Ana sayfa Donanım 2011 – 2012 Konsol Savaşları

2011 – 2012 Konsol Savaşları

0

Oyun dünyasının amiral gemileri savaşıyor!
 

Oyun dünyası yeni teknolojilerle tanışıyor! Nintendo, Sony ve Microsoft arasında yaşanan rekabette her firma, yenilikçi ve/veya güçlü ürünleriyle oyuncuları kendi saflarına çekmenin yollarını arıyor. Nintendo’nun Wii ile özgür oynanış deneyimi, Microsoft’un Kinect’iyle sınıf atlamıştı. Sony, PlayStation Move ile bu trendi yakalamış, kolay kolay işin peşini bırakmayacağını belli etmişti.
 
oyun
 
Nintendo ilerleyen dönemlerde gözlüksüz 3D ekrana sahip olan 3DS adlı el konsolunu piyasaya sürdü. Şimdi sırada Wii’nin yeni versiyonu yenilikçi Wii U ve PSP’nin yeni versiyonu PlayStation Vita var. Bu iki yenilikçi ürün, oyunculara neler vadediyor? Oyun konsolu üreticileri ne durumda? Sektörün gidişatı nasıl? Bu soruların her birine cevap bulabileceğiniz bir dosya konusuyla karşınızdayız…

 

Wii U

Japonya’nın oyun devi Nintendo, 2006’nın sonlarına doğru piyasaya sürdüğü Wii platformunu yepyeni bir cihaz ile devam ettirmeyi amaçlayarak, Wii U’yu geliştirdiğini duyurdu. Wii U, oyun deneyiminin sınırlarını, alışılagelmiş Nintendo çılgınlıklarıyla zorlayacak bir oyun konsolu. Wii U, Wii’den farklı olarak iki ayrı cihaz içeriyor. İlk cihaz, Wii U’nun ana cihazı konumunda bulunuyor. İlk Wii’ye kıyasla daha küçük. Diğer cihaz ise aslında bir önceki Wii’deki Wiimote kavramına karşılık geliyor. Fakat görünüm itibariyle Wiimote’tan çok, DS’in yeni bir modeli gibi duruyor.
 

wii u
 
Nintendo, Wii U’da Wiimote ile DS’in birleşimi bir cihaz ile karşımıza çıkıyor. Ana cihaz üzerinden oyun oynarken TV’yi kapadığımızda, DS görünümüne sahip yeni kontrolör üzerinden oyuna devam edebileceğiz. Yeni kontrolörü TV’ye tutarak, ana cihaz üzerinden oynanan oyuna eşlik edebileceğiz. Oynadığımız oyunun yapısına göre yeni kontrolörü, ana cihaz ile senkron bir şekilde kullanabilmek de mümkün olacak. Dokunmatik ekranı sayesinde kontrolör üzerinde resim çizmek, renklendirmek, dokunmatik oyunlar oynamak da mümkün olacak. E3 2011’de basına tanıtılan cihaz, büyük ilgi gördü.

üretici: Nintendo
çıkış tarihi: 2012

 

PlayStation Vita

Sony’nin geliştirdiği ve uzun süre PSP NGP adıyla bilinen yeni PSP cihazı, Vita ismiyle satışa sunulacak. çift analog çubuğu sayesinde maksimum oyun keyfi planlanıyor. Ekranı ise 5 inç OLED. Gözlüksüz 3D ekranıyla oyuncuların gönlünü fetheden Nintendo 3DS, 3D görüntüden soyutlandığında Vita karşısında ne denli bir başarı gösterebilecek büyük merak konusu. Vita ile birlikte PSP dünyası çağ atlıyor ve Wi-Fi, 3G ve GPS özelliklerine kavuşuyor. Bununla birlikte cihazda Facebook, Twitter ve Skype gibi entegrasyonlar bulunacak. Arka ve ön tarafında bulunan kameralar ve alt paneldeki mikrofon sayesinde, görüntülü konuşma yapabilmek ve fotoğraf çekebilmek mümkün. ön tarafında çoklu dokunma destekli ekranı, arka tarafında ise çoklu dokunma destekli pad’i bulunuyor. Vita’nın işlem gücü de hayli fazla. Tam 4 çekirdekli ARM Cortex A9 işlemci kullanıyor. Diğer bir deyişle Vita’nın tasarımındaki her bir nokta, oyun oynamaya ve günlük işlerimizi halletmeye özel tasarlanmış.
 

playstation vita
 
Vita’yı merakla bekleyen oyunseverler, Vita’nın bellek miktarı ile ilgili birtakım şüphelere sahiplerdi. Zira Sony’nin, maliyetleri düşük tutmak için başta bellek olmak üzere çeşitli donanımları küçük boyutlarda üreteceği, dolayısıyla da Vita’nın düşük bir bellek miktarına sahip olacağı ile ilgili söylentiler ortalarda dolanıyordu. Fakat Vita ile ilgili resmi bilgiler yayınlandıkça, şüphelerin yersiz olduğu ortaya çıktı. Zira Vita’nın 512 MB belleğe sahip olacağı açıklandı. 512 MB belleğe, 128 MB VRAM eşlik edecek. Bu, Vita’nın PlayStation 3’ün bellek gücünden daha yüksek bir değere sahip olacağı anlamına geliyor.

üretici: Sony
çıkış tarihi: 2012 ilk çeyrek

 

Xbox 360

Microsoft, 2011 yılını oyun konsolu açısından sessiz ve derinden çalışarak geçirdi. İlk olarak 2005 yılında teknoloji dünyasına merhaba diyen Xbox 360, aradan 6 sene geçmesine rağmen halen daha sektörde adından söz ettirmeyi başarıyor. Xbox 360, geçtiğimiz sene içerisinde Kinect entegrasyonuyla gücüne güç katmıştı. İlk olarak Project Natal olarak adını duyuran bu yeni teknoloji, herhangi bir oyun kontrolörü kullanmadan, sadece ellerimiz aracılığıyla oyun oynayabilme imkanı veriyordu. Kinect şüphesiz ki Xbox 360’a büyük bir soluk aldırdı ve yenilikleriyle bir süre daha adından söz ettirmeye devam edecek. öte yandan Xbox 360 2012’ye hazır mı? Microsoft, bu sorunun cevabını E3 2011 Fuarı’nda verdi. Call of Duty: Modern Warfare 3, Tom Clancy”s Ghost Recon: Future Soldier, Halo 4 ve yeniden geliştirilen Tomb Raider oyunlarıyla birlikte oyuncularını elinde tutmak isteyen Microsoft, Electronic Arts ile de bir anlaşma yaparak bünyesine 4 Kinect uyumlu EA Sports oyunu katacak. Görünen o ki Microsoft, donanımsal anlamda Xbox 360’a bir süre daha dokunmayı düşünmüyor.

   xbox 360
xbox  

 

nintendo
 
Nintendo 3DS vs. PlayStation Vita
 
  Nintendo 3DS
 
PlayStation Vita
 
çıkış tarihi:                   
2011 (2. çeyrek)
 
2012 başı
 
Ekran:

Gözlüksüz 3D destekli 3.53
inç 800×240 LCD üst ekran
3 inç 320×240 alt ekran
 

5 inç 960×544 OLED ekran

Boyut:

134 x 20 x 73 mm
 
182.0×18.6×83.5mm
 
Kamera:

1 ön kamera, 640×480 çözünürlükte iki arka
kamera
 
ön ve arka kamera

 

Bağlantı:

2.4 Ghz Wi-Fi, Yerel LAN
 
3G, Wi-Fi, Bluetooth
 
GPU:

DMP Pica 200 @ 400 Mhz
 
SGX543MP4+
 
Pil süresi: Yoğun kullanımda 4-5 saat Henüz bir veri yok

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here