Sosyal medya devleri 'aşırıcı' içeriklere karşı birleşti

Hükümetler teknoloji firmalarına nefret söylemi içeriklerini tespit edip kaldırmaları talebinde bulunuyor

Facebook, Twitter, YouTube ve Microsoft, sosyal medya platformlarından terörizme hizmet eden aşırıcı içerikleri kaldırmak için ortak bir çalışma grubu kuruyor. 

Voice of America'nın haberine göre, söz konusu küresel teknoloji firmaları terörist ve aşırıcı paylaşımları kaldırmak için teknolojik çözümler paylaşmayı sağlayacak 'Terörizm Karşıtı Küresel İnternet Forumu' oluşturduklarını bildirdi.

Haberde, firmaların nefret söylemlerini hızla kaldırmaları konusunda dünya çapındaki hükümetlerin giderek artan baskısıyla karşı karşıya oldukları, daha önce sosyal medya platformlarında paylaşılabilecek aşırıcı bilgiler içeren video ya da resimlere 'parmak izi' oluşturmak için beraber çalışmaya başladıkları belirtildi.

Dev şirketler, yeni forumun terör karşıtı uzmanlarla birlikte çalışmanın yanı sıra terörist söylemlerle mücadeleye yönelik araştırma yapmaya da imkan tanıyacağını açıklıyor: “Forum, firmalarımızın daha küçük teknoloji şirketleri, sivil toplum kuruluşları, akademisyen, hükümet ve Avrupa Birliği ya da Birleşmiş Milletler gibi uluslar üstü örgütlerle gelecekteki işbirliğini inşa edecek ve şekillendirecek."

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER