Samsung yeni nesil GDDR6 depolama birimlerinin seri üretimine başladı

Çipler 2018'de çıkacak olan yeni grafik kartlarında kullanılacak ve önceki nesle göre çok daha hızlı.

Yeni nesil grafik kartları, konsollar, sunucular ve çok daha fazla uygulama alanında kullanılacak olan GDDR6 depolama birimleri, yüksek bant genişliğinini ihtiyaç duyulduğu her yerde hizmete hazır olmak üzere seri üretim safhasına geçti.

10nm'lik yeni nesil transistör tabanında üretilen çipler, 16 Gigabitlik kapasiteye sahipler ve firmanın 20nm'lik 8 Gigabit serisinin üzerine büyük bir geliştirme olarak geliyor. Üretim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte azalan güç tüketimi, bu çipte %35 seviyesinde. 3 yıl önce seri üretimine başlanan 20nm'lik çipler 1.55V güçle çalışırken yeni çipler 1.35V ile çalışıyor. 

Cihazın teknik spesifikasyonlarına baktığımızda, 384 bitlik bir depolama yöneticisi olan bir cihazda 864 GB/s'lik bant genişliğine ulaşılabiliyor. Bu değeri şuan üst seviye grafik kartlarında kullanılan HMB2 depolama birimini geçmeyi başarıyor. Daha uygun fiyatlı ve daha düşük güç tüketimli 256 bitlik depolama yöneticili bir sistemde ise çip 576 GB/s'lik bant genişliği sağlıyor. Yeni çipler, düşük donanımda bile GDDR5'in 384 bitteki performansını geçmeyi başarıyor. 

GDDR6 tabanlı yeni ürünlerin ne zaman satışa çıkarılacağı bilinmiyor ancak Samsung'un tahmini yeni ve yükselen teknolojilerden sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik, yapay zeka, 8K video işlemesi gibi güç gerektiren işlemler için kısa sürede piyasaya adapte olacağı yönünde.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam