Re-Mac zamanı!

Mac’inize son dönemde bolca fotoğraf, video mu yüklediniz? Yavaşladığını düşünüyorsanız önerilerimiz var.

Mac bilgisayarlarınıza yüklemiş olduğunuz fotoğrafları, sosyal medyada paylaşmadan önce belki bir iki küçük rötuş yapmak için Adobe Photoshop benzeri yazılımları kullanmanız, belki kaydederken hem orijinal hem rötuşlu dosyayı saklamanız bir yük unsuru yaratmış olabilir. Bu durum iMac gibi çok daha güçlü bilgisayarlarda da pek fazla görülmese de MacBook Air gibi modeller ve elbette bu modellerin kullanıcıları durumdan şikayet edebilir. Akıllara ‘acaba bilgisayarım eskidi mi?’ türünde sorular dahi gelebilir. Neyseki endişe edecek bir durum yok, teşhis varsa tedavi de vardır! Unutmayın Mac kullanıcısınız.

Finder’da Tüm Dosyalarım’a gelin. Düzenle ve Tür yolunu izlediğinizde fotoğraf, video gibi dosyalarınızın hepsini görebilirsiniz. Buradan aynı fotoğraftan birden fazla olanları kolaylıkla seçip daha sonra tümünü birden silebilirsiniz. Bu işlem sayesinde aynı dosyadan birden fazla bulunması durumunu çözmüş olcaksınız.

Fotoğraf ve videolarınızı muhtemelen çoklu şekillerde Mac’inizi yüklediniz. Örneğin akıllı telefon, fotoğraf makinesi, video kamera ya da tabletinizden multimedya aktarımında gerekli-gereksiz birçok dosyayı Mac’inize taşıdınız. Bu durum, elbette gereksiz yük meydana getirdi. Mac’iniz ile bir iki saat geçirerek bu istenmeyen multimedyaları silebilir, ayıklama işlemi yapabilirsiniz.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER