Ana sayfa Haber 2010 teknoloji öngörülerinde neler var?

2010 teknoloji öngörülerinde neler var?

0

Net tabletlerin tüketicinin gözdesi olmasına kesin gözüyle bakılıyor

Deloitte TMT Grubu”nun hazırladığı ve teknoloji dünyasındaki eğilimlere yer veren Deloitte 2010 Teknoloji öngörüleri raporu, tüketiciler için heyecan verici bir dönemin panoramasını çiziyor. Rapor, Cloud Computing”den sanallaştırmaya, giderek popülerleşen Net tabletlerin geleceğinden temiz enerji yatırımlarına kadar bu yıl etkilerini hissedeceğimiz birçok konuda çarpıcı tespitlerde bulunuyor. 


Net tabletlerin yılı

Kablosuz bağlantı özelliğine sahip Net tabletler, zengin işlev ve tasarımları ile bu yıla damgasını vuracak ürünler arasında yer alıyor. Milyonlarca tüketicinin çekim alanına giren Net tabletler, mini dizüstülerden (netbook) küçük ama akıllı telefonlardan (smartphone) büyük boyutları ile yepyeni bir kategoriyi temsil ediyor.

 

Sanal Masaüstü yaygınlaşacak

Sanal Masaüstü Altyapıları, geçmişin dump terminal veya ince istemciler olarak bilinen merkezi bilgi işlem modelini bu kez farklı teknolojilerle yeniden canlandırıyor. İşlem gücünü ve uygulamaları merkezileştiren Sanal Masaüstü Altyapıları, bu yıl on binlerce masaüstü bilgisayarın sanallaşmasını hızlandıracak. 2010 yılında en az 1 milyon kullanıcının ince işlemciye geçiş yapması bekleniyor.

Cloud Computing gelişecek

Cloud Computing (tek bir ana makineden yüklnen işletim sistemi) işlem gücünü merkezileştirmesi nedeniyle kurumlara ciddi maliyet avantajları sunuyor. Cloud Coputing”in yaygınlaşması zamanla DVD, flash bellek, disk gibi kişisel veri depolama ürünlerine olan ihtiyacı sınırlayabilir.  Ciddi maliyet avantajları sunan Cloud Computing hizmetlerine yönelik talep geçen yıl net olarak ortaya çıkarken, özellikle büyük kurumların CIO”ları, haklı olarak bazı endişelerinin giderilmesini istiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here