Ana sayfa Haber Temmuz”dan itibaren HTTP sayfaların tümü “Güvensiz” olarak işaretlenecek

Temmuz”dan itibaren HTTP sayfaların tümü “Güvensiz” olarak işaretlenecek

107
0

SSL sertifikaları, güvensiz sayfaları güvenli HTTPS sayfalarına dönüştürür.

En popüler tarayıcı olan Chrome, 68. versiyonunda HTTP yani güvenlik sertifikası olmayan web sayfalarına karşı harekete geçecek. Adres çubuğunda direkt olarak güvenli değil şeklinde işaretlenecek olan sayfalar hem kullanıcıların gözünden düşecek, hem de Google arama sonuçlarında üst sıralarda görünmeyi unutacak. 

Temmuz ayında görünecek olan (altta) ve şimdiki (üstte)

Geçen yıl bu zamanlarda HTTP sayfalardaki veri kutularına giriş yapan kullanıcıları sayfanın güvenliksiz olduğuna dair uyarıda bulunmaya başlayan Chrome, bu Temmuz’da işleri bir üst seviyeye taşıyarak sürekli, kullanıcının gözüne sokarcasına sayfanın güvenliksiz olduğunu belirtecek. HTTP ve HTTPS arasındaki farkı kısaca belirtecek olursak, HTTP web sitelerine yaptığınız veri girişi ya da size gelen veriler herhangi bir şifreleme sisteminden geçmiyor. Bunun aksine HTTPS, karşılıklı olarak şifreleme kullanarak veri aktarımının güvenli hale getirilmesini sağlıyor.

2017’den bu yana oldukça büyük bir ilerleme kaydeden HTTPS, dünya çapında en büyük 100 sitenin 81’inde varsayılan olarak kullanılırken Windows ve Android platformlarında Chrome üzerinden yapılan veri alışverişinin %68’i güvenli. ChromeOS ve macOS ise buna bi onluk daha ekleyerek tüm trafiğin %78’inin güvenli olduğu platformlar olmayı başardılar. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here