Ana sayfa Haber 1Password”ün yeni özelliği kırılmış şifre kullanımına engel oluyor

1Password”ün yeni özelliği kırılmış şifre kullanımına engel oluyor

0

Şifre yönetim servisi 1Password kullanıcıların almayı düşündükleri şifrelerin daha önce kırılan şifreler arasında yer alıp almadığını kontrol eden oldukça güzel bir özelliği uygulamaya koydu. Eğer alınacak şifre daha önce kırılan şifrelerdense, başka bir şifre alınmasını tavsiye ediyor program. 

Bu özellik, web kullanıcılarının güvenlik uygulamalarını güçlendirmeye teşvik etmek için şifrenin güçlü olup olmadığını gösteren uyarı bareminin ötesinde bir özellik. Pwnage buna ek olarak alınmak istenen şifrenin bilinen veri ihlallerinde kullanılmış olması halinde, tekrar kullanımının riskini de indirgemiş oluyor. 
Yeni özelliğin uygulamasını gösteren videoyu aşağıda seyredebilirsiniz:

1Password bu özelliği uygulamak için Troy Hunt’ın geçtiğimiz yaz başlattığı, bu ay bir çok yeni şifre verisiyle güncellediği ‘Pnwed Passwords’ servisini kullanıyor. Bu serviste çeşitli veri ihlallerinden derlenmiş yaklaşık beş yüz milyon civarında indirilebilir şifre bulunuyor. Hunt, veri tabanındaki şifreleri SHA-1 şifreleme yöntemiyle kriptolamış. 

1Password yaptığı açıklamada şifre kontrol servisinin 1Password üyeliği olan herkese açık olduğunu söyledi. Kullanıcılar şifrelerini kontrol etmek için 1Password.com’da hesaplarına giriş yaparak, ‘Open Vault’a tıkladıktan sonra hesaplarındaki varlıkları görüntüleyebiliyorlar. 

Daha sonra Shift+Ctrl+Alt+C tuşlarına basarak (iOS’te Shift-Control-Option-C), şifrenin yanında beliren ‘Check Password’ butonuna tıklandığında, veri tabanında mevcut kırılmış şifrelerden biri olup olmadığının kontrolü sağlanabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here