Ana sayfa İnternet 2010 internette güvenlik nasıl olacak?

2010 internette güvenlik nasıl olacak?

0

AVG, 2010 için güvenlik konusunda ilginç bir  projeksiyon çizdi

Dünyanın lider internet güvenlik yazılım şirketlerinden AVG Technologies, 2010 yılı internet tehditleri konusunda kullanıcıları uyarıyor.

AVG Technologies Pazarlama Müdürü Gareth Williams son yıllarda birçok kişinin, temel düzeyde koruma çözümleri yerine tam koruma çözümlerini tercih ettiğini söyledi. Bu eğilimin 2009 yılı boyunca devam ettiğini dile getiren Williams, artan güvenlik tehditleri nedeniyle 2010 yılı boyunca da güvenlik yazılımlarına rağbet olacağını tahmin ettiklerini dile getirdi.

2010 yılı için öngörüleri sonraki sayfalarda okuyabilisiniz

 

 

Kimlik hırsızlığı artacak
Sosyal ağların giderek daha fazla kullanılması kimlik hırsızlığını da oldukça artırdı. Bu ağlarda profili bulunanlar, hackerların bilgisayarına erişimini kolaylaştırıyor. Kimlik hırsızları bir kez tüm bilgilerinize sahip olduğunda internet üzerinden alışverişlerde kredi kartı bilgilerinizi kullanabilir.  çevrimiçi oynanan oyunlar da artık kimlik hırsızlarının hedefleri arasında. Kötü niyetli bu kişiler çevrimiçi oynanan oyunlardaki kullanıcı isimlerini ve şifrelerini dahi çalıyor ve en favori oyunlarınızdaki kazançlarınıza ulaşabiliyor.

Botnetler yüksek tehdit
2010 yılı internet tehditlerinden bir diğeri ise bilgisayarınızın yine kötü niyetli kişiler tarafından botnetlerin bir parçası haline getirilmesi. Botnetlerin bir parçası haline gelen bilgisayarınız, kaynaklarınızı ve internet bant genişliğinizi spam göndermek, virüslü internet sayfaları, yasadışı yazılım yükleme, film, müzik, çocuk pornografisi vs. gibi tehlikeli işlemler için kullanılabilir hale getiriyor.

 

Art arda gelen geçici internet tehditleri
2010 yılında siber suçlular hızlarını geliştirmeye devam edecekler, kampanyalarını alandan alana, sunucudan sunucuya taşıyabildikleri görülebilir. 2009″un başında AVG araştırmacılarının raporladığı zehirli internet tehditlerinin % 60″ı bir günden % 75″i ise 30 günden az bir süre aktifti. İtibar tabanlı ağlar ve kara listeler bu zehirli internet sitelerini fark ettiğinde siber suçlular internet sitelerini ve sayfalarını başka bir alan ve sunucuya taşımış oluyorlar.
 

 

 

Ana gündem maddeleri istismar edilecek
Bazı çete üyeleri yakın zamanda popüler çevrimiçi arama hizmetlerini manipüle etmek konusunda başarılı oldu. Doğal olarak bu kişiler başarılı sağladıkları alanlarda yatırım için daha fazla çaba harcıyorlar. Arama sonuçlarını hızla ilk sıralarda çıkarabiliyorlar. Bir ünlünün ölümü, seçim kavgaları ve video klipler gibi konular kötü niyetli kişiler tarafından hemen istismar edilebiliyor. Siber suçlular araştırma sonuçlarında tıklanan linkleri zararlı internet sayfalarına yönlendiriyorlar. 2010 yılında bu şekilde birçok özel zararlı yazılım saldırıları görülme ihtimali oldukça yüksek.

Web 2.0
Kesinlikle kötü niyetli kişiler bu konuda başarısız değiller ve kendi İnternet 2.0 becerilerini geliştiriyorlar. Koobface solucanı Facebook”u hedefliyor ve bu durum kullanıcı sayısı düşünüldüğünde kaygı verici. Sosyal ağ sitelerinin taktikleri sizinle arkadaş listenizden üzerinden bağlantı kurabilir. Muhtemelen bu tür şeyleri 2010 yılında daha fazla görebiliriz.

Gelişmekte olan ülkelerde tehditler artacak
Gelişmekte olan ülkeler internette zayıf güvenliğe sahip. Bilgisayar sayısı ve internete bağlanan insan sayısında hala hızlı bir büyüme yaşanıyor. çin, Hindistan, Brezilya vb. gibi ülkelerde birçok insan internette gelişmiş bağlantı hızı ile bağlanıyor. Ne yazık ki bu kişilerin bir çoğu korsan yazılım kullanıyor ve bu şekilde olan programlar güvenlik yamaları ile güncellenemiyor. Bu durum kötü niyetli kişilerin bu bilgisayarları hedef seçmesini kolaylaştırıyor.

 

 

Küresel ekonomik krizin güvenlik üzerindeki etkileri
Her ne kadar mevcut ekonomik krizin etkileri eşit olarak dağılsa da Amerika, Avrupa ve Asya”nın bazı bölümlerinde özellikle istihdam alanında ciddi sonuçlar yaşandı. Suç oranları ekonominin sıkıntılı zamanlarında yükseliyor. Birçok kişi ekonomik sıkıntılar yüzünden siber suçluların arasına katılmayı ikna edici bulması oldukça yüksek bir ihtimal olaraka görünüyor.
 
Tehditler azalmak yerine artacak

Ne yazık ki güvenlik tehditleri 2010 yılında her zamankinden daha zararlı ve hedefli olacaklar ve daha sık karşımıza çıkacak. Zararlı yazılım ve siber suçlar organize suç tarafından bir iş modeli olarak yürütülüyor. İyi bir güvenlik korumasına sahip ve güvenlik güncellemelerini aksatmayan kullanıcıların ise bu ve buna  benzer güvenlik tehditlerinden korkmasıa gerek yok. çünkü güvenlik yazılımları da tehditlerin arttığı oranda gelişiyor.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here