Ana sayfa Donanım 2012 multimedya laptop”ları

2012 multimedya laptop”ları

0

En gelişmiş özellikleriyle öne çıkanlar
 

Multimedya dünyası hızla kapasitesini arttırıyor. Artık filmler Full HD, görüntüler 3D, müzikler yüksek bitrate’li ve kitaplar ve fotoğraflar daha yüksek çözünürlüklü dosyalar halinde saklanıyor. Tüm bu multimedya dosyaları artık bilgisayarlarımızda daha fazla alan talep ediyor. İş, daha fazla alan ile bitmiyor. Aynı zamanda bu dosya formatlarına uygun teknolojilerin de ellerimizin altındaki bilgisayarlar tarafından desteklenmesi gerekiyor.
 
laptop
 
Multimedya dünyasındaki bu değişim, bizleri de yeni multimedya ürünlerine yönlendiriyor. Firmaların 2011 yılında çıkardığı ve/veya 2012 yılında multimedya çözümü olarak sunduğu en yeni dizüstü bilgisayarlar, bu dosya konusunda detaylıca incelendi. İşte karşınızda bu yıl konuşacağımız multimedya laptop’ları…

 

Dell XPS 17 L702X
2011’de fırtınalar estiren Dell XPS 17 L702X, 2012’de de adından söz ettirecek gibi görünüyor. 3D özellikleriyle dikkat çeken ürünün klavyesi de kullanım alışkanlıklarına göre dizayn edilmiş. 3D destekli 17 inç ekrana sahip olan XPS, 3D gözlüğüyle beraber satılıyor.
  dell xps 17 l702x
HDMI üzerinden bir 3D TV’ye de bağlayabileceğiniz ürünün grafik işleme çözümü ise 3 GB belleğe sahip nVidia GeForce GT 555M. Bu yüksek grafik işleme çözümü, beraberinde üst düzey grafikli oyun oynama imkanını da kullanıcıya getiriyor. Blu-ray oynatıcıya sahip olması dolayısıyla Blu-ray diskleri de oynatabilen ürün, 500 GM kapasiteye sahip. İşlemci gücüne baktığımızda ise yine cihazın emin ellerde olduğunu görüyoruz. Intel’in Core i7 işlemcisine ek olarak 4 GB bellek içeren XPS 17, gücüyle de bizleri büyüledi. Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurduğumuzda Dell XPS 17 L702X’in eşsiz bir multimedya laptop’ı olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.
 
asus u46sv-wx044x   ASUS U46SV-WX044X
Asus U46SV-WX044X (kısa adıyla Asus U46SV), 14.1 inç ekranıyla multimedya laptop’ları dosya konumuzun küçük boylu modeli olma özelliğine sahip. Buna kıyasla düşük fiyat etiketi ve ideal performansıyla dosya konumuza aldığımız Asus U46SV, 2.1 kg ağırlığıyla taşınabilirlikte de ön plana çıkıyor.
Parlatılmış metal görünümüyle cazip bir görünüme de sahip olan laptop’ın bir USB 3.0 ve 2 USB 2.0 port’u bulunuyor. Bunun haricinde HDMI port’u sayesinde HD TV’ye bağlanabilen laptop, multimedya gereksinimleri de böylesine karşılamayı başarıyor. Bu bağlantı seçenekleri sayesinde Asus U46SV, bağlanılabilirlik konusunda güçlü bir ürün olduğunu belli ediyor. İçerisinde 2.3 GHz Intel Core i5-2410M işlemci ve 4 GB bellek barındıran laptop’ın 500 GB da sabit alanı bulunuyor. 1 GB’lık nVidia GeForce GT 540M grafik çözümü ise, özellikle oyunlarda önemli düzeyde bir performans sağlıyor.

 

Toshiba Qosmio X770-107
üst düzey performans gösteren bir multimedya laptop’ı arıyorsanız, bakmanız gereken adreslerin başında Toshiba’nın Qosmio X770-107’si geliyor. Dört çekirdekli Intel Core i7-2630QM işlemciye sahip olan ürünün 4 GB Nand flash belleği bulunuyor. Laptop’ın grafik çözümü ise nVidia GeForce GTX 560M.
  toshiba qosmio x770-107
Bu da özellikle oyunlarda üst düzey grafik almamızı sağlıyor. 3D destekli ekrana sahip olan Qosmio’nun, 3D görüntü performansında da başarılı olduğunu söylemeliyiz. 17.3 inç’lik ekranı ise Full HD film izlemek için son derece ideal. Blu-ray sürücüye sahip olması dolayısıyla Blu-ray filmleri gönül rahatlığıyla Qosmio X770-107 ile izleyebilirsiniz. Toshiba’nın kendi geliştirdiği görüntü teknolojileri, laptop’taki görüntünün normalden daha keskin olmasını ve Güneş’ten gelen ışınları daha fazla kesmesini sağlıyor. Bunlar da, multimedya meraklısı bir insan için oldukça cazip bir özellik olarak biliniyor.
 
acer aspire ethos 8951g   Acer Aspire Ethos 8951G
Ethos serisine eklediği 8951G ile 2011’in ikinci yarısında adından sıkça söz ettirmeyi başaran Acer, multimedya alanında ciddi bir alternaetif olduğunu da göstermiş oldu. çıkartılabilir touchpad’iyle multimedya anlayışına önemli yenilikler kazandıran ürün, multimedya laptop’ı olma kriterlerini fazlasıyla yerine getirmeyi de başarıyor.
üst düzey ses performansı, Ethos 8951G’yi bir adım öne çıkartıyor. 4.2 kg ağırlığı, özelliklerini düşündüğümüzde anlaşılabilir bir değer. Acer MediaRemote adındaki touchpad, üründen çıkartılarak medya dosyalarınızı uzaktan yönetebilmenizi sağlıyor. Full HD destekli ekranı, HD filmleri üstün performans ile göstermeyi amaçlıyor ve büyük ölçüde başarıyor. 1 TB’lık sabit alan ise,, neredeyse tüm multimedya dosyalarınızı tek bir yerde depolamanıza olanak sağlayacaktır. öte yandan 6 GB bellek, Intel Core i5 işlemci, bağlanılabilirlik özellikleriyle Ethos 8951G, multimedya alanında bizim göz bebeklerimizden biri konumunda bulunuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here