Gece Fotoğrafı Çekiminin Püf Noktaları

Gece Fotoğrafçılığında Nelere Dikkat Etmeliyiz? Sorunun cevabı, bu ay Photoline'daydı...

Gece Fotoğrafçılığı zaman dilimi, gün batımından hemen sonraki ilk 45 dakika veya 1 saat içinde gerçekleştirilir. Farklı teknikler uygulanarak da geç zaman dilimlerinde gece çekimleri yapabilirsiniz. Ama genel kurallar çerçevesinde gökyüzünde parliament mavisini elde etmek için gün batımı sonrası ilk 45 dakika veya 1 saattir.

 

Gece Fotoğrafçılığında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Her ne kadar şehir ışıkları ya da Ay vasıtasıyla bizlere ulaşan Güneş ışınları olsa da, bunlar iyi fotoğraf üretmemiz konusunda yetersiz kalmaktadır. Gece fotoğraf çekmek için birçok farklı teknik mevcuttur, siz nasıl bir fotoğraf çekmek istiyorsanız, o fotoğraf için en uygun tekniği uygulayarak yetersiz ışık kaynağı sorununu çözmeniz gerekir.

Bunun içinde öncelikli olarak gece çekimlerinizde yanınızda mutlaka bir adet üç ayak, yani tripod bulundurmanız gerekiyor. Tripod, gece fotoğrafçılığın olmassa olmazıdır. Tripodun önemini, tripod kullanmadığınızda ortaya çıkan ve net olmayan fotoğrafları görünce daha iyi anlayacaksınız.

Gece çekimi demek, bir anlamda uzun pozlama yapmak demektir. Uzun pozlama deyince 0,5 saniyeden, çok uzun sürelere kadar değerler aklınıza gelebilir. Bu durumda enstantaneyi dengeli ayarlamanız fotoğrafınızın daha da göze hoş gözükmesini sağlayacaktır.

Tripod ile çekim yapacağımız için düşük ISO değerlerini tercih edebiliyoruz ve böylelikle fotoğraflarımızda oluşacak kumlanmayı azaltmış oluyoruz.

1600 gibi, 3200 gibi ISO değerleri size daha cazip teklifler sunuyor olsa da, bir tripodunuz olduğu sürece ISO’dan yana endişe duymanıza gerek yok. Sonuçta fotoğrafınızı uzun pozlayacaksınız.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam