Ana sayfa Oyun 2010’un eğlenceli uygulamaları

2010’un eğlenceli uygulamaları

0
çoğu iPhone/iPod Touch kullanıcısı bu harika teknolojinin nimetlerinden yeterince yararlanmanın dışında iTunes aracılığı ile iTunes Store’da alışveriş yaparak çeşitli uygulamalara sahip oluyorlar. İşte bu çeşitli uygulamalardan genellikle en çok indirdiklerimiz arasında yer alan “oyunlardan” bazılarının üzerinde duracağız ve bu eski oyunların yeni versiyonlarını değerlendirerek 2010 yılına eğlenerek gireceğiz.
 
Yer Karayipler, korsancılığın altın yılları. Monkey (Maymun) isminde bir ada ve “Guybrush Threepwood” adında korsan olmak için yola çıkmış genç bir maceraperest. Sanırım efsaneler arasına girmiş bu oyunu duydunuz veya oynadınız. Talihi pek yaver gitmeyen bu karakter 1990 yılında “The Secret of Monkey Island” ile ortaya çıktı, daha sonrasında serileri ile zamanının bütün oyuncularını heyecanlandırdı ve kucakladı. Bu LucasArt oyunu, döneminin en popüler oyunları arasına girdi ve çok ses getirdi. Oyun tutulunca ardından 1991 yılında “Monkey Island 2: LeChuck’s Revenge”, 1997 yılında “The Curse of Monkey” Island ve 2000 yılında “Escape from Monkey Island” devam oyunları yapıldı ve en az birincisi kadar ilgi topladı. Son olarak 2009 yılında “Tales of Monkey Island” oyunu Telltale Games şirketi tarafından geliştirildi. Evet şimdi bunu niye anlattığımı merak ediyorsunuz sanırım. Merak etmeyin işte bu güzel oyun artık iPhone ve iPod Touch için geliştirildi ve çok da iyi oldu.

 

 

Oyun geliştirilmiş grafikleri, müthiş müziği ve başarılı atmosferi ile bizleri etkilemeyi başarıyor. iTunes dükkanında, 7.99 Dolar’a satılan oyun bence harcadığınız her sent’in karşılığını veriyor. özellikle bu türün oyuncuları hiç kaçırmasın derim, biraz nostalji, biraz hüzün sarıyor insanı, artık neden böyle güzel macera (adventure) oyunları görmüyoruz bilmiyorum. Bu serzenişten sonra, bu devam oyunlarının da bu platformlara taşınmasını umuyorum.   

Son olarak, harika olan nokta ise, böyle bir oyunun avucunuzun içinde olması, ne zaman sıkılırsanız sıkılın, bitirmiş olsanız da sadece müziğini dinlemek için bile alınır.

 
 

 

 

Yine yaklaşık aynı dönem içerisinde, Monkey Island’tan yaklaşık üç sene sonra piyasaya çıkan ve döneminin donanım özelliklerini zorlayarak, maksimum 64000 otonom bireyi kontrol edebilen bir oyun ile karşı karşıyayız. Aynı türde birçok oyununu etkileyerek kendi dalında listelere giren bu muhteşem strateji oyunu “Settlers”.

Oyunu 1993 yılında Amiga bilgisayarları için geliştiren Blue Byte şirketi olmasına rağmen iPhone/iPod Touch için geliştiren şirket farklı. Gameloft şirketi PC ortamındaki Settlers’in aynısını bu platforma taşıyarak bu türün severlerini bayağı memnun etmiş. Oyun gerek kolay arabirimi gerek oyun açıklamaları ile rahatlıkla kavranabiliyor. Grafikler için söylenebilecek neredeyse hiçbir şey yok. Yine yukarıda belirttiğim gibi gerek oynanabilirliği ve uzunluğu ile hakkını veren bir oyun.

Fiyat olarak da iTunes üzerinde gereksiz 0.99 Dolar’a satılan uygulamalardan daha eğlenceli ve kaliteli bir ürün. Son olarak Settlers 7’nin 2010 yılında geleceğini de duyuralım.

 

 

Son olarak değerlendireceğim uygulama yine çok eskilerden, Atari tarafından geliştirilen Blockout kadar eski olmasa bile (1976), aynı türde olup yine ardıllarını etkileyen ve bu türe renk veren bir uygulama. Arkanoid oyununda amaç aynı Blackout oyununda olduğu gibi oyun alanı içerisinde aşağıya düşen topları/topu yine oyun alanı içerisinde bulunan tuğladan duvardaki tüm tuğlaları vuruncaya kadar o alan içerisinde tutabilmek. Benim ZX Spectrum veya Commodore 64 zamanında oynadığım versiyonunda 33 bölüm bulunmaktaydı ve son bölümde, DOH diye adlandırılan, Moai’yi yenerek, Vaus diye adlandırılan uzay gemimizi bulunduğumuz alandan kurtarmaktı.
 

 

 

iPhone/iPod Touch versiyonunda belirtildiği üzere 100 bölümden fazla olduğu söylenmekte. Ayrıca yine efsanevi Boss (Patron) düşmanlar bizi beklemekte. Oyun ile ilgili ilk izlenimlerim oyunun klasik çizgisini tutturması yani benim hatırladığım birçok bölümü bu platformda da görmek sevindirici, fakat programın bir başka harika tarafı “versus modu” menüsünün eklenmiş olması. Bu seçeneği seçtiğinizde aynı ekran üzerinde arkadaşınıza karşı oyunu oynayabiliyorsunuz. Harika değil mi? Eklemem gereken son şey, Arkanoid dışında ayrıca Atari firmasının Super Breakout’u çıkartmış olması ve güzel bir seçenek olarak kullanıcıları beklemesi.
 
Eğer yapacak başka bir planınız yoksa, Monkey Island’da sizi bekleyen zorlu bilmecelerle, Settlers’da güçlü rakiplerle ve Arkanoid’de uzun bölümlerle yüz yüze geleceksiniz demektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here