Kablosuz şarjın artıları eksileri

Kablosuz şarj ilginizi mi çekiyor? Sizin içn hazırladığımız dosyayı okumadan karar vermeyin

"Kablosuz elektrik" terimini duyduğunuzda, Nikola Tesla ve onun dünyaya kablosuz gücü sunma konusundaki büyük planı akla gelebilir. Tesla, bu alanda öncü iken, 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başlarındaki çalışmaları, gerçek dünya açısından pratik değildi. Bununla birlikte, o zamandan beri, bilim adamları kablosuz elektrik için gerçek dünya uygulamaları oluşturmak amacıyla onun kavramlarını kullandılar.

Bununla birlikte, Tesla'nın planlarının aksine, elektrik hava yoluyla dağıtılmamıştır. Burada 'kablosuz' terimi, cihazı bir duvar prizine veya başka bir güç kaynağına takmanız gerekmediği anlamına gelir. Bunun yerine, şarj eden yüzeyin ve şarj edilen cihazın temas halinde olması gerekir.

Şu an iki önemli kablosuz güç standardı var. Biri, Qi olarak adlandırılan, Kablosuz Güç Konsorsiyumu olarak bilinen bir grup şirketin ürünü. Diğeri, AirFuel Birliğidir. İki grup rakip olmakla birlikte, temeldeki teknoloji aslında aynı.

Her ikisi de "rezonant endüktif kuplaj" denen bir şeye dayanıyor. Karmaşık gibi görünse de, gerçek gücü aktarma işlemi düşündüğünüz kadar karmaşık değil. Bir elektrik bağlantısı oluşturmak için iki bobin (biri verici, diğeri alıcı) içeriyor. İşlemi biraz daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam