Ana sayfa Donanım 2012″nin konsol dünyası

2012″nin konsol dünyası

0

En yeni teknolojilerle
 

Sene olmuş 2012, hala eski nesil konsollarla mı oyun oynayacağız? Bu soruya kısmen evet diye cevap versek de, kısmen de olsa hayır cevabını verebiliyoruz. Sony, Microsoft gibi konsol dünyasının önde gelen isimleri, halen daha yıllar öncesinde piyasaya sundukları konsollarla yollarına devam ederken, bu konsollara ekledikleri eklentiler ile platformlarını canlı tutmayı amaçlıyor.
 
oyun konsolları
 
öte yandan Nintendo ise inovasyondan vazgeçmiyor ve sürekli yeni cihazıyla sürekliliği sağlamaya çalışıyor. Peki 2012’de hiç mi yeni cihaz yok? Tabii ki var. İşte onlar da dosya konumuzda! Kinect ve rakibi PS Move hariç yepyeni konsol cihazlarıyla işte karşınızda 2012 konsol dünyası!

 

PlayStation Vita

Yıllarca beklediğimiz PlayStation Vita’ya kavuşmanın haklı mutluluğunu yaşıyoruz. Uzun bir süre PSP 2 NGP adıyla satışa sunulacağı düşünülen fakat PS Vita adını alan el konsolu, yenilikçi oyun anlayışı ve kapsamlı bağlanılabilirlik özellikleriyle 2012 yılına damgasını vurmayı başarıyor. Geçtiğimiz ayın son haftası itibariyle ülkemizde de satışa sunulan PS Vita, birbirinden ilgi çekici özellikler barındırıyor. Bunların başında yenilikçi oyun anlayışı geliyor. Sony’nin yeni aldığı bir patent sayesinde Vita’nın arka paneli dokunmatik panelden oluşuyor. Bu da, özellikle augmented reality destekli oyunlarda oyun ile daha içli dışlı oynayabilmemize olanak sağlıyor. örneğin bir duvardan tırmanırken artık dokunmatik ekrana parmağımızı sürtmek yerine, ekrana hiç dokunmadan, arka panele elimizi sürterek (aşağı yukarı hareket ettirerek) tırmanma işlemini gerçekleştirebileceğiz.
 

playstation vita
 
PS Vita’nın ekran boyutu 5 inç, ekran türü ise OLED. Vita’nın bu ekranı 960 × 540 qHD çözünürlüğe sahip. Oyun kontrolörleri tek bir tarafta değil, ekranın iki tarafına da simetrik olarak yerleştirilmiş. Bu sayede oyun esnasındaki bütünleşik oyun hakimiyeti arttırılmış. PS Vita, 3G ve Wi-Fi desteği de barındırıyor. Yani bağlanılabilirlik konusunda kullanıcıya birden fazla seçenek sunuyor. üstelik Vita’ya özel uygulamalar ile diğer Vita ya da Sony PSN kullanıcılarıyla da iletişim haline geçebiliyor, çoklu oyuncu destekli oyunları oynayabiliyoruz. PS Vita, dört çekirdekli ARM Cortex-A9 MPCore işlemci ile PowerVR Series5XT SGXMP+ dört çekirdekli grafik çipini bütünleşik olarak kullanıyor. Bu da, üst düzey grafik elde etmemizi sağlıyor.

 

Xbox 360 Kinect

Microsoft’un 2005 yılından bu yana piyasaya sürdüğü Xbox 360, piyasada öyle bir tutundu ki, inmek bilmiyor. öyle ki, firmanın son açıklamalarına göre 2012 yılı içerisinde de yeni bir Xbox konsolu projesi bulunmuyor. Xbox 360 tam anlamıyla “olması gereken” bir konsol. Cihazın 2011 satış istatistikleri bile firmayı memnun edebiliyor. özelllikle 2 sene önce Xbox 360’a eklenen yeni eklenti Kinect ile, Xbox 360 ailesi daha da büyüdü. Kullanıcı sayısını bir anda yüz binler mertebesinde arttıran Xbox 360, bu gidişatla bir süre daha oyun konsolu dünyasında adından söz ettirecek gibi görünüyor. Gelelim Kinect’e. Esasında bir konsol değil, bir konsol eklentisi olan Kinect, oyunlarda oyuncuyu kontrolörden bağımsız olarak oyunu yönetebilmesine olanak sağlıyor.
 

xbox 360 kinect
 
Kinect’i kullanabilmek için Xbox 360 şart değil artık. Microsoft, eklentinin Windows işletim sistemleriyle de uyumlu olmasını sağladı. Yani ister Windows ister Xbox 360 sahibi olun, Kinect’i kullanabiliyorsunuz. Tabii bunun için hangi platformdaysanız o platforma uyumlu Kinect almanız gerekiyor. Kinect’te profil oluştururken çeşitli el kol ve beden kombinasyonları yapmanız gerekiyor. Bu sayede cihaz sizi ve hareketlerinizi tanımlayarak oyundaki hareketlerinize göre oyunu yönetmenizi sağlıyor.

 

Nintendo Wii U

DS, Wii, 3DS gibi her zaman yenilik ile oyuncuları karşılayan Nintendo, yeni oyun konsolu Wii U ile eski şaşalı günlerine dönme planları içerisinde. Wii ile başlattığı kablosuz oyun devri, kısa süre içerisinde rakipleri tarafından da benimsenmiş, hatta iş bir basamak daha yukarıya taşınmıştı. Nintendo, Wii U ile bu trendi yine kendi çerçevesinden yorumlayarak yepyeni oyun deneyimleriyle birlikte oyunculara sunma planlarını yapıyor. Wii U, iki cihaz olarak birden satılacak. İlk cihaz, Wii’den daha küçük boyutlardaki ana cihaz olacak. İkinci cihaz ise Wii U’nun kontrolörü olacak. Fakat bu kontrolör öyle bildiğimiz kontrolörler gibi olmayacak. Zira bu kontrolör, aynı zamanda konsolun da ikinci ana cihazı olacak. Diğer bir deyişle ana cihaz olmadan bu kontrolörle de tek başına oyun oynamak mümkün olacak. Bu özelliğiyle Wii U, hem bir oyun konsoluyken hem de el konsolu olma özelliğine sahip denilebilir.
 

nintendo wii u
 
Wii U hem oyun konsolu hem de el konsolu olarak kullanılabilir olacak. Televizyon karşısında Wii U oynarken, canımız istediğinde televizyonu kapayıp, oyuna kaldığımız yerden bu kontrolör ile devam edebileceğiz. Farz-ı misal çizim yaparken (Evet, Wii U sadece oyun oynamaya yaramayacak) çizimleri kontrolör ile tamamladıktan sonra ana cihaza geçerek televizyon üzerinden renklendirme yapabileceğiz. Dokunmatik butonlar sayesinde oyun deneyimi ise fiziksel tuşlardan arınacak. Wii U’nun söylememiz gereken bir önemli parçası daha var: Wii U’nun kontrolörünü televizyona tutarak, iç içe görüntü oluşturabileceğiz. Bu sayede kontrolörü tıpkı Wii’nin Wiimote’u gibi kullanabileceğiz. Bu çok ilginç bir deneyim sunacak gibi görünüyor. Tüm bu özellikleriyle Wii U, 2012 içerisinde piyasaya sunulacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here