Yakıt tasarrufunda çığır açan motor projesi

NASA’nın Hall itici roketi üzerinde yapılan geliştirmeyle olağanüstü miktarda az yakıt kullanılabilir.

Fransa’daki bilim insanları, astronotları Mars’a 100 milyon kat daha az yakıtla götürebilecek bir plazma motoru üzerinde çalışıyor. İlk deneme başarısız olsa da araştırmacılar motorun geleceğinden ümitli.

Science Alert ve Popular Science dergisinin haberlerine göre, bir uzay aracını ileri itmek için saatte 72 bin 420 kilometre hızla giden ve plazma akışını kullanan ‘Hall’ itici roketini geliştirmeye çalışan fizikçiler, sistemi nasıl en iyi hale getireceklerini ve böylelikle geleneksel kimyasal roketlerden 100 milyon kat daha az yakıt harcanacağını buldu. Ancak bilim insanlarının yaptıkları ilk örnek tamamen başarısız oldu.

NASA’nın Hall itici roketi olarak bilinen motor, 1971’den beri uzayda kullanılıyor ve iletişim uyduları ile uzay araştırma araçlarını uçurarak ihtiyaç anında yörüngelerini ayarlayabiliyor. Araştırmacılar bu roketi kullanarak insanları Mars’a götürmeyi düşünüyor. Fakat ortada büyük bir sorun var: Bir Hall iticisinin mevcut kullanım süresi yaklaşık 10 bin çalışma saatiyle sınırlı (1,1 yıl) ve 50 bin saatten daha fazla süre gerektiren çoğu uzay araştırma görevi için (5,7 yıl) bu süre oldukça kısa.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam