Lens temizliğinin incelikleri

Makinenin lensini temiz ve çalışır tutmak için çok işinize yarayacak basit basit püf noktaları

Ne çekerseniz çekin, nerede çekerseniz çekin, fotoğraf makinenizin lensinin bir noktada temizleme gerektirecek kadar kirlenmesi kaçınılmazdır. Lenslerin tam şeklinde işlevlerini yerine getirmesini sağlamak için, onları hak ettikleri ayrıntılara dikkat ederek temizlemek için atmanız gereken çeşitli adımlar vardır. Sonuçta, bakımlı bir lensi ömrü boyunca kullanabilirsiniz.

Ön ve arka bileşenlerin temizlenmesi
Öncelikle, merceklerin ön ve arka bileşenlerini temizlemek gerekir. Açıkça görülen nedenlerden ötürü, bu iki optik bileşenin özellikle günlük çekim yaparken kirli olma ihtimali yüksektir, özellikle de ön kısmın. Bununla birlikte, klasik bir temizlik bezi seçmeden önce, küçük bir hava üfleyici kullanın. Giotto Rocket markasını önerebiliriz, çünkü onlarca yıldır dünya çapında fotoğrafçılar tarafından kullanılan eski bir araçtır. Bir hava üfleyicinin kullanılması lensinizdeki tozu veya kiri temizlemek için yardımcı olacaktır; aksi taktirde merceği bir bezle doğrudan sildiğinizde toz parçaları merceği çizebilir.

Hava üfleyici ile tozları üfledikten sonra, bir mikrofiber kumaş ve temizleme solüsyonu kullanmanız gerekecektir. Mikrofiber bezler doku ve kalitede farklılık gösterir, bu yüzden hav bırakmayan bir bez bulmaya dikkat edin. Ayrıca, temizleme solüsyonunu kullanırken, solüsyonu doğrudan optik bileşenlere püskürtmekten kaçının. Bunun yerine, solüsyonu bezin üzerine püskürtün ve onunla silin. Çizgiler oluşuyorsa, tam olarak temiz bir yüzey elde etmek için mikrofiber bezin kuru kısmını kullanın.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam