Facebook'un F8 konferansında neler tanıtıldı ve neler anlatıldı?

Facebook, gelenekselleşmiş F8 konferansında yeni Facebook servislerininin de tanıtımını yaptı.

Facebook’un, bu yıl 18-19 Nisan tarihlerinde San Jose, Kaliforniya’da gerçekleştirdiği F8 konferansının ilk gününde açılış konuşmaları tamamlandı. Konferansa 4.000’den fazla kişi katıldı ve milyonlarca insan açılış konuşmasını Facebook Live üzerinden izledi. F8 kapsamında 45 ülkede geliştiricileri bir araya getiren buluşmaların Türkiye ayağı ise 18 Nisan Salı akşamı Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş’ın ev sahipliğinde, ODTÜ Teknokent Ankara’da gerçekleşti.

F8’te Mark Zuckerberg, teknolojinin yerel ve küresel seviyede etkin ve etkili topluluklar oluşturmaya yardım edebileceğinden bahsettiği bir açılış konuşması yaptı. Teknoloji, toplumlara iletişim kurmak için yeni yöntemler veriyor ve en ilginç olanlarından biri Artırılmış Gerçeklik (AR). Zuckerberg, kameranın ilk Artırılmış Gerçeklik platformu olduğundan bahsetti ve yeni Camera Effects Platformu’nu (Kamera Efektleri Platformu) duyurdu.

Diğer açılış konuşmacıları CTO Mike Schroepfer, Platform Başkan Yardımcısı Deb Liu, Sosyal Sanal Gerçeklik Başkanı Rachel Franklin, Ürün İşbirlikleri Başkan Yardımcısı Ime Archibong ve Mesajlaşma Ürünleri Başkan Yardımcısı David Marcus oldu.

Duyurulan yenilikler arasında Sanal Gerçeklik (VR) uygulaması olan Facebook Spaces, geliştiricileri bir araya getiren Developer Circles, bugün dünyada 140 milyondan fazla yer hakkında ücretsiz bilginin yer aldığı Places Graph, Facebook kimliği ve Messenger kimliğini bir araya getiren Identity, yenilenen Facebook Analytics ve Messenger ile ilgili gelişmeler de yer aldı.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam