Okyanuslarda 6 bin yıl yetecek nükleer yakıt var!

Nükleer reaktörlerin her yıl artan uranyum ihtiyacı gelecekte deniz suyundan sağlanabilir.

ABD’li bilim insanları, okyanuslarda çözünmüş halde bulunan uranyumu daha verimli şekilde çıkarmanın bir yolunu buldu. Gezegenimizin sularında çözünmüş olan 4,5 milyar ton uranyumun dünyanın 6 bin yıllık nükleer enerji ihtiyacını karşılayabileceği belirtiliyor.

Huffington Post gazetesinin haberine göre, ABD’nin California eyaletindeki Stanford Üniversitesi’nden araştırmacılar, deniz suyundan uranyum çekmenin nükleer yakıta kaynak sağlamak için verimli bir yöntem olacağını bildirdi. Okyanusların muazzam bir uranyum miktarı içerdiğini kaydeden bilim insanları, ancak küçük bir madde miktarı elde etmek için bile pek çok kova suya ihtiyaç olduğunu hatırlatıyor.

Araştırmaya göre, 3 parçacık uranyum miktarı elde edebilmek için aşağı yukarı 1,37 milyar kilometre küp deniz suyunu ‘elekten’ geçirmek gerekiyor. Fakat uranyum, oksijen ile tepkimeye girip ‘uranil’ bileşenini oluşturduğundan deniz suyunda pozitif yüklü bir iyon meydana getiriyor ve onu çözeltiden seçici biçimde çıkarmak için muhtemel ve kolay bir yol sağlıyor.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam