Sanal Yardımcını Seç: Cortana, Google, Siri, Alexa veya Bixby?

Her akıllı telefon, bilgisayarda bir akıllı asistan var, ancak hangisinin size uygun olduğuna bir bakalım

Sanal asistan ve türevlerinin gariplikleri, kusurları ve güçlü yönleri var. Sizin için hangisi en iyisi? Bunun cevabını vermek kolay değil, çünkü yeteneklerine derinlemesine bakılmaksızın onları karşılaştırmak zor. Belli başlılarına kısaca bir bakalım.

Cortana

Cortana, Xbox One konsolunun yanı sıra Windows 10 cihazlarında bulunan işletim sistemi amaçlı sesli bir yardımcıdır. Cortana verimlilik ile yakından bağlantılıdır, ancak Bing'den bilgi alarak genel sorulara cevap vermeye de yardımcı olabilir.

Cortana’nın, Windows 10 ve ilgili servislerdeki kullanımı genişletilerek son zamanlarda oldukça büyüdüğü görüldü. Onu Surface Studio gibi yeni ürünlerle birleştiren Microsoft’un niyeti, siz çalışırken onu Windows 10'u kontrol etmek için işletim sistemi temelli bir hizmet olarak sunmak.

Siz Cortana ile belirli bilgi bit’lerini saklayabilirken, Microsoft'un sanal asistanı hakkınızda daha fazla şey öğrenmek için etkileşimlerinizi sürekli olarak analiz ediyor. Bu bilgi, Microsoft'un "Notebook" dediği yerde saklanıyor, burada diğer şeylerin yanı sıra gitmek istediğiniz yerler, ilgilendiğiniz insanlar, tercih ettiğiniz sessizlik saatleri ve ilginç bulduğunuz şeyler de bulunuyor. İsterseniz bunları düzenleyebiliyorsunuz.

Cortana, e-postalarınızı okuyabilir, bulunduğunuz yeri izleyebilir, tarama geçmişinizi izleyebilir, kişi listenizi kontrol edebilir, ajandanıza göz atabilir ve siz izin verirseniz faydalı bilgileri önermek için tüm bu verileri bir araya getirebilir. Cortana bağlamı tanımak için tasarlanmış, bu nedenle izleme taleplerini anlaması gerekir. Siz bazı şeyleri farklı bir şekilde ifade edebilirsiniz, ama yine de anlamlı bir cevap bekleyebilirsiniz. Yüksek sesle konuşmamayı tercih ederseniz sorularınızı veya isteklerinizi yazarak da iletebilirsiniz.

Bazı sesli asistanların aksine Cortana, akıllı ev veya IoT cihazlarına henüz fazla ilgi duymuyor. Bu durumun değişeceği söylentileri var.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam