Macintosh'da video işleme ve kurgu programları

Macintosh'da video işleme ve kurgu programları

Final Cut Studio, Avid, Adobe Production Premium ve daha fazlası…


Macintosh üzerinde profesyonel amaçla kullanılan video işleme programlarını irdelemeye kalktığımızda, karşımıza temel olarak üç seçenek çıktığını görüyoruz: Final Cut Pro, Avid Media Composer ve Adobe Premiere Pro.
Avid, Macintosh’lar için üretilen tarihin ilk non-linear kurgu sistemi, yani bilgisayar programı. 1989 yılında “Avid /1” adıyla piyasa çıktı ve Macintosh II’lerde çalışıyordu. 1999 yılına kadar sadece Mac tabanlı giden program, o dönemde Final Cut Pro’nun da ortaya çıkmasına paralel bir şekilde, Windows için de sürüm çıkarmaya başladı ve o platforma öncelik verme eğilimine girdi.
Adobe Premiere Pro da, 1991’de “Adobe Premiere” adıyla girdiği piyasaya yine Mac tabanlı başlangıç yapmıştı. Ancak 1993 yılından itibaren, Windows için de sürümleri sıralamaya koyulmuştu. 1999 yılından beri piyasada olan Final Cut, Mac tabanlı başlayıp Windows’a kayan diğer profesyonel video editörlere nazire yaparcasına böyle bir yola girme gayreti göstermiyor.
Ancak Intel işlemci kullanmaya başlayan, QuickTime, iTunes, Safari gibi programlarla Windows’a da nüfus eden Apple, bu yola girmez veya girmemeli diye bir şey yok.
Elimizdeki bu tarihsel verilere bakarak profesyonel video işlemede Macintosh sistemlerinin ve bilgisayarlarının daha deneyimli olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Uygulamaların temel özetini çıkarırken video işlemede ne gibi ekipmanlara ihtiyaç duyulduğu da dahil birçok konuya değinmeye çalışacağız. Eskiden yeniye doğru gidelim:

Avid Media Composer

80’lerin sonuna kadar linear yani doğrusal kurgu yöntemiyle yapılan film ve video işleme bu dönemde Avid’in ilk non-linear (doğrusal olmayan), bilgisayar temelli, işleme prog-ramını ortaya koymasıyla bir devrim geçirdi. Bu devrime yardım ve yataklığıysa dönemin Macintosh’ları üstlendi. Bu tarihe kadar her şey kes-yapıştır yöntemiyle veya video teyp ile yapılıyordu ve büyük çaba, beceri gerektiriyordu. Doğal olarak 1989’da çıkan ilk Avid, Avid/1 çok önemli bir yenilikti.
Her şeyin el yordamıyla yapıldığını düşünün. Bunu yaparken verebileceğiniz yanlış kararların geri dönüşünün yüksek maliyetli olduğunu da unutmayın. Bir nevi işkence.

 Doğrusal kurgulama yapanların en büyük hayali bu işi bilgisayarda yapabilmekti. Bu hayali Macintosh ve Avid gerçeğe dönüştürmüştü. Artık istediğiniz zaman, istediğiniz görüntüyü, istediğiniz şekilde ekleyip çıkarabiliyordunuz. Günümüzde Avid’in geldiği noktaysa Avid Media Composer 3 oldu. Buna ek olarak haricen çalışan çeşitli dijital donanım seçeneklerini de unutmamalı. Avid Mojo ve Avid Nitris gibi. Avid tamamen profesyonellere yönelik ve “kurgu programlarının Mercedes’i” lakabına sahip. Böyle bir uygulamanın maliyeti de doğal olarak diğerlerine oranla oldukça yüksek.


 
Bunun olumsuz yönlerini gören şirket, son döneminde yeni bir politika belirleyerek fiyatları bir hayli düşürmüş durumda. Fiyatı düşmüş paketin içinden daha çok uygulama çıkıyor olması da ayrı bir güzellik. Ancak hala fiyatlar diğerlerine göre yüksek kalıyor.

Tek başına video işleme uygulamaları kullanmak da pek akıl karı değil. Onlara ek olarak ses düzenleyici, animasyon yaratmanızı sağlayan, görsel efektler ve üç boyut kazandıran programlar, işiniz bittikten sonra verileri DVD’ye kolayca aktaracak uygulamalar da şart. Ancak Media Composer’a artı değer katan Avid Studio Toolkit programları maalesef Mac platformuna uygun değil, PC’lere özgü. Yani Avid DVD, Avid FX ve Avid 3D gibi gelişkin programları Mac’te kullanamıyoruz. Yine bir başka ek prog-ram Avid Newscutter da Mac platformunda çalışmamakta. Avid Symphony Nitris adlı SD-HD çözümü sunan donanım da Mac’e uyumlu değil. Aslında Media Composer bünyesinde birçok efekti ve ses-yazı düzenleme öğesini taşımakta. Avid Meta Sync, Avid Codecs LE, Avid Codecs PE, Avid EDL Manager, Avid Film Scribe, Avid Log Exchange, Avid Media Log gibi birçok paket de Composer’ın yanında gelmekte. Ancak Mac’te bu programı kullanmak niyetindeyseniz kesinlikle detaylı bir şekilde www.avid.com adresini incelemeli, hatta http://www.avid.com/products/Media-Composer-Software/system-requirements.asp linkine uğramadan ve oradaki http://www.avid.com/resources/qualified/MediaComposer-Qualified-Apple-Workstations.pdf dosyasını icelemeden bunu yapmamalısınız. Kullanacağınız ek donanımlar için de www.matrox.com/video ve www.blackmagic-design.com yardımınıza koşacaktır.

 

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER