iPhone X'un yüz tanıma özelliğinde hayal kırıklığı

Teknolojinin gerektirdiği hassasiyeti karşılayamayan üreticiler, kaliteden taviz verecekler.

iPhone X’un Face ID çözümü o denli karışık ki Apple tedarikçileri TrueDepth kameranın bekleneni karşılamasını sağlama noktasında hala sorunlar yaşıyorlar. Yeni bir habere göre bunun sonucu olarak Apple üretimi arttırabilmek için üreticilere Face ID sensörünün hassasiyet seviyesini düşürecek değişiklikler yapmalarını söylemiş.

Pek iyi bir haber değil ama, şimdiden panik yapmaya da gerek yok.

Hassasiyetteki bu değişikliğin tam olarak ne anlama geldiği henüz bilinmiyor. Fakat, Bloomberg’deki haberin uzunluğuna ve derinliğine bakacak olursak, bir şeyler oluyor. Anlaşılan, Face ID bileşenleri Apple’ın bir iPhone cihazında kullanmak üzere tasarladığı en karmaşık teknoloji gibi görünüyor. Bu da Apple’ın, yoğun talebi karşılamada yaşadığı güçlükleri daha da arttırıyor.

Habere göre Apple, üreticilerin bu hassas bileşenleri üretip, toplamaları için sadece 2 yıl vermiş. Konuya vakıf birisi bunun yeterli bir süre olmadığını söylüyor. “Tasarım oldukça iddialı. Üretim takvimi de öyle.”

Apple, Face ID’nin çalışma yöntemiyle ilgili olarak halihazırda detaylı bilgiler sundu ama Bloomberg genel işlem sürecine bazı eklemelerde bulunuyor. Anlaşıldığı kadarıyla nokta projektörü, iPhone X’un üretiminde yaşanacak en büyük sıkıntı. 30.000 noktayı ışınlayacak olan lazer galyum arsenitten yapılıyor. Bu lazeri odaklayan merceklerse, cam yapımı. Bu parçaların her ikisi de kırılgan yapıya sahip oldukları için kolayca kırılabilirler. Bu nedenle hassasiyet, büyük önem taşıyor.

Haberde şöyle belirtiliyor: “Eğer mikroskobik bileşenler saç kalınlığının bir bölümü genişliğini ifade eden birkaç mikron dahi devre dışı kalsalar, söz konusu teknoloji düzgün olarak çalışmayabilir.”

Bazılarının canını sıkabilecek olan şey ise Apple’ın göründüğü kadarıyla kullanılabilir nokta projektörlerinin sayısını ve iPhone X üretimini arttırmak için bazı Face ID özelliklerinden taviz verecek olması. Bununla birlikte yeni teknik özelliklerin telefonun verimini ne oranda düşüreceği ise henüz bilinmiyor.

iPhone X, 3 Kasım’da piyasaya çıkacak. Yakında Face ID özelliğini bizatihi test edebileceğiz.

Etiketler: iphone-x face-id apple
reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam