Ana sayfa İnternet 2009’un en iyi 10 Mobil Web ürünleri

2009’un en iyi 10 Mobil Web ürünleri

0

2009 yılının en gözde 10 mobil web uygulamaları;

Amerikan New York Times gazetesi, bağımsız editörler ve kullanıcılar arasında “gayrı resmi” olarak yaptığı bir araştırmayla 2009 yılının en gözde 10 mobil web uygulamasını belirledi. Sıralama şöyle:

Facebook 3.0 (iPhone): Kullanıcılara göre, facebook”un kendisinden bile çok daha kullanışlı olan bu uygulama Joe Hewitt”in iPhone kullanıcılarına armağanı.
Tweetie 2 (iPhone): Tweeter”ın iPhone kullanıcıları için geliştirilen uygulaması Tweetie 2, Loren Brichter”ın eseri.

Twidroid (Android):
Android smartphone”un sahipleri tarafından eklenen Twidroid, kullanıcılara kullanımı kolay bir arayüz sunuyor, uygulamalara kolayca adapte olmalarını sağlıyor. Hatta birkaç gün önce ABD”de yeni sürümü de satışa sunuldu. 

Foursquare (Cross-Platform):
2009 başında belli bazı eyaletlerde kullanılabilen bu mobil web hizmeti, ABD”nin tamamında yaygınlaştığı gibi ülke dışında da kullanılmaya başlandı. Lokasyon bazlı bir sosyal ağ olan Foursquare, Twitter”dan sonraki en önemli “şey” olarak tanınıyor. Kullanıcılarına gittikleri her yerden “check in” yapma imkanı tanıyor ve bu mekanlar hakkında yazdıkları kısa yorumlarla bulundukları yeri tanıtma imkanı sunuyor.

Google Voice (Blackberry, Android):
Google”ın telefon şirketlerini tedirgin eden hizmeti. VoIP servisiyle Skype ve diğer büyük telefon şirketlerine şimdiden rakip olan Google, Gmail arayüzünü andıran sistemle ve Google’dan alınan bir telefon numarasıyla çalışıyor. Google Voice, bu numaraya gelen aramaları kullanıcıya ait olan ev, cep, iş vb her türlü hatta aktarıyor. Aradığı kişiye ulaşamazsa sesli mesaj da bırakıyor ve o mesaj yazıya çevrilerek kaydediliyor. Google Voice ile SMS de yollanabiliyor. Sistem ABD çapında ücretsiz, dünyada ise Skype”den daha ekonomik…

Spotify (Cross-Platform): Bilgisayar ve mobil cihazlarda müzik dinleyebilmemizi sağlıyan hizmet… Müziği online ya da offline dinleyebiliyorsunuz. Şu anda sadece İngiltere, İsveç, İspanya, Fransa ve Norveç”te kullanılabilen servisin MüYAP ile anlaşırsa Türkiye”de de kullanılabileceği söyleniyor. 3 farklı servisi var: ücretsiz üyelikte reklamları da dinliyorsunuz. Günlük üyelikte belli bir ücret ödeyip reklam dinlemiyorsunuz. Premium üyelikte ise ayda yaklaşık 200 TL karşılığı mobil uygulamaların kullanımından, 320 kps”lik daha kaliteli müzik dosyalarına kadar farklı imkanlara kavuşuyorsunuz. iTunes”un en sıkı rakibi…

Google Maps Navigation (Android):
GPS üreticileri “olmaz öyle şey” dese de Google yaptı. Sesli komut, internet üzerinden otomatik güncelleme, trafik bilgisi, yazım denetimi ve arama motorundan doğru yönlendirme amaçlı uyarıları gibi özellikleri içiren Google Maps Navigation, ücretsiz olarak dağıtılacak. çünkü Google kendi Amerikan harita verilerini toplamış. Bu yüzden de uygulamanın beta sürümünü ilk kez ABD için ve Android 2.0″da çalışacak şekilde sundu.
BNO (iPhone): Tam açılımıyla Breaking News Online, bir iPhone uygulaması ve Twitter, iPhone, e-posta veya haber ağları aracılığıyla size 7/24 haberleri eş zamanlı olarak sunuyor. Sadece gazetecilerin veya televizyoncuların işine yarayacağını düşünmeyin. Artık herkes haberin bir parçası…

Layar (iPhone, Android):
Kasım”da kullanıma sunulan yeni nesil tarayıcı… Sayesinde gerçek hayattaki 3 boyutlu nesneleri 3 boyutlu metinlerle etiketlemek mümkün hale geliyor. Uygulama en çok emlak sektöründe kullanılacak gibi görünüyor çünkü cep telefonu kamerasından baktığınızda hedef obje ve kullanıcı arasına sanal layer’lar giriyor. Programı geliştirenler için bunun adı Reality Browser (Gerçeklik Tarayıcısı). Şimdilik Wikipedia da dahil 90 kadar layer var. Böylece hedef obje ile ilgili ansiklopedik bilgiler, ücretsiz vikipedia üzerinden ekrana aktarılıyor. ‘Qype-Layer’, ile civardaki bar ve lokantalara ulaşılabiliyor. En heyecan verici olanı ise ABD”de kullanılan ve Trulia firması tarafından geliştirilen sistem. Soundwalk isimli bu sistemle, sokakta yürürken bulunduğunuz yerle ilgili bilgiler cep telefonunuz kanalıyla sizi bilgilendirmeye devam ediyor. Bir anlamda cepte rehber taşıyorsunuz.

En sevilen mobil oyunlar:
NY Times okurlarının çoğunluğu, yapılan bu bağımsız ankete en sevdikleri mobil web oyununu da ekledi. Gazetenin yorumu ise şu oldu: İnsanlar artık PSP gibi belli bir mekanda bulunmayı gerektirmeyecek şekilde oyun oynamaktan hoşlanıyor. Bu da mobil aygıtların en iyi oyun platformları haline gelmesini açıklıyor.”

NY Times”ın okuyucu anketiyle listeye giren ve “En iyi Mobile Web uygulamaları”nı gösteren listenin tamamı da şöyle:

1.    Facebook
2.    Tweetie
3.    Google Maps
4.    Foursquare
5.    Evernote
6.    Shazam
7.    Google Mobile
8.    Echofon
9.    Gmail Mobile
10.    Pandora
11.    TweetDeck
12.    Twitterrific
13.    Dropbox
14.    Kindle
15.    Spotify
16.    Yelp
17.    Beejive IM
18.    Flickr
19.    Opera Mini
20.    Qik
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here