Kompozisyonda Ritm

Fotoğraftaki unsurların düzenli bir şekilde yerleştirilip çoğaltılması “ritim” kavramını doğurur

Yzn: Özgür Semerci

Fotoğrafta en etkileyici görüntüler izleyiciye duygu iletebilen görüntülerdir. Bir fotoğrafçı etkili görüntüler oluşturabilmek için, insanların hangi görsel tasarımlara nasıl tepki vereceğini bilmelidir. Bu da kompozisyonun temel unsurlarını incelemeyi ve nasıl çalıştığını anlamayı gerektirir. Kompozisyon, izleyicinin gözünün fotoğraf boyunca nasıl ilerlediğini ve bilinçaltında meydana gelen hareket deneyimini kontrol etmekle ilgilidir.

Herhangi bir şeyi tekrar tekrar yaparak başka bir şey haline getirebiliriz. Bazen sadece tekrar ettiğimiz şeyin kendi değişmekle kalmaz ruh halimizi de değiştirebilir. Belki de şarkılar bunun en iyi örnekleridir.

Müzik, dans, şiir gibi birçok sanatın ortak bileşeni olan ritim, görsel sanatlar için de büyük önem taşır. Herhangi bir şeyi biraz daha vurgulayıp ön plana çıkarmak istiyorsak tekrar ederiz. Bir objeyi iki veya daha fazla tekrarlarsak ilginç bir hale gelir. Eğer defalarca tekrarlarsak bir desen oluşturup kendine has bir anlam kazanır. Desenler tıpkı müzikte notaların yer aldığı gibi fotoğrafta yer alırlar. Tekrar eden unsurlar, bir müzik sayfasındaki notalara benzeyen bir ivme ve devam hissi yaratır. Sınırlama olmadan bir ilgi noktasından diğerine doğru giderek, aynı müzikte olduğu gibi gözün zevkle dans etmesine olanak verirler. Tüm bu tekrarlar doğru şekilde kullanıldığında fotoğrafın duygusal etkisini büyük ölçüde artırabilirler.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam