iCloud’u devre dışı bırakmak

Multimedyalarınızı senkronizasyon işlemi ile iCloud hesabında muhafaza etme özelliğini kapatabilirsiniz.

Sosyal medya Facebook, Twitter gibi platformların başarısı ve ateşleyici gücü sayesinde adeta olmazsa olmaz noktasına geldi. Instagram, Vine gibi platformlar da çok gelişti, gelişmeye devam ediyorlar. Platformlar, çığ gibi büyüyen kullanıcı kitleleri ile birlikte uçsuz bucaksız bir fotoğraf arşivini de beraberlerinde taşıyorlar. Facebook’a sadece 24 saat içinde milyarlarca fotoğraf yükleniyor, keza doğrudan fotoğraf platformlarına da. Bunlar teknoloji ve internet çağının sonuçlarından sadece bir kısmı.

Eğilimler teknoloji ile belirleniyor, trendler ve daha birçok metafor. Özellikle görsel verinin önemi ve bir anın dijitalleştirilmesine duyulan ihtiyaç, iOS cihazların çok sayıda fotoğraf ve video ile dolması sonucuna ulaştırıyor. iOS cihazınızın içinde dostlarınızla birlikteyken çekilmiş fotoğraflar, yemek, doğa fotoğrafları, gezi fotoğrafları GB’larca depolama alanını kaplarken bir başka durum ortaya çıkıyor: Güvenlik.


iOS cihazın dahili depolama kapasitesinin bir bölümünü yerleşik uygulamalar oluşturuyor. Satın alındığı anda önyüklü şekilde gelen bu uygulamalara App Store’dan indirilen uygulamalarla yenileri ekleniyor. Uygulama haricindeki iPad, iPhone veya iPod touch hafızasının kalan kısmı ise dijital veriler için kalıyor. Burada fotoğraf, videolar ve çeşitli belgeler yer alıyor.

Bu veriler arasında pahabiçilmez değerde fotoğraflar da oluyor, bir iş modeline ilişkin çok değerli sunum dosyaları da. En nihayetinde dijital veriler saklanırken güvende muhafaza edilmeleri de büyük önem taşıyabiliyor. İster bir öğrenci, isterse önemli bir şirketin sahibi, her kim olursa olsun verilerin muhafazası önem taşır ve bunun için de bazı güvenlik önlemlerinin uygulanması gerekir.

Saklanan fotoğraf gibi multimedyaların muhafazasında belli kişisel güvenlik önlemleri birincil önem arz eder. Hemen her iOS cihaz kullanıcısının belirli bir şifreyle açabileceği cihazındaki veriler bu şekilde nispeten güvende tutulabilir, ancak yetmez. Örneğin iPad’de yer alan multimedya ya da daha bilinen şekliyle fotoğraf ve videolar; bir Apple hizmeti ile iCloud’da depolanabilmekte...

Yazının devamı için sonraki sayfaya tıklayınız...

Etiketler: facebook twitter ios teknoloji icloud guvenlik ipad iphone ipod-touch fotograf multimedya googleplus
reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam