İklim değişikliğini durdurabilir miyiz?

Eğer iklim değişikliğiyle başa çıkmak istiyorsak, nereden ve nasıl başlamalıyız?

Eski ABD başkan yardımcısı Al Gore daha önce çevreye yönelik bir belgeselle dikkatleri çekmişti. Şimdi de ikinci bir filmle konuyu tartışmaya açıyor ve çözümün önce eğitim, sonra da ürünlerin yerel olarak satın alınması ve siyasete katılmak olduğunu vurguluyor. İklim değişikliği ile mücadele konusunu tartışırken, dikkat etmemiz gereken iki gerçek var: İklim değişikliği ve yaşadığımız etkileri. 

On yıl önce, ABD’nin eski Başkan Yardımcısı Al Gore "An Inconvenient Truth" (Uygunsuz Gerçek) adlı bir belgesel çekip yayınlamıştı. Birçok Amerikalı, özellikle de genç kuşaklar açısından film, küresel ısınma konusunda karşılaştıkları ilk anlamlı sözleri kulaklarına fısıldıyordu. Film özellikle farkındalığı teşvik etmenin ötesinde şeyler de yaptı, sorumluluğu şirketlere, politikacılara ve en önemlisi sıradan vatandaşlara yükledi.

On yıl sonra eski Başkan Yardımcısı Al Gore bir başka filmle daha ortaya çıktı “An Inconvenient Sequel: Truth to Power .“

Al Gore, kendisi ile yapılan özel bir röportajda, mevcut siyasi iklimin tehlikeli olduğunu kabul ederek Başkan Trump'ın çevre politikalarını "pervasız ve savunulamaz" olarak nitelendirdi. Ancak eski Başkan Yardımcısı yine de umutsuz değil, bunun nedeni de Paris İklim Anlaşmasından ABD’nin çekilmesi gibi ABD başkanının sert kararlarına bir tepki olarak, artan tabandan gelen hareketleri.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam