Sanal gerçeklik uygulamasının Türk mucitleri

Yerli girişim ‘Timelooper’ sanal gerçeklikle tarihte bir yolculuğa çıkartıyor.

Türk girişimcilerin kurduğu mobil uygulama ‘Timelooper’ sanal gerçeklik deneyimiyle kullanıcıları tarihteki önemli olay ve değişimler üzerinden yolculuğa çıkartıyor. 

Kullanıcıları için adeta bir zaman makinesi işlevi gören ‘Timelooper’ uygulaması, turizm sektöründe şu anda piyasada türünün tek örneği. 2015’te faaliyete başlayan uygulama kısa sürede dünya çapında popüler hale gelmeyi başardı. Genel merkezi New York’ta, Avrupa merkezi Londra’da olan Timelooper’ın İstanbul’da da bir prodüksiyon ofisi bulunuyor. Girişim, Yiğit Yiğiter, Alper Özyurtlu ve Andrew Feinberg tarafından hayata geçirildi.

Uygulamayı müzelerde ve etraftaki mağazalarda bulabileceğiniz bir headset’in (sanal gözlük) içine koyduğunuz zaman videonun içinde gibi oluyorsunuz. Bunlar 360 derece ‘virtual reality’ (sanal gerçeklik) içerikleri ve hep tarihi konularla ilgili. New York’taki Times Meydanı 1945 yılında nasıl görünüyordu, o gün ne yaşandı, Çin Seddi’ne çıktığınız zaman Çin Seddi’nde yapılmış önemli bir savaşın tekrar hayata geçmesi gibi. Mesela Martin Luther King, Memorial’dayken oranın hikayesinin o günlere ait görüntülerle anlatılması gibi. Ayrıca bütün cep telefonlarında çalışıyor. 

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam