Oyun monitör ve projektörleri

Satın alma önerileri ve fiyatları ile satın alınabilecek en iyi modeller


 

Panel teknolojisi
Bir oyun monitöründe kullanılan çeşitli ekran teknolojileri vardır ve bunların her birinin de artı ve eksileri vardır. Twisted Nematic (TN) paneller en uygun fiyatlı olanlarıdırlar ve oyuncular arasında da popülerdirler, çünkü düşük piksel tepki süreleri ve yüksek yenileme hızları sunarlar, ancak bir açıdan bakıldığında renk kaydırmaya meyillidirler. Dikey Hizalama (Vertical Alignment / VA) ekranları, yüksek doğal kontrast oranı, güçlü renkleri ve derin siyahları görüntüleme yeteneği ile bilinirler, ancak oyun performansını düşürebilecek belirgin gölgeleme efektleri ürettiği de bilinir. In-Plane Switching (IPS) panelleri, her bakımdan en iyi renk kalitesi, güçlü gri tonlamalı performans ve geniş görüş açısını sunarlar; ancak TN panellerin piksel tepkisini veremezler ve hareketin yapısına bağlıdırlar.

Piksel tepkisi ve yenileme hızı
Oyun monitörleri, hızlı piksel yanıtı ve yüksek yenileme hızına sahip olmalıdır. En sık kullanılan piksel yanıtı özelliği ‘gri-gri’dir, milisaniye (ms) cinsinden ölçülür ve bir pikselin gri bir gölgeden diğerine geçiş süresini belirtir. Düşük bir piksel yanıtı, hareketli görüntülerin birbirini kirletmesini engeller ve daha yüksek bir piksel yanıtından genelde daha yumuşak bir resim sağlamanıza yardımcı olur. 2ms veya daha düşük gri-gri yanıtı idealdir, ancak oyun için genellikle 4ms’lik gri-gri yanıtı da yeterlidir.

Bir monitörün yenileme hızı, tüm ekranı yeniden yaratmak için gereken zamanı (saniye olarak) gösterir ve Hz cinsinden ölçülür. Çoğu LCD monitörde ekranın saniyede 60 kez yenilenmesi anlamına gelen 60Hz yenileme hızı vardır, ancak hızlı hareket eden görüntüler bu yenileme hızında bulanık görünebilir veya panel, ekranda bir yırtılma gösterebilir. Bu, monitör bir veya daha fazla ekranın parçalarını aynı anda göstermeye çalıştığında ortaya çıkan bir durumdur. Sadece görüntü bulanıklığını azaltmaya ve yırtılmayı ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmayıp aktif 3D teknolojisi için de bir gereklilik olan 120Hz veya daha yüksek yenileme oranına sahip bir ekrana bakın.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam