Mac'e uzaktan erişim yolları

Mac’inizi uzaktan kontrol etmenin 5 yolunu sizlere sunuyoruz.

İstatistiklere göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Mac kullanıcılarının üçte ikisi birden fazla kişisel bilgisayara sahip. Bu orana dahil olan kullanıcıların da yüzde yetmişbeşi hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlar kullanmaktalar. Ve gerek bağımsız araştırma şirketlerinin, gerekse Apple’ın kendi pazar araştırmalarının sonucuna göre de oldukça yüksek bir oranı aynı zamanda iPhone, iPod Touch ve iPad’de kullanıyor.

Bu istatistiklerin mantıklı bir okuması yapıldığında ortaya şu gerçek çıkıyor: Salt Birleşik Devletler’dekiler değil, 1. Dünya’daki tüm Mac kullanıcıları internete bağlı halde iken diğer bilgisayarlarını da kontrol etme ihtiyacı hissedebilirler. Üstelik söz konusu diğer cihaz evin bodrum katında veya o an bulunulandan bambaşka bir kıtada dahi olabilir.
 
Mac'i uzaktan sevmek - Mac kullanıcılarına püf noktalar
 
Uzaktan erişim düşünülürken akla sadece başka bir yerde bulunan bilgisayardaki bir dosyaya erişim gelmemeli. Aynı zamanda uzaktaki o makinanın tüm kontrolü, ekranında o an nelerin göründüğü ve içerisindeki programların veya uygulamaların uzaktan çalıştırılabilmesi de işin içinde olmalı. Neyse ki, bu tip ihtiyaçlar için bir Mac’e uzaktan erişimi sağlayacak birçok metot mevcut. Bu metotlar kabaca beş ana kategoriye ayrılıyor :

1. Mac OS X içerisinde hali hazırda var olan Screen Sharing ve Back To My Mac gibi uygulamalar,
2. iChat ve Skype gibi online iletişim yazılımları,
3. LogMeIn veya GoToMyPc gibi özelleşmiş yazılımlar,
4. Özelleşmiş uzaktan yönetim programı Timbuktu Pro,
5. Platformlar arası VNC. (Virtual Network Computing)
 

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam