"Estranged"

2015'e çok az kaldı. Peki, 2015 yılı teknoloji açısından bizlere neler getirecek?

Estranged şarkısı ile bu yazıyı okuyup, 2015'te nasıl teknolojik cihazlarla karşılaşabileceğimize bir göz atalım.

Teker teker firma adları vermeden önce belirtmeliyim ki, bu bir araştırma haberidir. Yurtdışı kaynaklı haber siteleri ve bloggerlar ile yaptığım sohbetler ve Türkiye'de teknoloji mağazası çalışanlarıyla yaptığım konuşmalar sonucu oluşturulan bir araştırma haberi. Yapılanlar süreç değerlendirme, firmaların bir önceki hamlelerine bakarak analiz ederek ve gittiğimiz basın toplantılardan aldığımız bilgiler ışığında bu habere kadar ulaşabildim.

İlk olarak Samsung'tan başlamak gerekirse, Samsung şimdiden haberlerinin yayıldığı Galaxy S6 üzerinde çalıştığı biliniyor. Ancak bazı gazetecilere göre, Samsung artık Galaxy S modellerine bir son verip, S akıllı telefonlarından başka bir seriye geçiş yapabilir. Bununla ilgili önemli bir nokta bulunuyor; bu hamle hangi ülke için yapılacak? Zaten Samsung'un en şaşırtıcı adımlarından biri de bu. Samsung, artık ülkelere göre özel cihazlar ile satış grafiklerini arttırmayı planlıyor. Bu hafta Samsung'un, Hindistan için Tizen sistemli akıllı telefonlarını üretmeye başladığı ve Hindistan'ı bu cihazlarla domine etmek istediği söyleniyor. Gelen diğer haberlere göre, Samsung uluslar arası olarak Tizen sistemini çok fazla yaygınlaştırmayacak. Bu durumla beraber Galaxy S6 gerçekten büyük bir soru işareti olarak yerini alıyor. Peki, Samsung Galaxy S6; bu isimle piyasaya sürülecek olursa bunun tarihi ne olacak? Samsung Galaxy S6 için öne sürülen ilk tarihlerden birisi, 2015 Şubat. Şubat ayında bizler, bir Galaxy S6 tanıtımına tanıklık edebiliriz. Şubat ayı ayrıca, Android kullanıcıları için oldukça önemli bir tarih. Ocak sonundan itibaren, Android 5.0 Lollipop, cihazlara tüm dünyayı kapsayacak şekilde yaygınlaşmaya başlayacak. Şimdi özellikle Polonya'dan itibaren başlandı ancak Türkiye tarihi henüz bilinmemekle beraber şubat ayı çok önemli bir tarih.

Lansmanlarda beni fazlasıyla yoran bir firmada şimdi sıra; Sony. Şimdiye dek karşılaşılan en karışık ve en üstü kapalı üreticilerden biridir Sony. Lansmanlara eşlik ettiğimde, önce tanıtım gerçekleştirilir ve ardından cihazları deneyimleme fırsatı buluruz. Bir tasarım "manyağı" olarak, -aklımın yettiği kadar- yazılım meraklısı olarak Sony'nin cihazları fazlasıyla kafamı karıştırıyor. İster-istemez içimden "bunlar bir iş çeviriyorlar!" lafı geçiyor. Elbette bu negatif bir söylem değil. Katıldığım Sony Xperia Z3 lansmanının ardından Xperia Z3'te kısmen de olsa bir yapay zeka bulunduğunu sizlere aktarmıştım. 

Sony Xperia Z3'ü tanıttıktan sonra, 2015'te Sony ne yapacak? Bizim de sitemizde yazdığımız gibi Sony, akıllı telefonlarına kapsamlı bir değişim uygulayacak. Bu değişim kesinlikle tasarım veya vizyon değişimi değil; pazarlama ve strateji değişikliği olacak. Aldığım bir bilgiye göre Sony, söylendiği gibi üretim düşürmeyecek fakat tek isimle cihazlarını üretecek. Sony Xperia markasının yanına Z, T, X, Ğ değil, sadece Xperia ve numara olacağı da bana gelen duyumlardan. Yani, Sony üretimi değil akıllı telefonlarda çeşitliliği azaltacak. iPhone benzeri bir strateji diyebiliriz. Bilgisayar üretiminden vazgeçmişti Sony. Bir Sony Vaio kullanıcısı olarak ayrıldıklarına üzülmüş, bunun Xperia kullanıcıları için olumlu bir hamle olduğunu halen düşünüyorum. PC üretiminden vazgeçilmesi, kesinlikle PC donanımları ve eşyalarından vazgeçecek anlamına gelmiyor, duyduğum kadarıyla. Çünkü, Sony profesyonel amaçlar için kullanılması adına, çok övündüğü 4K teknolojisi ile donatılmış bir PC monitörünü üretebilir ve tanıtabilir. Çünkü üreticilere göre bir ürünün fiyatı değil, satın alınması için boyutu daha önemli. Sony eğer 4K'yı yaygınlaştırmak istiyorsa, bunu dev TV'ler ile değil, daha taşınabilir ürünlerle pazarlayabileceğinin farkında. Sony'den ayrıca 2015'in sonlarına doğru, içeriğinde PlayStation 4 bulunan bir nesnelerin interneti girişimi de araştırmalar sonucu beklediğimiz bir hamle.

Editörden: Başlığa uygun gördüğüm şarkı ve klibi sizlerle...

 

Etiketler: sony playstation-4 lenovo sony-xperia-z3 xperia motorola htc lg lg-g3 sony-monitor sony-4k apple apple-carplay hyundai infiniti android google android-lollipop android-l android-5-0
reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam