Ana sayfa Haber 1500 “robot” İstanbul’a geliyor

1500 “robot” İstanbul’a geliyor

0

40 ülkeden 3000’e yakın robot araştırmacısı, yaptıkları 1500 robotla, 5-11 Temmuz 2011 tarihleri arasında İstanbul”da düzenlenecek olan RoboCup 2011″de yarışacak
 

Türkiye”de ilk kez yapılacak robot olimpiyatları, 1997 yılından beri düzenli olarak her yıl başka bir kıtada gerçekleştiriliyor. Bugüne kadar sadece Japonya, İtalya, Fransa, İsveç, Avustralya, Portekiz, Avusturya, Almanya, çin, Singapur ve A.B.D”nin ev sahipliğini yaptığı organizasyona Türkiye, pek çok ülkeyi geride bırakarak ev sahibi olma hakkı kazandı. RoboCup 2011 Robot Olimpiyatları”nda bu yıl aralarında A.B.D., Avustralya, Japonya, İran, Tayland ve AB ülkelerinin yer aldığı 40 ülke yarışacak. RoboCup 2011 Robot Olimpiyatları”nı, onbinlerce ziyaretçinin takip etmesi bekleniyor.

Başvurular ulusal ve uluslararası ön elemelerden geçirildikten sonra Robot Olimpiyatları”na katılacak yarışmacı takımlar belirleniyor. Yarışmaya katılan takımlar bir öğretim üyesi liderliğindeki üniversite öğrencilerinden oluşuyor.

  robocup

Geliştirilen robotların, ortamdaki nesneleri tanıyıp algılaması, ortam içerisindeki konumunu hassas bir şekilde sadece algılayıcılar kullanarak belirlemesi, engellere çarpmadan ilerlemesi, yarışmanın amacına göre örneğin futbol için top sürmesi, paslaşması, şut çekmesi, takım olarak katılınan yarışmalarda diğer robotlarla takımın amacına göre eşgüdüm sağlayarak davranışlarını belirlemesi gibi özellikler taşıması gerekiyor.

Boğaziçi üniversitesi”nin ev sahipliği yaptığı RoboCup 2011 Robot Olimpiyatları”nda Türkiye”yi Boğaziçi üniversitesi, İstanbul Teknik üniversitesi, Ortadoğu Teknik üniversitesi, Yıldız Teknik üniversitesi ve İstanbul Aydın üniversitesi”nden 9, gençler kategorisinde ise İzmir TAKEV Lisesi”nden 2 takım temsil edecek.
 

Robotlar aralarında futbol maçı yapacak, alışverişe çıkacak

RoboCup 2011 Robot Olimpiyatları”nda robotlar futbol, arama kurtarma, ev hayatı ve çocuk başlıklı dört farklı kategoride yarışacaklar. Futbol oyununda robotlar kategorilerine göre belirlenen Benzetim Ligi, Küçük Boy Robot Ligi, Orta Boy Robot Ligi, Standart Platform Ligi ve İnsansı Robot Ligi”nde futbol oynayacak. İnsansı Robot Ligi kategorisinde birinci olan gruba, ülkeden ülkeye taşınan Louis Vuitton Humanoid (İnsansı Robot) kupası verilecek. Arama-kurtarma bölümünde robotlar, enkaz altında yaralı arayacak. RoboCup@Home liginde, robotlar ellerindeki alışveriş listesine göre süpermarketten alışveriş yapacak. İlköğretim ve lise öğrencileri için gerçekleştirilen Genç liginde ise, düzenlenen futbol, arama-kurtarma yarışmalarıyla RoboCup”ı ilköğretim ve lise öğrencilerine tanıtmak amaçlanıyor.

robocup 2011

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here