngiltere’nin başkenti Londra’da başlayacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here