Ana sayfa Haber 150 Dolara Kişisel Senfoni Orkestrası

150 Dolara Kişisel Senfoni Orkestrası

0

Bu sayı düşük bütçeli ve  MIDI orkestrasyona yeni başlayacaklar için önemli bir yere sahip olacağını düşündüğüm Garritan Person Orkestra’nın dördüncü versiyonu tanıyoruz…

Orkestrasyon ile uğraşan profesyonel kompozitörler uzun ve yorucu bir müzik eğitiminden sonra ellerine sadece bir kağıt ve kalem alıp eserlerini ortaya çıkarabilirler. Ancak yine de kağıda alınan notaların seslendirilmesi gerekir. Eğer dahi bir besteciyseniz eserlerinizi bir orkestraya gönderip seslendirmeleri için yaklaşık bir asır kadar beklersiniz. Tabi ömrünüz yeterse. Eğer dahi bir besteci değil ama iyi bir kompozitörseniz eserlerinizi seslendirmenin bir yolunu bulmalısınız. Günümüzde müzik teknolojisinin gelişmesiyle birlikte senfonik orkestraların sahip olduğu tüm çalgı sesleri ve tınısal özellikleri, sampler ve ses kütüphaneleri  aracılığıyla parmaklarınızın ucuna  geliyor.  Gelişen teknolojileriyle birlikte bu ses kütüphanelerinin (Vsti) her yeni versiyonu çıktıkça fiyatları da artıyor ve  stüdyo müziğiyle uğraşan kişilerin cebini fena halde yakıyor. örneğin dünya çapında yayınlanacak bir esere imza atacak bir kompozitör, Vienna Senfonik Orkestra’yı her şeyiyle 9000 Euro’ya satın alıp çalışmalarında rahatça kullanabilir. Bu genellikle film müziği ve soundtrack yapan kompozitörler arasında yaygındır. Ancak ya siz dünya çapında ünlü bir müzisyen değil ve bütçeniz de ancak 1000 dolar ve altında seyrediyorsa ne yapacaksınız? Size önceki sayılarda belirttiğim ortalama 1000 dolar civarındaki  (size her şeyiyle yetecek) senfoni orkestrası kütüphanelerine yöneleceksiniz. Ama bu kadar bile maddi imkanınız yoksa, o zaman bu yazı dizisinde sizlere tanıtmaya çalışacağım Garritan Person Orkestra’nın dördüncü versiyonu GOP4 ile tanışma zamanınız gelmiş demektir.

 

 

Garritan Personel Orkestranın ilk versiyonunu kullananlar hemen hatırlayacaklardır. Kontakt platformuyla birlikte kullanılan ve MIDI orkestrasyonla uğraşan kişilerin geçmişlerinde ilk kullandıkları ses kütüphanesi olması nedeniyle önemli bir yer kaplamaktadır. En azından bu durum benim için böyle… Peki geçmişten günümüze neler oldu? Birçok firma, devasa büyük arşivli, hard diskimizi neredeyse tamamen kaplayan kütüphaneler ve onlarca yeni sanal enstrüman ürettiler. Bilgisayarlarımızdaki RAM’leri bile canavarca sömürdüler ve hala devam ediyorlar. İşte bu anlamda  yeni versiyonuyla kullanıcıların cebini düşünen GOP4,  Intel Core 2 Duo 1.8 GHz ya da daha iyisi Pentium 4 2.8GHz işlemci, 2gb RAM ve hardisk’lerimizde 3,5 GBlik yer gereksinimiyle karşımıza çıkıyor.  
Yeni versiyonda dikkatimi çeken bir önceki versiyonla birlikte kullanılmaya başlanan “Air Engine” teknolojisi. Brass sample’ları içinse Project SAM Brass & Ensemble”ın kullanılmış olması. çalanın Auto Legato özelliğini kullanarak bağlı çalınması gereken pasajlarda kolaylıkla legato yapabilmesi ise Air Engine”in yeni bir özelliği. Aynı özellik trill yapmanızı da kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış. Kontakt yerini Aria player’a bırakmış ve Fx kullanımındaki yenilikler hemen göze çarpıyor. Her kanal için reverb Fx’ini “send” ile rahatça gönderebilirsiniz. Aria engine aynı zamanda Microsoft Songsmith, Sony Acid Pro, Akai Ewi Usb ve Finale 2009/10’da karşımıza çıkıyor. özellikle Finale programının önceki versiyonlarını bilenler MIDI seslerinin insana ne kadar işkence çektirdiğini, ancak o dönem için büyük bir gereksinim olduğunu hemen hatırlayacaklardır. Finale 2009 ve 2010’da artık kurulumda Aria Engine ve Garritan Senfoni Orkestrası hazır halde bilgisayarınıza kuruluyor.  Bu yeni Aria Engine’nin kullanılması bestecilerin bir hayli işine yarayacağa benziyor. En azından her gittiğiniz yere harici bir hard disk taşımak, laptop’ta devasa büyüklükte ses kütüphaneleri çalıştırmak zorunda kalmayacaksınız. Peki herhangi bir projede Aria Engine sound’unu kullanır mıym? Cevap : Hayır. En azından GOP4″ün taşınabilir aygıtlarda beste yapmak isteyenlere faydalı olabileceğini düşünüyorum.

 

 

Müzikal Enstrüman Kontrolleri
Aria Player’a yüklediğiniz herhangi bir sesi yönetme işlemini üç değişik şekilde yapabiliyorsunuz. Bunlardan ilki “Mod Level”. MIDI klavyelerimizde Pitch-Bend”in yanında bulunan modulation slider’ı ile ses volume ve ekspresyon değerlerini rahatlıkla değiştirebiliyorsunuz. ‹kinci olarak “Note Velocity” farklı seviyelerde ve farklı şiddette piyano – mezzopiano-forte gibi nüanslarını rahatlıkla klavyenizde gerçekleştirebiliyorsunuz. üçüncü ve son olarak “Sustain Pedal” yardımıyla legato çalımlarını gerçekleştirebiliyorsunuz.

Keyswitch
Canlı çalımlarınız esnasında farklı tuşlara atanmış artikülasyon seslerini rahatça değiştirebilirsiniz. örneğin legato çalan bir yaylı çalgıda pizzicato yapmak yada trill yapmak istediğinizde Aria Engine’de piyano klavyesinin C0 ve aşağısındaki oktava atanmış Keyswitchler yardımıyla geçişler yapabiliyorsunuz.

 

 

Choir (Koro)
Enstrüman listesine baktığımda ise Full Choir Lite (Aaaa-Oooo) ufak çaplı koro sesleri dikkatimi çekiyor. En azından küçük koro seslendirebilmeleri için işinizi görecektir.

Piyano
Piyano sample seslerinin ise Steinway&Song Concert Grand olduğu belirtilmiş durumda. Her ne kadar ‹vory Piyano Vst, Kontakt 4 Grand Piano, Sampletek Grand Piyano kadar kaliteli bir piyano olmasa da başlangıç seviyesi notasyonda sizleri tatmin edecektir. Steinway Basic Edition”a da 99 dolar karşılığında sahip olabilirsiniz.

Garritan Personel Orkestra 4 (GOP4), ucuz fiyatı, harddiskte az yer kaplaması ve Finale ile tam senkronizasyonuyla orkestrasyona başlamak isteyenler için uygun bir Vsti. www.garritan.com sitesinden 150 dolar karşılığında bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Güncellemek isteyenler ise 49 dolar karşılığında GOP4″e geçiş sağlayabilirler.

 
Woodwind Vsti Enstrüman Listesi
önceki sayıda bahsettiğim geçmişten günümüze ağaç üflemeli ses kütüphanelerini bulabileceğiniz vsti’ları sayacak olursak şüphesiz ki birçok ses kütüphanesi karşımıza çıkar.

Bunlardan bazıları şunlar. Garritan Personel Orkestra, Garritan Jazz ve Bigbang, East West Quantum Leap Silver/Gold/platinum seri, Ik Multimedia Philarmonik, Vienna Opus 1 ve 2, Vienna Complete Orchestral Paket, Project Sam, GOP4… Bu sayı düşük bütçeli ve midi orkestrasyona yeni başlayacaklar için önemli bir yere sahip olacağını düşündüğüm GOP4″ü tanıdık. soru, görüş ve tavsiyeleriniz için seyhancanyakan@hotmail.com”a maillerinizi gönderebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here