Yeni kanıtlara göre güneş sistemimizde 10 gezegen var

Bilim adamları, güneş sistemimizde gerçek bir 9. Gezegen olabileceğini öne sürdüler.

Plüton bir gezegenden bir cüce gezegene indirgendiğinden beri Güneş Sistemi aynı değil ve bu önemli karardan bu yana tüm bahisler kapandı. Geçen yıl California Institute of Technology'deki bilim adamları, güneş sistemimizde gerçek bir 9. Gezegen olabileceğini öne sürdüler. Ekip, bu gezegenin Dünya'nın kütlesinin 10 katı kadar olduğunu ve Plüton'un yörüngesinin çok ötesinde güneş sistemimizin uzaktaki girintilerinde saklandığını iddia ettiler.

Araştırmanın başında bulunan Mike Brown, keşif yapıldığı sırada 9. gezegenin varlığının oldukça yüksek olduğunu belirtti ve "Hey 9. Gezegen hayranları, yeni bir eksantrik Kuiper Kuşağı Nesnesi (KBO) keşfedildi. Ve tam olarak 9. Gezegenin olması gerektiğinin söylendiği yerde, " diye bir tweet attı. Ayrıca, yeni nesne "bunun istatistiksel olarak bir şaşkınlık olma ihtimalini  ~% .001'a kadar düşürüyor" dedi. 

Yeni cüce gezegenlerle ilgili olarak da benzer keşifler yapılmıştı. Güneş'ten yaklaşık 13,7 milyar km (8,5 milyar mil) uzaklıkta olan 2014 UZ224, yaklaşık 530 km'lik (330 mil) çapa sahip ve yörüngesini tamamlaması yaklaşık 1,100 Dünya yılını alıyor.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam