Ana sayfa Makale Eğitimi iyileştirecek teknolojiler

Eğitimi iyileştirecek teknolojiler

9
0

Teknolojideki yeniliklerden bahsederken, genellikle yeni teknolojinin hayatımızı nasıl kolaylaştırdığına odaklanırız. Bu kesinlikle teknolojinin önemli bir sonucuyken, günlük olarak yeniliklerden ve yeni gelişmelerden asıl faydayı görmemize de neden oluyor: öğrenme yöntemlerimiz gelişiyor.

İlerleyen sayfalardaki teknolojik yenilikler, sınıfın hem içinde hem de dışında, öğrenme biçimimizde belirgin bir etkiye sahip olup, eğitimi daha iyi bir hale getirmeye yardımcı oluyorlar.

 

3D baskı
Gittikçe daha fazla eğitimci ilk el tecrübesinin çocukların problem çözme becerilerini geliştirmenin en iyi yolu olduğunu kabul ederken, deneysel eğitim son yıllarda gittikçe popüler olmaya başladı. Yenilikçiliği teşvik etmede çok az teknoloji 3D yazıcılardan daha iyidir.

Günlük olarak kullandığımız teknoloji ile kesintisiz Wi-Fi entegrasyonunun yanı sıra 3D yazıcılar, mühendisliğin ve tasarımın temellerinin öğrenilmesinde mükemmel bir fırsat sunuyorlar. Yazıcılar, binlerce okulda mühendislik dünyasına girmek için bir olanak sağlıyor.

Kullanım kolaylığı için yaratılan bu tüketici dostu 3D yazıcılar, hayal gücü ve öğrenmeyi harekete geçirmek için harika ve oldukça basit bir araç olarak hizmet ediyorlar. 

 

Oyunlaştırma
öğretmek için video oyunlarının kullanımı, uzun zamandır eğitim alanında tartışmalı bir konudur, ancak son yıllarda giderek artan bir ilgi de görüyor. İnanılmaz derecede popüler olan Minecraft, tarihten okuduğunu anlamaya kadar her şeyi öğretmek için kullanılıyor (hatta oyunun bir “Eğitim Sürümü” de var).

Oyun içi kurallar, hedefler ve yarışmalarla etkileşimli bir ortam yaratan dijital oyunlar, günümüzün teknolojiye duyarlı öğrencilerinin dikkatini çekmek için daha iyi uyarlanmış daha aktif bir öğrenme deneyimini teşvik ediyorlar.

 

Sanal gerçeklik
Standart uygulamalardan ve video oyunlarından sonraki adım elbette sanal gerçekliktir. Sanal gerçeklik, Avrupa ve ABD”deki pek çok okulda, öncelikle biyoloji ve mimari gibi konuları öğretme amacıyla kullanılmakta. Yaratılmış görsellerle etkileşim kurma, öğrenme deneyimini büyük ölçüde artırabilir.

Google Expeditions’ın piyasaya sunulması, dünya genelinde neredeyse yüzlerce yeri keşfetmeyi mümkün kıldı. Ekrandaki önemli bilgiler ve öğretmenlerin turları açıklama yetenekleri sayesinde uzak ülkeler ve doğal güzellikler hakkında bilgi edinmek, daha önceden olmadığı kadar kolaylaşıyor.

 

çok sayıda online kursun açılması
Online kurslar, tam bir eğitim deneyimi sağlamak için, online ders videolarını, canlı tartışma forumlarını, sınavları ve testleri kullanıyorlar. Bazı üniversiteler, öğrencilerin online dersleri kendi özgür zamanlarında izledikleri ve sonra da ders saatlerini öğretim üyeleri ile projeleri tartışmak için kullandıkları melez bir model sunmaya bile başladılar.

Daha önce bahsedilen teknolojik yenilikler sınıfta büyük bir etkiye sahipken, teknolojinin etkisi burada sona ermiyor. Milyonlarca öğrencinin dünyanın herhangi bir yerinden ders almalarını sağlayan, çok sayıda açık online kurs sunma eğilimindeki üniversite sayısı birden çok arttı.

 

Skype
Bu noktada, özellikle Skype yenilikçi görünmüyor olabilir – sonuçta 2003’ten beri varlığını sürdürüyor. Ancak, insanların bu popüler uygulamayı kullanmalarının yaratıcı yollarının bulunması için hala çok sayıda eğitim yeniliği var. 

Skype, dünyanın dört bir yanından insanlarla kolayca iletişim kurmanızı sağladığı için, birçok şirket öğrencilerin doğrudan bir anadilin doğal konuşmacısına bağlandığı dil öğrenme hizmetlerini başlattılar. Canlı yüz yüze konuşmalar, dil öğrenme deneyimini, sınıfta asla yapılamayacak şekilde geliştiriyor. Skype, nesli tükenmekte olan dilleri korumaya yönelik bir proje olan Tribalingual gibi organizasyonların kurulmasını bile kolaylaştırdı. 

 

Büyük veri ve özelleştirilmiş eğitim
Büyük veriler, müşteri davranışlarını, spor performansını, sağlığı ve daha fazlasını anlamak için kullanılmaktadır. ölçülebilir verilerle, iyileştirme fırsatlarını belirlemek ya da kişiselleştirilmiş bir pazarlama mesajı vermek her zamankinden daha kolay hale geliyor. Bununla birlikte, büyük veriler de sınıflarda bir etki yaratmaya başlıyorlar.

Algoritmalar ve veri takibi, test etme alışkanlıklarından okuduğunu anlama becerisine kadar her şeyin izlenmesini sağlıyor. örneğin, veri izleme, öğrencilerin anlamada zorluk çektiği veya belirli bir konuda daha fazla bilgi edinmek istedikleri alanları bir metinde belirlemek için kullanılabiliyor. Bireyselleştirilmiş bilgiler, öğretmenlerin bir öğrencinin ihtiyaçlarına daha iyi hitap etmesine ve onlara öğrenme yeteneklerini geliştirecek geribildirimler sağlamasına yardımcı oluyor.

 

Tabletler ve notebook”lar
Eğitime önemli ölçüde etkisi olan bir diğer popüler teknoloji yeniliği olan tabletler ve notebook”lar, sınıflarda araştırma temelli öğrenmeyi de desteklemektedir. Esasen, bu teknolojileri sınıflarda kullanmak, tüm deneyimi tersyüz etti. öğretmen deneyimleri kolaylaştırırken, her şeyi öğretmenin yapması yerine, öğrenciler de kendi araştırmalarından sorumlu oluyorlar.

öğrenciler öğrenmekten sorumlu olduklarında, daha odaklı olurlar ve okudukları şeylerden bir şeyler almaya daha fazla şansları olur. öğretmenler de, soruların cevaplarını bulma çabalarına rehberlik etmesi ya da basit bir evet veya hayır ile cevaplanamayan problemleri çözmek için bu teknolojiyi kullanıyorlar. 

Günlük olarak kullandığımız araçlardan, herkese açık olan yeni fikirlere kadar, teknolojinin heyecan verici eğitim yenilikleri sağlamaya devam edeceği açık. Herkesin odaklanma ve pratik deneyimler yoluyla öğrenmesi için daha fazla fırsat yaratan bu teknolojik yenilikler sonuçta her şeye karşın eğitimi geliştirebilirler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here